6 mld złotych na inwestycje. Samorządy czekają na wyniki naboru

Z Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządy mogą finansować projekty związane np. z modernizacją przedszkoli
Shutterstock

Szkoły, przedszkola, wodociągi, drogi, chodniki, ale też szpitale czy domy pomocy społecznej – takie projekty samorządy mogą finansować z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Pierwszy nabór na wsparcie z tego źródła wciąż jest rozstrzygany, a jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony drugi – zapowiada Centrum Informacyjne Rządu. W sumie z budżetu centralnego do gmin, powiatów czy miast ma trafić 6 mld złotych. Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek do końca roku przekazać do wojewody informację o wykorzystaniu środków.

Fundusz Inwestycji Lokalnych został uruchomiony latem. To środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł. Łącznie w skali całego kraju jest to 6 mld zł, z czego 5 mld zł dla gmin i miast na prawach powiatu oraz 1 mld zł dla powiatów ziemskich.

Wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jest bezzwrotne, o jego wysokości przesądza algorytm. Najwięcej środków, bo po 93,5 mln zł, trafiło do dużych miast (Warszawa i Kraków). Gdańskowi przyznano 81,5 mln zł, powiatowi białostockiemu – 11,3 mln zł, a gminie Duszniki-Zdrój – 500 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowe wsparcie utrzyma inwestycje w stolicy Kaszub

Władze Krakowa już zdecydowały, że część z 93,5 mln zł, które miasto otrzymało w ramach rządowego wsparcia, została przeznaczona na dofinansowanie inwestycji w obszarze edukacji. Na liście znalazły się 32 projekty, z czego sześć realizowanych przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. Największą z nich – rozpoczętą już budowę szkoły podstawowej na osiedlu Kliny – dofinansowano kwotą niemal 9 mln zł. Kolejne 2,5 mln zł pójdzie na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 50, a blisko 4,5 mln zł otrzymał program termomodernizacji gminnych obiektów oświatowych. Na dostosowanie budynków oświatowych do wymogów przeciwpożarowych przeznaczono z kolei 2,6 mln zł. A na modernizację budynku XXX Liceum Ogólnokształcącego oraz modernizację pomieszczeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 – łącznie prawie milion złotych.

Rządowe środki przeznaczamy na zadania inwestycyjne, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miasta oraz aktywizacji lokalnej branży budowlanej – podaje krakowski magistrat.

Urzędnicy podkreślają, że dodatkowe pieniądze pozwolą zwolnić wkład własny na poszczególnych inwestycjach i przeznaczyć te środki na ograniczenie ubytków w dochodach.

Wsparcie z Funduszu może być przeznaczone na inwestycję, która rozpoczęła się w poprzednich latach, jak i na takie inwestycje, które dopiero się rozpoczną. – Zgodnie z zobowiązaniami zawartymi w uchwale jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek na koniec roku przekazać do właściwego wojewody informację o wykorzystaniu środków zgodnie z wzorem zawartym w załączniku uchwały – podaje CIR.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowy fundusz bogatszy o 3 mld złotych. I nie tylko na drogi

I przypomina, że premier ogłasza co najmniej dwa terminy naboru wniosków o wsparcie. Dotychczas został ogłoszony jeden nabór, który aktualnie jest w trakcie rozstrzygania. – Obecnie wnioski są oceniane przez komisję do spraw wsparcia jednostek samorządu terytorialnego. Z uwagi na liczbę złożonych wniosków przez jednostki samorządu terytorialnego o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w chwili obecnej nie jest możliwe wskazanie terminu zakończenia prac związanych z oceną tych wniosków przez komisję – przyznaje CIR.

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie nabór wniosków o wsparcie w ramach kolejnej puli środków, która wynosi 250 mln zł. O te pieniądze będą mogły ubiegać się gminy i będą mogły je przeznaczyć na inwestycje oraz zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta łatają budżety kosztem kierowców

Opłaty za parkowanie idą ostro w górę. Największe miasta podjęły już decyzje, ile więcej ...

Gotyk w remoncie

Montaż ogrzewania podłogowego, remont stropów, sklepień, organów, czy wreszcie żmudna rekonstrukcja XVI-wiecznego obrazu – ...

W poszukiwaniu pomorskiej codzienności

Aż trzy wystawy dotyczące historii Pomorza Zachodniego przygotowują wspólnie muzea 
w Szczecinie i Greisfwaldzie ...

Nieudolne kontrole na budowach 

Nadzór budowlany działa niezbyt skutecznie. Popełniający samowolę często są bezkarni.  Najwyższa Izba Kontroli nie ...

Prezydent Torunia: Najważniejsi inwestorzy nie rozmawiają o koszcie siły roboczej

Firma to nie tylko produkcja. To pracownicy, którzy po ośmiu godzinach pracy szukają aktywności ...

Janosikowe trzeba odesłać do lamusa

Rząd mógłby zwiększyć pulę tych dochodów dla nas i przeznaczyć większość PIT dla poszczególnych ...