- Takie inwestycje mają na celu wykorzystanie OZE przy codziennej eksploatacji budynku. Wpisuje się to w realizację zapisów uchwały Rady Miasta Poznania z 2019 roku w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Poznania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii - mówi, Joanna Żabierek, rzecznik prasowy prezydenta Poznania.
Białystok stawia na OZE: Bezinwazyjne konstrukcje na dachach
Na OZE stawia m.in. Białystok. Od 2023 roku w mieście tym zrealizowano łącznie 48 inwestycji związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich. Ich łączna moc wyniosła ponad 2 MW, a większość trafiła na obiekty oświatowe.
- W 2023 roku zrealizowano 26 inwestycji związanych z budową instalacji fotowoltaicznych na obiektach miejskich. Ich moc wyniosła łącznie ok. 1,172 MW. W dużej mierze instalacje te zostały zlokalizowane na budynkach oświatowych – mówi Marta Matejczuk z białostockiego ratusza. Urzędniczka podkreśla, że instalacje opierają się na bezinwazyjnych konstrukcjach montażowych, nie ingerują w pokrycie dachowe. Dzięki temu zmniejszają ryzyko związane z uszkodzeniami dachu oraz w znaczący sposób minimalizują czas związany z realizacją inwestycji oraz ewentualny koszt naprawy.
- Możliwość dostosowania wysokości instalacji fotowoltaicznych do indywidualnych potrzeb pozwala na ograniczenie wpływu stref zacienienia np. kominów, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydajności pracy modułów fotowoltaicznych - dodaje Marta Matejczuk.
Do końca 2024 roku zrealizowano kolejne 22 instalacje o całkowitej mocy ok. 0,936 MW, oparte na tych samych rozwiązaniach technologicznych, a w planach na ten rok są kolejne instalacje.