Samorządy stawiają na fotowoltaikę. Chodzi o ekologię, ale i oszczędzanie

Na szkołach, przedszkolach, budynkach ratusza, czy obiektach sportowych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne. Samorządy są coraz bardziej otwarte na odnawialne źródła energii, bo zależy im na środowisku, ale też i oszczędnościach za energię elektryczną.

Publikacja: 13.02.2025 15:25

Samorządy stawiają na fotowoltaikę. Chodzi o ekologię, ale i oszczędzanie

Foto: Adobe Stock

- Takie inwestycje mają na celu wykorzystanie OZE przy codziennej eksploatacji budynku. Wpisuje się to w realizację zapisów uchwały Rady Miasta Poznania z 2019 roku w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Poznania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii - mówi, Joanna Żabierek, rzecznik prasowy prezydenta Poznania.

Białystok stawia na OZE: Bezinwazyjne konstrukcje na dachach

Na OZE stawia m.in. Białystok. Od 2023 roku w mieście tym zrealizowano łącznie 48 inwestycji związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich. Ich łączna moc wyniosła ponad 2 MW, a większość trafiła na obiekty oświatowe.

- W 2023 roku zrealizowano 26 inwestycji związanych z budową instalacji fotowoltaicznych na obiektach miejskich. Ich moc wyniosła łącznie ok. 1,172 MW. W dużej mierze instalacje te zostały zlokalizowane na budynkach oświatowych – mówi Marta Matejczuk z białostockiego ratusza. Urzędniczka podkreśla, że instalacje opierają się na bezinwazyjnych konstrukcjach montażowych, nie ingerują w pokrycie dachowe. Dzięki temu zmniejszają ryzyko związane z uszkodzeniami dachu oraz w znaczący sposób minimalizują czas związany z realizacją inwestycji oraz ewentualny koszt naprawy.

- Możliwość dostosowania wysokości instalacji fotowoltaicznych do indywidualnych potrzeb pozwala na ograniczenie wpływu stref zacienienia np. kominów, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydajności pracy modułów fotowoltaicznych - dodaje Marta Matejczuk.

Do końca 2024 roku zrealizowano kolejne 22 instalacje o całkowitej mocy ok. 0,936 MW, oparte na tych samych rozwiązaniach technologicznych, a w planach na ten rok są kolejne instalacje.

Wrocław: Fotowoltaika daje oszczędności

W 2024 roku instalacje fotowoltaiczne pojawiły się m.in. na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sztabowej, Centrum Kultury Agora, Liceum Ogólnokształcące nr XIV, czy Szkole Podstawowej nr 50. Łączna moc tych instalacji to ok. 187,16 kWp.

Czytaj więcej

Bałtowie odcięli się od rosyjskiej energetyki. W planie nowe połączenia

- Realizacje z ubiegłego roku powinny dać oszczędności rzędu 90 tys. zł rocznie. Wrocław nadal analizuje, na których budynkach w pierwszej kolejności pojawią się instalacje fotowoltaiczne w tym roku – mówi Mikołaj Czerwiński, z wrocławskiego ratusza. Jak podkreśla wszystkie zadania z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii są istotne jeśli chodzi o zwiększenie niezależności energetycznej, dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej, ale również zmniejszenia kosztów bieżących związanych z eksploatacją obiektów w czasach szybko zmieniającego się rynku energii.

- Warto pamiętać, że podobne inwestycje realizują również spółki podległe Urzędowi. Od dłuższego czasu na Tarczyński Arena Wrocław działa jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Ta może wyprodukować ponad 550 MWh rocznie, co pozwoli zaspokoić niemal połowę rocznego zapotrzebowania stadionu na energię elektryczną, ale także realnie wpływa na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - wylicza Czerwiński.

Urzędnik przypomina, że podoba inwestycja została zrealizowana niedawno również na terenie wrocławskiego Aquaparku, gdzie wybudowano „fotowoltaiczną wiatę” nad parkingiem o mocy 496 kWp.

A w Poznaniu w 2024 roku zainstalowano dwie instalacje fotowoltaiczne na budynkach Urzędu Miasta przy ul. Libelta 16/20 oraz pl. Kolegiackim 17. Ich łączna moc to prawie 80 kWp. - Energia wytworzona i zużyta z fotowoltaiki we wszystkich budynkach Urzędu Miasta Poznania w okresie eksploatacji to 65,29 MWh, co przełożyło się na mniejszy pobór energii z sieci i obniżenie rachunków za energię elektryczną - zauważa Joanna Żabierek.

W tym roku instalacja fotowoltaiczna zostanie zainstalowana na dachu budynku Archiwum Zakładowego przy ul. Świerkowej 10. Ma mieć moc to 49,14 kWp. Obecnie trwają przygotowania procedury przetargowej.

- Takie inwestycje mają na celu wykorzystanie OZE przy codziennej eksploatacji budynku. Wpisuje się to w realizację zapisów uchwały Rady Miasta Poznania z 2019 roku w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Poznania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii - mówi, Joanna Żabierek, rzecznik prasowy prezydenta Poznania.

Białystok stawia na OZE: Bezinwazyjne konstrukcje na dachach

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Gdzie wyrzucać stare ubrania? Od 1 stycznia już nie do odpadów zmieszanych
Ekologia
Smog nie odpuszcza, bo kopciuchy wciąż grzeją Polaków
Ekologia
Beton nie jest potrzebny. W dużych miastach przybywa zieleni
Ekologia
Mieszkańcy miast nie chcą płacić za kosztowne rozwiązania ekologiczne
Ekologia
Zima, ale samorządy nadal sadzą drzewa