„Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jeśli dojdzie do kontaktu z tą rośliną, nie wolno drapać miejsc oparzonych ani stosować żadnych środków chemicznych – należy udać się do lekarza, który wskaże odpowiednie postępowanie” – radzą urzędnicy z Krakowa.
Gdzie barszcz Sosnowskiego występuje najczęściej?
Kilka dni temu do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach wpłynęło zgłoszenie o wystąpieniu barszczu Sosnowskiego w miejscowości Hańczowa. Teren został zabezpieczony przez strażaków, a potem odpowiednie służby zajęły się usuwaniem tej rośliny.
Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów oraz na nieużytkach czy odłogach.
Czytaj więcej
W mediach społecznościowych ostrzeżono, że w Krośnie w województwie podkarpackim rośnie roślina, z którą kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Jak rozpoznać barszcz Mantegazziego, kuzyna dobrze nam znanego barszczu Sosnowskiego?
„Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny, zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha Barszczu Sosnowskiego spowodowała konieczność intensywnego zwalczania chwastu” – przekazali strażacy w swoim komunikacie