Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego? Ta roślina jest naprawdę groźna

Ma włoski na liściach i łodygach, które wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. To barszcz Sosnowskiego. Jeśli zauważysz tę roślinę - powiadom albo wydział ochrony środowiska, albo straż pożarną.

Publikacja: 12.07.2024 12:55

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Foto: I, Hugo.arg, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

„Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jeśli dojdzie do kontaktu z tą rośliną, nie wolno drapać miejsc oparzonych ani stosować żadnych środków chemicznych – należy udać się do lekarza, który wskaże odpowiednie postępowanie” – radzą urzędnicy z Krakowa.

Gdzie barszcz Sosnowskiego występuje najczęściej?

Kilka dni temu do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach wpłynęło zgłoszenie o wystąpieniu barszczu Sosnowskiego w miejscowości Hańczowa. Teren został zabezpieczony przez strażaków, a potem odpowiednie służby zajęły się usuwaniem tej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów oraz na nieużytkach czy odłogach.

Czytaj więcej

Kolejna niebezpieczna roślina w Polsce. Powoduje poważne oparzenia

„Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny, zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha Barszczu Sosnowskiego spowodowała konieczność intensywnego zwalczania chwastu” – przekazali strażacy w swoim komunikacie

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Eksperci podkreślają, że najbardziej charakterystyczną cechą rośliny jest jej rozmiar. Osiąga od metra do nawet czterech metrów wysokości. Łodygi mają średnicę około 10 cm, głęboko podłużnie bruzdowane, zwłaszcza w górnej części. Wewnątrz łodyga jest pusta. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki.

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się też baldaszkowatymi, ogromnymi kwiatostanami koloru białego (niekiedy różowawego) oraz wielkimi liśćmi (do 2 m długości i więcej, o szerokości do 150 cm), ułożonymi skrętolegle.

Co zrobić jeśli podczas spacerów czy wędrówek spotkamy roślinę, w której rozpoznamy barszcz Sosnowskiego?

Każdy, kto zauważy tę roślinę rosnącą na terenie Krakowa, powinien to zgłosić do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa – radzą lokalni urzędnicy. Podkreślają, że można to zrobić pisemnie w lub elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą Gminy Miejskiej Kraków lub na adres e-mail: ws.umk@um.krakow.pl zgodnie z formularzem, który znajduje się na stronach bip.krakow.pl.

Czytaj więcej

W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?

Takie zgłoszenie zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie, a następnie, po otrzymaniu informacji, o wprowadzeniu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Danych o IGO, zostanie ustalona osoba lub instytucja odpowiedzialna za zwalczanie Barszczu Sosnowskiego. „Zwalczanie rośliny jest obowiązkiem właścicieli, bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz” – mówią krakowscy urzędnicy.

Łódzki ratusz nie otrzymuje obecnie zawiadomień dotyczących barszczu Sosnowskiego. „Występowanie tej groźnej rośliny należy zgłaszać do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Łodzi oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które później kierują sprawy do EKO Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi lub Straży Pożarnej. Jednostki te dysponują odpowiednim wyposażeniem, pozwalającym bezpiecznie usunąć barszcz Sosnowskiego” – tłumaczą łódzcy urzędnicy.

Miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić w bazie online, która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Z kolei jeśli zauważymy tę roślinę, można to zgłosić pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986 lub straży pożarnej 998.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy, a obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

„Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jeśli dojdzie do kontaktu z tą rośliną, nie wolno drapać miejsc oparzonych ani stosować żadnych środków chemicznych – należy udać się do lekarza, który wskaże odpowiednie postępowanie” – radzą urzędnicy z Krakowa.

Gdzie barszcz Sosnowskiego występuje najczęściej?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Zielone dachy obniżą rachunki w budynkach komunalnych
Materiał partnera
Wrocław. Miasto, które gra w zielone
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki