- Jeśli pszczelarze zakładają ule na obszarach miejskich, powinni zadbać o to, aby wzbogać lokalny krajobraz, dodając źródła pyłku i nektaru, aby zminimalizować skutki konkurencji z dziko żyjącymi zapylaczami — uważa dr Anna Sobieraj-Betlińska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W Białymstoku w 2023 roku zebrano 245 kg miodu z miejskiej pasieki. Miód dają „Niemki”
W Białymstoku z miejskiej pasieki zebrano pierwszy miód. Kilkadziesiąt kilogramów. Miodobrania w tym mieście odbywają się cztery razy w roku. W 2023 roku zebrano 245 kg miodu.
Miejską pasiekę ustawiono na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Branickiego i ul. Miłosza. Jest tam osiem uli. Początkowo, w 2019 roku, było ich pięć, następnie pasieka została rozbudowana o trzy kolejne: jeden w formie kłody leżącej, drugi wolnostojący, wydrążony w pniu kłody sosnowej oraz kolejny ul w kłodzie drzewa.
Czytaj więcej
- Miasto nie jest przygotowane na Strefę Czystego Transportu. Wejście zapisów uchwały w życie, powinny poprzedzić analizy i konsultacje z mieszkańcami – uważa Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Poza tym w październiku 2020 roku została założona leśna pasieka na terenie Lasu Zwierzynieckiego, obok Alei Myrchów. Składa się z naturalnej barci wydłubanej w pniu martwej sosny oraz dwóch kłód bartnych.