Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach

Pierwsze tegoroczne miodobranie w miejskiej pasiece w Białymstoku. Ule ustawiane są na dachach biurowców, wyższych uczelni, czy galerii handlowych.

Publikacja: 24.05.2024 09:13

Miodobranie w Białymstoku

Miodobranie w Białymstoku

Foto: UM Białystok

- Jeśli pszczelarze zakładają ule na obszarach miejskich, powinni zadbać o to, aby wzbogać lokalny krajobraz, dodając źródła pyłku i nektaru, aby zminimalizować skutki konkurencji z dziko żyjącymi zapylaczami — uważa dr Anna Sobieraj-Betlińska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Białymstoku w 2023 roku zebrano 245 kg miodu z miejskiej pasieki. Miód dają „Niemki”

W Białymstoku z miejskiej pasieki zebrano pierwszy miód. Kilkadziesiąt kilogramów. Miodobrania w tym mieście odbywają się cztery razy w roku. W 2023 roku zebrano 245 kg miodu.

Miejską pasiekę ustawiono na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Branickiego i ul. Miłosza. Jest tam osiem uli. Początkowo, w 2019 roku, było ich pięć, następnie pasieka została rozbudowana o trzy kolejne: jeden w formie kłody leżącej, drugi wolnostojący, wydrążony w pniu kłody sosnowej oraz kolejny ul w kłodzie drzewa.

Czytaj więcej

W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka

Poza tym w październiku 2020 roku została założona leśna pasieka na terenie Lasu Zwierzynieckiego, obok Alei Myrchów. Składa się z naturalnej barci wydłubanej w pniu martwej sosny oraz dwóch kłód bartnych.

Pomysł utworzenia miejskiej pasieki w Białymstoku powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Ule zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych. To pszczoły z Instytutu Pszczelnictwa w Końskowoli, z gatunku Krainka zwanego Niemką.

– Miejska pasieka ma zwracać uwagę mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie pszczół dla życia ludzi i zwierząt. To bardzo pożyteczne owady, którym zawdzięczamy nie tylko miód. Gdyby nie zapylały roślin uprawnych, to plony drastycznie by spadły. Nie byłoby chociażby jabłek, truskawek, ogórków i wielu innych owoców, warzyw czy zbóż. Dlatego dbanie o pszczoły jest bardzo ważne – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Białostocka pasieka to projekt edukacyjny. Jest elementem programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku”. Co roku z białostockiej pasieki pozyskuje się coraz więcej miodu. Od 98 kg w 2020 roku, do 245 kg w 2023 roku. Zebrany miód miasto wykorzystuje do celów promocyjnych.

W Poznaniu ule znajdują się w starych pralkach

Własne pasieki mają też inne miasta. I te mniejsze i te większe. W Katowicach pszczoły mieszkają w ulach m.in. na dachach Basenu Brynów, NOSPR-u i przy zjeżdżalni Basenu Burowiec. W mieście jest siedem uli.

- Miejskie ule to jedno z działań prowadzonych w Katowicach z myślą o dobrostanie owadów. Do centrum miasta wprowadzamy dodatkową zieleń, nasadziliśmy nowe drzewa na al. Korfantego czy ul. Dworcowej, a to samo czeka ul. Warszawską, gdzie dodatkowo zasadzimy ponad 5 tys. krzewów i bylin - zauważa Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na tzw. gratowisku w Poznaniu przy ulicy Wrzesińskiej zużyte bębny od pralek zamieniono w... ule

W Warszawie ule pojawiają się najczęściej w parkach, ale można zobaczyć je także przy niektórych ośrodkach kultury, placówkach edukacyjnych czy nawet na dachu jednego z urzędów dzielnicy. W każdej z pasiek żyje od kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona owadów.

Jedną z największych miejskich pasiek jest dzielnicowa, wilanowska – przy ul. Włóki, gdzie znajduje się 15 uli. W sumie żyje tam aż około miliona pszczół. W pobliskim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie historyczne pszczelarstwo (cztery ule w kłodzie drzewnej) odtwarza Kamil Baj z inicjatywy Pszczelarium. Na terenie parku pałacowego znajduje się również kilka tradycyjnych uli.

Czytaj więcej

W Polsce powstanie więcej dróg dla rowerów

Niecodzienna pasieka powstała w 2023 roku Poznaniu. Na tzw. gratowisku przy ulicy Wrzesińskiej. Tam zużyte bębny od pralek zamieniono w... ule. Był to pomysł Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pasieka składa się z trzech uli, wykonanych z recyklingu elektrycznych odpadów. Obok zsadzono lipę, kilka krzewów i wysiano mnóstwo miododajnych roślin, by nowi mieszkańcy PSZOK-u mieli blisko do "stołówki". W ubiegłym roku zebrano tam 45 kilogramów zdrowego miodu.

Dbajmy też o dzikie pszczoły

Czy miejskie pasieki to dobry pomysł? Zdaniem dr Anny Sobieraj-Betlińskiej niekoniecznie. - Wprowadzona do miasta pszczoła miodna konkuruje z innymi gatunkami zapylającymi, np. z dziko żyjącymi pszczołami, które nie mogą liczyć na naszą pomoc. Mówi się nawet o tzw. beewashingu, który oznacza wprowadzanie klientów w błąd pozorami proekologicznych działań – mówiła ekspertka w rozmowie z PAP.

Podkreśliła też, że miejskie pasieki mogą szkodzić dziko żyjącym pszczołom. - Pszczoła miodna zbiera pyłek i nektar na wielu różnych roślinach. Wiele dzikich pszczół korzysta natomiast tylko z wybranych gatunków i przez to jest im trudniej – tłumaczyła. Dodała, że nie jest przeciwna miejskim pasiekom, ale jeśli pszczelarze zakładają ule na obszarach miejskich, powinni zadbać o to, aby wzbogać lokalny krajobraz, dodając źródła pyłku i nektaru, aby zminimalizować skutki konkurencji z dziko żyjącymi zapylaczami.

- Jeśli pszczelarze zakładają ule na obszarach miejskich, powinni zadbać o to, aby wzbogać lokalny krajobraz, dodając źródła pyłku i nektaru, aby zminimalizować skutki konkurencji z dziko żyjącymi zapylaczami — uważa dr Anna Sobieraj-Betlińska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Białymstoku w 2023 roku zebrano 245 kg miodu z miejskiej pasieki. Miód dają „Niemki”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku