Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację

W kilkunastu miastach i gminach na południu Polski jest dziś bardzo zła jakość powietrza – ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Część samorządów zdecydowała się wprowadzić darmową komunikację miejską.

Publikacja: 11.01.2024 17:16

Smog nęka Kraków

Smog nęka Kraków

Foto: Adobe Stock

- Usługa obowiązuje na obszarze miasta Krakowa oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja zostaje wprowadzona w czwartek, 11 stycznia, do północy – podał krakowski magistrat.

Samorządy ostrzegają przed gryzącym powietrzem

Dopuszczalna norma dobowego stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Już w środę w wielu miejscach Małopolski normy te były kilkukrotnie przekroczone. Podobnie miało być w czwartek. Tak jest choćby w Krakowie, gdzie przekroczenie średniej ze wszystkich stacji pomiarowych na terenie miasta na godz. 3 wynosiło powyżej 150 µg/m3.

Czytaj więcej

Strefa czystego transportu pozwoli Warszawie odetchnąć

Nie lepiej jest też w innych miastach na południu kraju, choćby w Opolu. - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że w dniu 11 stycznia 2024 roku prognozuje się przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10. Prognoza obejmuje obszar miasta – przekazał opolski magistrat..

Podobnie jest w Rybniku. - Prognozowaną jakość powietrza określamy na poziomie koloru czerwonego oznaczającego duży poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 101-200 ug/m3. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz osób z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia – ostrzega tamtejszy Urząd Miasta.

Czytaj więcej

Kraków walczy o metropolię. Chodzi o setki milionów złotych rocznie

Jest smog? Korzystaj z darmowej komunikacji, a nie samochodu

Z powodu wysokiego poziomu smogu władze Krakowa zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej. Podobnie było wczoraj. Pasażerowie nie płacą za bilety nie tylko w Krakowie, ale też w gminach ościennych, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja obowiązuje na razie dziś do północy.

W środę fatalne powietrze było w Poznaniu, ale nie przekroczyło krytycznych norm. Dziś jest już lepiej.

Czytaj więcej

Jakość powietrza w Polsce najgorsza w Europie. Które polskie miasta na czele?

W przypadku tego miasta wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej ze względu na złą jakość powietrza jest regulowane uchwałą z 2017 roku.. Aby wprowadzono darmowe przejazdy, spełnione muszą zostać dwa warunki.

Po pierwsze, danego dnia dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych PM10 na dowolnej stacji w Poznaniu musi przekroczyć określony poziom (początkowo było to 200 mikrogramów na m3, ale od 2019 roku to 100 mikrogramów na m3). A drugi warunek to musi występować ryzyko kontynuacji przekroczenia poziomu smogu jeszcze następnego dnia. Teraz tak nie było.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów

Sam sprawdź poziom smogu

Urzędnicy podnoszą, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, chorzy, powinni unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

W przypadku PM10 o powietrzu dobrej jakości mówimy wtedy, kiedy stężenie tego pyłu nie przekracza 60 mikrogramów na metr sześcienny. Źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest przede wszystkim spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych.

Poziom smogu w naszym mieście możemy sprawdzić na stronie https://powietrze.gios.gov.pl.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Ekologia
Kopciuchy do wymiany. Już w połowie kraju