Radny apeluje do rządu ws. zakazania fajerwerków. "Szkodliwe dla ludzi i zwierząt"

Krakowski radny Łukasz Gibała wystosował petycję do premiera i rządu RP w sprawie wprowadzenia zmian i zakazu używania fajerwerków.

Publikacja: 15.12.2023 12:32

Radny apeluje do rządu ws. zakazania fajerwerków. "Szkodliwe dla ludzi i zwierząt"

Foto: Adobe Stock

Lider stowarzyszenia "Kraków dla Mieszkańców”, radny Łukasz Gibała, poruszył sprawę fajerwerków oraz tego, że mają one szkodliwy wpływ na zdrowie zarówno ludzi, jak zwierząt. Gibała zwrócił się z apelem do mieszkańców Krakowa o poparcie zakazu używania fajerwerków. Wystosował także petycję do premiera oraz nowego rządu w sprawie wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących ich sprzedaży oraz użycia.

Czytaj więcej

Szwajcaria: Zagrożenie pożarowe, zakaz fajerwerków

Fajerwerki szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Petycja ws. zakazu 

"Moi Drodzy, potrzebuję Waszego wsparcia! Zaapelujmy wspólnie do nowego rządu o umożliwienie wprowadzenia w Krakowie zakazu sprzedaży i używania fajerwerków!" - pisze radny Gibała w mediach społecznościowych, apelując o podpisanie się pod petycją w tej sprawie. ”Odpalanie środków pirotechnicznych oznacza ogromny stres dla psów i kotów, zagrożenie życia bezdomnych i dzikich zwierząt, a także zanieczyszczenie środowiska" - zaznaczył we wpisie opublikowanym na Facebooku. 

Jak zauważają autorzy petycji, „w kwietniu 2022 r. Rada Miasta Krakowa podjęła w tej samej sprawie rezolucję skierowaną do ówczesnego Prezesa Rady Ministrów”. „Niestety jednak poprzedni rząd nic w tej sprawie nie zrobił. Liczymy, że nowa Rada Ministrów mimo wielu innych ważnych wyzwań nie pominie i tej sprawy, szybko podejmując stosowne prace legislacyjne – o co gorąco apelujemy” – czytamy.

W petycji zaznaczono również, że fajerwerki wpływają negatywnie nie tylko na zwierzęta i klimat, ale i na zdrowie człowieka. "Badania dowodzą, że fajerwerki szkodzą także ludziom. Głośne wystrzały są niebezpieczne zwłaszcza dla osób chorych kardiologicznie, ale także małych dzieci i osób starszych, narażając ich na ogromny stres. Do tego dochodzą wypadki przy samodzielnym odpalaniu tego rodzaju środków – co powoduje często urazy dłoni, głowy i narządu słuchu, a także może być przyczyną pożarów" - podkreślono. 

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację