Zielone ulgi podatkowe. Jak polskie miasta walczą o czyste powietrze

Mieszkańcy Wrocławia, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ale to nie jest częste rozwiązanie w samorządach.

Publikacja: 11.12.2023 17:05

Wrocław

Wrocław

Foto: Adobe Stock

- Miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program „Polski Ład”, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

"Zielona ulga" we Wrocławiu: Bez podatku na pięć lat

Dom z fotowoltaiką, kolektorem słonecznym czy pompą ciepła? Jeśli z takich rozwiązań korzystają mieszkańcy Wrocławia – mogą liczyć na ulgę, bo miasto od lat zachęca do korzystania z zielonej energii. Dlatego ten, kto montuje na budynku lub jego części odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory – może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości nawet na pięć lat. Dotyczy to zarówno właścicieli budynków jedno-, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie mieszkaniowe – jeśli takie rozwiązania stosują dla lokali mieszkalnych.

Czytaj więcej

Zielone światło dla budowy małego atomu. Zgoda rządu w cieniu wątpliwości ABW

- Teraz, decyzją miejskich radnych przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia

Urzędnicy podkreślają, że wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych. Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1 500 zwolnień, na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.

– Łączna powierzchnia objęta zwolnieniami to już ponad 114 hektarów. To obszar odpowiadający trzem Kępom Mieszczańskim czy siedmiu osiedlom wielkości Nowych Żernik – wylicza Marcin Urban.

Wrocław: Zwolnienie z podatku po spełnieniu pewnych warunków

Maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi pięć lat, dla właścicieli nieruchomości z zieloną energią będzie ono mogło trwać aż do 30 czerwca 2029 roku.

Aby uzyskać zwolnienie z podatku należy uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjneh, wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji (np. fakturę z potwierdzeniem przelewu, umowę o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji). Dodatkowo osoby fizyczne muszą dołączyć korektę deklaracji lub deklarację (IN-1). "Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej" – podaje wrocławski magistrat.

Czytaj więcej

Polenergia wchodzi do Rumunii po zamknięciu wiatrowej transakcji

Co ważne, minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację odnawialnego źródła energii musi wynosić 15 tys. zł brutto.

Krakowskie dotacje na kolektory

Inne duże samorządy nie decydują się na razie na takie rozwiązanie. - Obecnie nie mamy żadnych preferencji podatkowych dla właścicieli nieruchomości korzystających z tzw. zielonej energii – przyznaje Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Z kolei biuro prasowe łódzkiego magistratu poinformowało nas, że miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program Polski Ład, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele. - Jeśli budżet Łodzi pozwoli w przyszłości na takie działania, będziemy do tej idei na pewno wracać – zapewnia łódzki ratusz.

Wrocławski magistrat chwali się, że przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii

Katarzyna Misiewicz z Urzędu Miasta Krakowa podaje, że na rok 2024 w uchwale Rady Miasta Krakowa nie zastosowano zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu zainstalowania źródeł „zielonej energii”.

- Należy zauważyć, że Kraków od wielu lat prowadzi aktywną politykę proekologiczną w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), udzielając swoim mieszkańcom wsparcia i dotacji na instalację kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz termomodernizację i wymianę kotłów na paliwa stałe na proekologiczne źródła ogrzewania – mówi urzędniczka z Krakowa.

Wrocławskie ciepło, ze ścieków miejskich

Z danych spółki Tauron Dystrybucja wynika, że we Wrocławiu funkcjonuje już ponad siedem tysięcy instalacji fotowoltaicznych. To także najpopularniejsze odnawialne źródło energii zgłaszane do zwolnienia z podatku.

– Oprócz prywatnych firm i mieszkańców, z energii słonecznej korzysta również 18 szkół, przedszkoli czy żłobków oraz sześć jednostek kultury. To także obiekty sportowe czy Centra Aktywności Lokalnej – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. – Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się z kolei na terenie Tarczyński Areny i składa się z ponad 1200 paneli - dodaje.

Wrocławski magistrat chwali się, że przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii.

Pompy ciepła to urządzenia pobierające ciepło z powietrza, gruntu czy wody. Jest ono przetwarzane w ciepło użytkowe. Tego typu urządzenia działają m.in. w SP nr 5 przy ul. Osobowickiej czy hali tenisowej przy ul. Trwałej. Z pomp ciepła skorzysta także nowy Aquapark przy ul. Wilanowskiej, który będzie gotowy na początku przyszłego roku.

We Wrocławiu powstaje również Wrompa, pierwsza w Polsce pompa ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków miejskich. Inwestycja tworzona wspólnie przez MPWiK i Fortum zostanie oddana do użytku w przyszłym roku i kosztuje 82 mln zł.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację