Zielone ulgi podatkowe. Jak polskie miasta walczą o czyste powietrze

Mieszkańcy Wrocławia, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ale to nie jest częste rozwiązanie w samorządach.

Publikacja: 11.12.2023 17:05

Wrocław

Wrocław

Foto: Adobe Stock

- Miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program „Polski Ład”, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

"Zielona ulga" we Wrocławiu: Bez podatku na pięć lat

Dom z fotowoltaiką, kolektorem słonecznym czy pompą ciepła? Jeśli z takich rozwiązań korzystają mieszkańcy Wrocławia – mogą liczyć na ulgę, bo miasto od lat zachęca do korzystania z zielonej energii. Dlatego ten, kto montuje na budynku lub jego części odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory – może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości nawet na pięć lat. Dotyczy to zarówno właścicieli budynków jedno-, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie mieszkaniowe – jeśli takie rozwiązania stosują dla lokali mieszkalnych.

Czytaj więcej

Zielone światło dla budowy małego atomu. Zgoda rządu w cieniu wątpliwości ABW

- Teraz, decyzją miejskich radnych przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia

Urzędnicy podkreślają, że wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych. Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1 500 zwolnień, na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.

– Łączna powierzchnia objęta zwolnieniami to już ponad 114 hektarów. To obszar odpowiadający trzem Kępom Mieszczańskim czy siedmiu osiedlom wielkości Nowych Żernik – wylicza Marcin Urban.

Wrocław: Zwolnienie z podatku po spełnieniu pewnych warunków

Maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi pięć lat, dla właścicieli nieruchomości z zieloną energią będzie ono mogło trwać aż do 30 czerwca 2029 roku.

Aby uzyskać zwolnienie z podatku należy uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjneh, wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji (np. fakturę z potwierdzeniem przelewu, umowę o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji). Dodatkowo osoby fizyczne muszą dołączyć korektę deklaracji lub deklarację (IN-1). "Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej" – podaje wrocławski magistrat.

Czytaj więcej

Polenergia wchodzi do Rumunii po zamknięciu wiatrowej transakcji

Co ważne, minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację odnawialnego źródła energii musi wynosić 15 tys. zł brutto.

Krakowskie dotacje na kolektory

Inne duże samorządy nie decydują się na razie na takie rozwiązanie. - Obecnie nie mamy żadnych preferencji podatkowych dla właścicieli nieruchomości korzystających z tzw. zielonej energii – przyznaje Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Z kolei biuro prasowe łódzkiego magistratu poinformowało nas, że miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program Polski Ład, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele. - Jeśli budżet Łodzi pozwoli w przyszłości na takie działania, będziemy do tej idei na pewno wracać – zapewnia łódzki ratusz.

Wrocławski magistrat chwali się, że przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii

Katarzyna Misiewicz z Urzędu Miasta Krakowa podaje, że na rok 2024 w uchwale Rady Miasta Krakowa nie zastosowano zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu zainstalowania źródeł „zielonej energii”.

- Należy zauważyć, że Kraków od wielu lat prowadzi aktywną politykę proekologiczną w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), udzielając swoim mieszkańcom wsparcia i dotacji na instalację kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz termomodernizację i wymianę kotłów na paliwa stałe na proekologiczne źródła ogrzewania – mówi urzędniczka z Krakowa.

Wrocławskie ciepło, ze ścieków miejskich

Z danych spółki Tauron Dystrybucja wynika, że we Wrocławiu funkcjonuje już ponad siedem tysięcy instalacji fotowoltaicznych. To także najpopularniejsze odnawialne źródło energii zgłaszane do zwolnienia z podatku.

– Oprócz prywatnych firm i mieszkańców, z energii słonecznej korzysta również 18 szkół, przedszkoli czy żłobków oraz sześć jednostek kultury. To także obiekty sportowe czy Centra Aktywności Lokalnej – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. – Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się z kolei na terenie Tarczyński Areny i składa się z ponad 1200 paneli - dodaje.

Wrocławski magistrat chwali się, że przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii.

Pompy ciepła to urządzenia pobierające ciepło z powietrza, gruntu czy wody. Jest ono przetwarzane w ciepło użytkowe. Tego typu urządzenia działają m.in. w SP nr 5 przy ul. Osobowickiej czy hali tenisowej przy ul. Trwałej. Z pomp ciepła skorzysta także nowy Aquapark przy ul. Wilanowskiej, który będzie gotowy na początku przyszłego roku.

We Wrocławiu powstaje również Wrompa, pierwsza w Polsce pompa ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków miejskich. Inwestycja tworzona wspólnie przez MPWiK i Fortum zostanie oddana do użytku w przyszłym roku i kosztuje 82 mln zł.

- Miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program „Polski Ład”, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

"Zielona ulga" we Wrocławiu: Bez podatku na pięć lat

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego? Ta roślina jest naprawdę groźna
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał partnera
Wrocław. Miasto, które gra w zielone
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze