- Miasto rozważało tego typu "zielone" ulgi, ale plany ich wprowadzenia uniemożliwił program „Polski Ład”, który w praktyce mocno uszczuplił budżet samorządu Łodzi, nie tylko zresztą na takie cele – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.
"Zielona ulga" we Wrocławiu: Bez podatku na pięć lat
Dom z fotowoltaiką, kolektorem słonecznym czy pompą ciepła? Jeśli z takich rozwiązań korzystają mieszkańcy Wrocławia – mogą liczyć na ulgę, bo miasto od lat zachęca do korzystania z zielonej energii. Dlatego ten, kto montuje na budynku lub jego części odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory – może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości nawet na pięć lat. Dotyczy to zarówno właścicieli budynków jedno-, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie mieszkaniowe – jeśli takie rozwiązania stosują dla lokali mieszkalnych.
Czytaj więcej
Mały atom ma zapewnić tańszy prąd. Korzyści te podkreśla w rozmowie z nami kontrolujący Synthos Michał Sołowow. Jego projekt uzyskał tzw. decyzję zasadniczą, mimo że uwagi do SMR miała ABW.
- Teraz, decyzją miejskich radnych przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia
Urzędnicy podkreślają, że wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych. Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1 500 zwolnień, na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.