Czas na miodobranie. Moda na ekologiczne pasieki w miastach

Już po pierwszym miodobraniu w Tychach. Miejskie pasieki są coraz bardziej popularne, a miód z nich często jest rozdawany mieszkańcom.

Publikacja: 13.07.2023 18:35

W Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zos

W Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zostawianych przez tyszan w punktach zbiórki

Foto: UM Tychy

- Pomimo ciemnych, deszczowych chmur i zapowiadanych ulew, aura bardzo nam sprzyjała, a to za sprawą pierwszego w tym sezonie miodobrania w pasiece w Parku Łabędzim – poinformowała w czwartek Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Ekologiczne pasieki ze starych pralek

Dzięki  fundacji, ale też władzom miasta i firmie zajmującej się recyklingiem elektroodpadów w miejskim  parku w Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zostawianych przez tyszan w punktach zbiórki.

- Wspólnie z przedstawicielami miasta wiceprezydent Hanną Skoczylas oraz Tyskim Zakładem Usług Komunalnych  pod okiem pszczelarza Michała Laska, odwirowaliśmy miód pochodzący od mieszkanek uli z recyklingu – podała fundacja. Miodobranie było okazją do spotkania z mieszkańcami, którzy mogli m.in. poznać tajemnice z życia pszczół.

Czytaj więcej

Pomóż pszczołom. Wysiej polne kwiaty ze wsparciem samorządu

Z myślą o tych owadach powstają tego typu ostoje oraz łąki kwiatowe, których w ostatnich latach również przybywa nie tylko w Tychach, ale też w innych miastach Polski.

Aż 40 kg miodu udało się zebrać podczas pierwszego miodobrania w Miejskiej Pasiece Pokazowej w Toruniu. Pasieka została założona w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia na 2023 rok. Postawiono ją na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska przy ulicy Batorego.

- Rodziny zamieszkałe w ulach przetrwały okres pracy zimowej w dobrym stanie. Chłodna i wietrzna wiosna nie rozpieszczała pszczół – temperatura powietrza spadała poniżej 10 stopni Celsjusza, co uniemożliwiało im opuszczanie uli oraz zbieranie nektaru – podał toruński ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że pasieka nie jest komercyjna, służy działaniom ekologicznym i edukacyjnym. To przy niej odbywają się  spotkania, na których można porozmawiać o pszczołach i ich życiu.

Pszczele rodziny w stołecznym metrze

Po dwóch miodobraniach jest już na warszawskich Kabatach. Z pasieki na terenie tutejszej Stacji Techniczno-Postojowej stołecznego metra udało się w tym roku już zebrać prawie 35 litrów miodu. - To znacznie więcej niż o tej samej porze w roku ubiegłym – chwalą się stołeczni urzędnicy.

Czytaj więcej

Moda na miejskie pasieki. Ule nawet w starej pralce

Pszczoły zagościły w pasiece na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty w 2019 roku. Na początku było to pięć rodzin. - Od początku czuły się tam dobrze i – pod okiem doświadczonego pszczelarza – zapylały okoliczną roślinność dostarczając miód. Trafia on później, w formie promocyjnych słoiczków, do mieszkańców Warszawy – przede wszystkim podczas pikników rodzinnych i innych wydarzeń plenerowych, w których bierze udział Metro Warszawskie – podał stołeczny ratusz.

W metrze obecnie stoi już siedem uli, a produkcja miodu stale rośnie. W ubiegłym roku udało się zebrać łącznie prawie 100 litrów miodu: akacjowego, lipowego i wielokwiatowego.

W tym roku, po drugim miodobraniu, jest to już ponad 50 litrów – a sezon dopiero się rozpoczął.

Zebrany miód rozlewany jest na terenie STP Kabaty do małych słoiczków o pojemności 115 ml, które są następnie etykietowane, a później rozdawane mieszkańcom.

- Pomimo ciemnych, deszczowych chmur i zapowiadanych ulew, aura bardzo nam sprzyjała, a to za sprawą pierwszego w tym sezonie miodobrania w pasiece w Parku Łabędzim – poinformowała w czwartek Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Ekologiczne pasieki ze starych pralek

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.