Zmiana wydłużyła do 30 kwietnia 2024 r. termin wejścia w życie zakazu użytkowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów bezklasowych. Oznacza to, że radni sejmiku wojewódzkiego zgodzili się, by stare piece i kotły były używane jeszcze przez dwie kolejne zimy. Zgodnie z pierwotnym zapisem przyjętej w 2017 roku uchwały piece miały być wymienione w Małopolsce do początku tego roku.
Emisja napływowa
Kraków wskazał w skardze na istotne naruszenie interesu prawnego zarówno samej gminy, jak i jej mieszkańców z powodu naruszenia zbiorowych potrzeb krakowian głównie prawa do życia w zdrowym środowisku.
- Chodzi też o to, że wszyscy mieszkańcy będą narażeni na wydłużony czas przebywania w środowisku o ponadnormatywnych, szkodliwych stężeniach – tłumaczy Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Czytaj więcej
Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe lub podłączenie budynku do miejskiej sieci.
Zmiany w uchwale antysmogowej spowodowały przesunięcie terminu wymiany kopciuchów w Małopolsce o dwa sezony grzewcze. Takie rozwiązanie, zdaniem specjalistów zajmujących się tematyką czystego powietrza spowoduje, że nie uda się osiągnąć dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w wyznaczonych przepisami terminach na terenie Małopolski, ale też w Krakowie. Jak bowiem wiadomo w mieście, w przypadku zanieczyszczeń istotną role odgrywa tzw. emisja napływowa powietrza z gmin otaczających Kraków (gminy tzw. obwarzanka krakowskiego).