Aktualizacja: 17.03.2025 16:35 Publikacja: 14.03.2023 17:17
Foto: Shutterstock
Jaką trasę pokonają warszawskie odpady, które pozwolą wyprodukować energię dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych? Odpowiedzi dostarcza ZUSOK czyli instalacja przetwarzania odpadów na ul. Zabranieckiej. Kolejne obiekty zakładu pną się w górę, a w najbliższych tygodniach zakończą się prace przy estakadzie, którą pojazdy MPO będą transportować odebrane śmieci.
Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku postępują. Właśnie kończy się kolejny etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców stolicy.
Na instalacje, które umożliwiają czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi - można dostać wsparcie od samorządu. W Warszawie wnioski o dotacje na ten rok przyjmowane są do końca marca, ale podobne programy mają też inne miasta.
Stare piece mają się dobrze. Chociaż są gminy, które pozbyły się kopciuchów niemal całkowicie, jak np. Kraków, Warszawa czy Skawina, sporo samorządów nadal ma z tym problem.
W niektórych miastach nie trzeba już jeździć do stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po zużyte ubrania i inne tego typu odpady przyjedzie specjalny samochód.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na szkołach, przedszkolach, budynkach ratusza, czy obiektach sportowych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne. Samorządy są coraz bardziej otwarte na odnawialne źródła energii, bo zależy im na środowisku, ale też i oszczędnościach za energię elektryczną.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Na najstarszym cmentarzu żydowskim w Warszawie odnaleziono pozostałości po domu przedpogrzebowym.
Oznacza to opóźnienie prac o wiele lat. Czy wygrają interesy deweloperów z potrzebami mieszkańców?
Amerykański magazyn „Time” przygotował coroczne zestawienie zatytułowane „World's Greatest Places” zbierające najciekawsze miejsca na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. Wśród rekomendacji znalazła się Polska, a właściwie – polskie muzeum.
Lista podejrzanych w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej nie jest zamknięta. Dołączą do niej osoby, które pomogły Łukaszowi Ż. uciec do Niemiec – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polski sąd odmówił listu żelaznego byłemu prezesowi RARS i jest to ostateczna decyzja. Jego powrót do kraju zależy już tylko od brytyjskiego sądu, a to może potrwać.
Truli właścicieli mieszkań skażoną wódką, by nie „przerwać hossy”, i przejmowali ich lokale. Będzie kolejny proces tzw. gangu trucicieli. Przed sądem stanie dziewięć osób, w tym trzech adwokatów mających pomagać w procederze. Tym razem szanse na udowodnienie, że z premedytacją doprowadzali do śmierci ofiar, są większe niż przy pierwszym procesie.
Ośrodka Karta, który powstał w czasach PRL, a w jego zasobach są unikalne archiwa, apeluje o wsparcie. Można kupować książki wydane przez tą fundację lub przekazać 1,5 proc. podatku.
Policja i inne służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości, w tym cudzoziemskiej – uważa niemal połowa badanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas