Kolejne samorządy będą wymieniać kopciuchy. Pieniądze w różnych programach

Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe lub podłączenie budynku do miejskiej sieci.

Publikacja: 13.03.2023 18:18

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania wynosi od 30 do nawet 90 proc. kosztów wy

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania wynosi od 30 do nawet 90 proc. kosztów wymiany pieca na paliwo stałe

Foto: adobestock

– Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

To miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”. Do Lublina trafi 2,3 mln zł.

Są pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania

Lublin zamierza realizować projekt w latach 2023-2024. Władze miasta podkreślają, że o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość wsparcia.

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania będzie wynosił od 30 do nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny jest uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

Czytaj więcej

Pieniądze na wymianę czekają, a kopciuchy mają się dobrze

Dofinansowanie można dostać na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania.

Poza tym lokatorzy będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Dofinansowanie można dostać także na przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

- Należy pamiętać, że wsparcie na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Program nie obejmuje dofinansowania na budynki ogrzewane miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową – podkreślają lubelscy urzędnicy.

Można łączyć środki z różnych źródeł

W 2023 roku rządowy program "Ciepłe Mieszkanie" oferuje dofinansowanie termomodernizacji mieszkań, w tym wymiany źródła ciepła i nieszczelnych okien. Rząd przeznaczył na ten cel 1,4 miliarda złotych i planuje zmiany w co najmniej 80 tysiącach lokali w budynkach wielorodzinnych. 

Patrycja Skurzyńska-Zając z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Wrocławia przekonuje, że program wymiany wiąże się z wieloma korzyściami.

— Ograniczenie smogu przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie i poprawia jakość życia. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, korzystanie z tradycyjnych kopciuchów sprawia wiele trudności związanych choćby z noszeniem węgla. Dzięki zastosowaniu ekologicznego systemu ogrzewania, ten problem zostaje rozwiązany – zauważa urzędniczka.

Czytaj więcej

Mieszkańcy stolicy mają niecałe 50 dni na pozbycie się "kopciuchów"

Urzędnicy z Wrocławia podają, że Program Ciepłe Mieszkanie, którego budżet wynosi około 20 milionów złotych, zakończy się 31 grudnia 2025 roku. A złożone przez mieszkańców wnioski miasto wysyła do WFOŚiGW raz na kwartał,  lub gdy łączna suma wartości dofinansowania przekroczy 150 tys. zł.

Później wnioski akceptuje Fundusz i dopiero po ich zatwierdzeniu wypłacane są dotacje. - Działa to tak, że najpierw fundusz wysyła pieniądze gminie Wrocław, a ona przekazuje je mieszkańcom – podaje wrocławski ratusz.

Do programu przystąpiły także m.in. samorządy z Bytnicy, Bobrowic, Kargowej, Międzyrzecza, Nowej Soli  Trzebiechowa, Torunia czy Jeleniej Góry.

Wrocławscy urzędnicy przypominają, że można łączyć wsparcie z programów Kawka Plus i „Ciepłe Mieszkanie”.

– Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

To miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”. Do Lublina trafi 2,3 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekologia
Złote algi wracają, zakwit może być toksyczny
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Ekologia
Fotowoltaika: Bloki mogą skorzystać
Ekologia
Zakaz spalania węgla w Warszawie od października
Ekologia
Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą
Ekologia
Ostatnie dni zgłoszeń do Warszawskiego Drzewa Roku
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej