Kolejne samorządy będą wymieniać kopciuchy. Pieniądze w różnych programach

Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe lub podłączenie budynku do miejskiej sieci.

Publikacja: 13.03.2023 18:18

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania wynosi od 30 do nawet 90 proc. kosztów wy

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania wynosi od 30 do nawet 90 proc. kosztów wymiany pieca na paliwo stałe

Foto: adobestock

– Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

To miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”. Do Lublina trafi 2,3 mln zł.

Są pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania

Lublin zamierza realizować projekt w latach 2023-2024. Władze miasta podkreślają, że o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość wsparcia.

W zależności od dochodu wnioskodawcy poziom dofinansowania będzie wynosił od 30 do nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny jest uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

Czytaj więcej

Pieniądze na wymianę czekają, a kopciuchy mają się dobrze

Dofinansowanie można dostać na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania.

Poza tym lokatorzy będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Dofinansowanie można dostać także na przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

- Należy pamiętać, że wsparcie na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Program nie obejmuje dofinansowania na budynki ogrzewane miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową – podkreślają lubelscy urzędnicy.

Można łączyć środki z różnych źródeł

W 2023 roku rządowy program "Ciepłe Mieszkanie" oferuje dofinansowanie termomodernizacji mieszkań, w tym wymiany źródła ciepła i nieszczelnych okien. Rząd przeznaczył na ten cel 1,4 miliarda złotych i planuje zmiany w co najmniej 80 tysiącach lokali w budynkach wielorodzinnych. 

Patrycja Skurzyńska-Zając z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Wrocławia przekonuje, że program wymiany wiąże się z wieloma korzyściami.

— Ograniczenie smogu przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie i poprawia jakość życia. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, korzystanie z tradycyjnych kopciuchów sprawia wiele trudności związanych choćby z noszeniem węgla. Dzięki zastosowaniu ekologicznego systemu ogrzewania, ten problem zostaje rozwiązany – zauważa urzędniczka.

Czytaj więcej

Mieszkańcy stolicy mają niecałe 50 dni na pozbycie się "kopciuchów"

Urzędnicy z Wrocławia podają, że Program Ciepłe Mieszkanie, którego budżet wynosi około 20 milionów złotych, zakończy się 31 grudnia 2025 roku. A złożone przez mieszkańców wnioski miasto wysyła do WFOŚiGW raz na kwartał,  lub gdy łączna suma wartości dofinansowania przekroczy 150 tys. zł.

Później wnioski akceptuje Fundusz i dopiero po ich zatwierdzeniu wypłacane są dotacje. - Działa to tak, że najpierw fundusz wysyła pieniądze gminie Wrocław, a ona przekazuje je mieszkańcom – podaje wrocławski ratusz.

Do programu przystąpiły także m.in. samorządy z Bytnicy, Bobrowic, Kargowej, Międzyrzecza, Nowej Soli  Trzebiechowa, Torunia czy Jeleniej Góry.

Wrocławscy urzędnicy przypominają, że można łączyć wsparcie z programów Kawka Plus i „Ciepłe Mieszkanie”.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację