Mieszkańcy stolicy mają niecałe 50 dni na pozbycie się "kopciuchów"

Warszawa przypomina mieszkańcom o obowiązku wymiany przestarzałych pieców. Od początku przyszłego roku ich używanie będzie zabronione.

Publikacja: 14.11.2022 17:33

Warszawiacy mają coraz mniej czasu na wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne źródła o

Warszawiacy mają coraz mniej czasu na wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania

Foto: Adobe Stock

Warszawscy urzędnicy przypominają także możliwości uzyskania dofinansowanie do tej inwestycji. Zakaz używania kopciuchów wprowadza mazowiecka uchwała antysmogowa.

Zgodnie z zapisami uchwały, warszawiacy powinni pozbyć się przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 i zastąpić je bardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. „Do końca tego roku mieszkańcy mogą jeszcze skorzystać z finansowej pomocy miasta przy takiej inwestycji – stolica oferuje dotację w wysokości nawet do 70 proc. dofinansowania” – czytamy na stronie UM Warszawa.

Czytaj więcej

Miejskie dotacje na wymianę starych pieców. Jest o co walczyć

Jak informuje stołeczny ratusz, wnioski o dotację w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą. Dodatkowe informacje dotyczące programu wymiany „kopciuchów” można znaleźć m.in. na stronie internetowej ratusza.

Dla osób, które chciałyby uzyskać dodatkowe informacje nt. sposobu ubiegania się o dofinansowanie do wymiany kopciuchów czy otrzymać pomoc przy wypełnianiu wniosków, Warszawa uruchomiła funkcję ekoasystentów działających w urzędach poszczególnych dzielnic. W dwóch dzielnicach: Wawer i Białołęka, uruchomiono także usługę ekodoradztwa. Chodzi o urzędników udzielających porad np. ws. termomodernizacji budynków.

Warszawa bierze udział również w programach zewnętrznych: Stop Smog oraz Czyste Powietrze. 

Mazowiecka uchwała antysmogowa obowiązuje na terenie woj. mazowieckiego. Dokument został przyjęty w 2017 r., znowelizowany w maju br. Przewiduje on m.in., że od 1 stycznia 2023 r. na terenie województwa nie będzie można:

- używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012;

- eksploatować kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po dniu 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora na której znajduje się instalacja.

Czytaj więcej

Śmieci nie można spalać. Straż miejska systematycznie to sprawdza

Z kolei już od 1 października 2023 r. w granicach administracyjnych m.st. Warszawy, zgodnie z zapisami mazowieckiej uchwały antysmogowej, nie wolno będzie stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.

W dalszej perspektywie, od 1 stycznia 2028 r., obowiązywać ma zakaz używania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Z tą datą wejdzie także w życie rozszerzony zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Oprócz Warszawy obejmie gminy wchodzące w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. 

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację