Warszawscy urzędnicy przypominają także możliwości uzyskania dofinansowanie do tej inwestycji. Zakaz używania kopciuchów wprowadza mazowiecka uchwała antysmogowa.
Zgodnie z zapisami uchwały, warszawiacy powinni pozbyć się przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 i zastąpić je bardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. „Do końca tego roku mieszkańcy mogą jeszcze skorzystać z finansowej pomocy miasta przy takiej inwestycji – stolica oferuje dotację w wysokości nawet do 70 proc. dofinansowania” – czytamy na stronie UM Warszawa.
Czytaj więcej
Niewiele ponad dwa miesiące zostały warszawiakom na wymianę kopciucha. Władze stolicy chcą jednak wydłużyć ten okres dla mieszkańców, którzy z przyczyn formalnych lub technicznych nie będą mogli tego zrobić w tym czasie.
Jak informuje stołeczny ratusz, wnioski o dotację w wersji
papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.
Dodatkowe informacje dotyczące programu wymiany „kopciuchów” można znaleźć m.in.
na stronie internetowej ratusza.
Dla osób, które chciałyby uzyskać dodatkowe informacje nt. sposobu ubiegania się o dofinansowanie do wymiany kopciuchów czy otrzymać pomoc przy wypełnianiu wniosków, Warszawa uruchomiła funkcję ekoasystentów działających w urzędach poszczególnych dzielnic. W dwóch dzielnicach: Wawer i Białołęka, uruchomiono także usługę ekodoradztwa. Chodzi o urzędników udzielających porad np. ws. termomodernizacji budynków.
Warszawa bierze udział również w programach zewnętrznych: Stop Smog oraz Czyste Powietrze.
Mazowiecka uchwała antysmogowa obowiązuje na terenie woj. mazowieckiego. Dokument został przyjęty w 2017 r., znowelizowany w maju br. Przewiduje on m.in., że od 1 stycznia 2023 r. na terenie województwa nie będzie można:
- używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012;
- eksploatować kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po dniu 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora na której znajduje się instalacja.
Czytaj więcej
Z powodu braku węgla kamiennego przepisy pozwalają spalać w piecach węgiel brunatny, koks kostkę czy muł węglowy, ale śmieci nie można. Co systematycznie sprawdza straż miejska.
Z kolei już od 1 października 2023 r. w granicach administracyjnych m.st. Warszawy, zgodnie z zapisami mazowieckiej uchwały antysmogowej, nie wolno będzie stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.
W dalszej perspektywie, od 1 stycznia 2028 r., obowiązywać ma zakaz używania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Z tą datą wejdzie także w życie rozszerzony zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Oprócz Warszawy obejmie gminy wchodzące w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.