Duże pieniądze dla gmin na wymianę kopciuchów w starych blokach

Ruszył nabór wniosków od gmin na dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej lokali w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jego budżet to 1,4 mld złotych.

Publikacja: 21.07.2022 20:56

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest skierowany do właścicieli lokali w blokach czy kamienicach, którzy

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest skierowany do właścicieli lokali w blokach czy kamienicach, którzy będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach

Foto: Pawel

- Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła czyli tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych – podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest skierowany do właścicieli lokali w blokach czy kamienicach, którzy będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach.

- Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dodaje, że kwotę 1,4 mld złotych resort przeznacza na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania.

Czytaj więcej

Kopciuchy nadal legalne? Uchwały antysmogowe wpadają w poślizg

kopciuchy. Średnia wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów mieszańców i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł.

- Środki z programu będą dzielić poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. To one od dziś mogą wnioskować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o pieniądze na ten cel – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podkreśla, że Fundusz starał się zostawić samorządom im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie z podziałem na maksymalny udział dotacji w kosztach kwalifikowanych, w zależności od dochodów wnioskodawcy.

A może to być 30, 60 lub nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu.

Czytaj więcej

Walka ze smogiem przyspieszy. Będą większe pieniądze na wymianę "kopciuchów"

Jeśli osoba biorąca udział w programie mieszka na terenie gminy, która znajduje się na liście samorządów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, to może wnioskować o jeszcze wyższe dofinansowanie. W zależności od dochodów będzie to odpowiednio 35, 65 lub nawet 95 proc. kosztów.

- Jestem przekonany, że pierwsze gminy złożą wnioski o środki niemalże natychmiast, pozwala nam na takie przypuszczenie liczba pytań ze strony samorządów, które wpływały do nas w trakcie przygotowywania dokumentacji programowej - uważa prezes Mirowski. 

Gminy we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez mieszkańców umieszczając ogłoszenia na swoich stronach internetowych.

I to samorząd będzie przyjmował wnioski od mieszkańców, a po przeprowadzeniu naboru i ich ocenie gmina zawrze umowy z osobami, którym przyznano dofinansowanie,

Mogą to być osoby, które posiadającą tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Gminy będą mogły aplikować o dofinansowanie w ramach programu do WFOŚiGW cały czas. Pierwszy nabór będzie przeprowadzony do końca roku, a drugi w przyszłym roku.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację