Samorządowcy dyskutowali o problemach i wyzwaniach energetycznych, jakie stoją przed polskimi miastami, albo staną przed nimi w najbliższej przyszłości.
W trakcie spotkania rozmawiano także na temat przygotowanej przez Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi, opinii dla Europejskiego Komitetu Regionów o tym jak w procesie transformacji ekologicznej zachować akceptację społeczną dla koniecznych do wprowadzenia zmian pro środowiskowych.
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy miastami Unii Metropolii Polskich w realizacji Programu Czyste Powietrze. Omówiono bieżące problemy, jakie miasta trafiają przy jego bieżącej realizacji i wnioski, jakie z nich wynikają co do przyszłej modernizacji programów wspierających dbałość o czyste powietrze w miastach. Przedstawiciele miast UMP dyskutowali także na temat wyzwań związanych z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu i przygotowywanymi przez miasta programami z zakresu adaptacji do zmian klimatu.
- Celem spotkania Zespołu ds. EKOstrategii Unii Metropolii Polskich rozmowa na temat koniecznych zmian, które musimy wprowadzić jeżeli chodzi o łagodzenie zmian klimatycznych i adaptację do zmian klimatu oraz o tym, jak te konieczne zmiany uczynić społecznie akceptowalnymi – mówiła na otwarciu posiedzenia Zespołu Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i przedstawicielka Unii Metropolii Polskich w Europejskim Komitecie Regionów. – To w dużej mierze na samorządach będzie ciążyło zadanie pogodzenia aspektu społecznego oraz środowiskowego tych koniecznych zmian.
W trakcie dyskusji przedstawiciele miast UMP podnosili, że jednostki samorządu terytorialnego mają największą rolę jeżeli chodzi o budowanie odporności w zakresie klimatu. To bowiem głównie na samorządach będzie spoczywał obowiązek wdrożenia od 80 proc. do 90 proc. koniecznych zmian w zakresie mitygacji zmian klimatu i związanych z adaptacją do tych zmian. Przedstawiciele dwunastu największych polskich miast podkreślali także, że zmiany te muszą być wprowadzane w sposób zorganizowany i kompleksowy.