Tysiące kontroli antysmogowych. Dziesiątki ukaranych mieszkańców

Takie są podsumowania sezonu grzewczego przez straże miejskie.

Publikacja: 20.04.2022 12:45

Tysiące kontroli antysmogowych. Dziesiątki ukaranych mieszkańców

Foto: Adobe Stock

- Dane, którymi dysponuje Straż Miejska, napawają optymizmem. Zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej. Mamy bardziej świadome społeczeństwo, a krakowska uchwała przynosi efekty – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Jednak straże obawiają się, że po kilku lepszych latach, może być gorzej m.in. za sprawą wojny w Ukrainie.

Działa ustawa antysmogowa

W Krakowie w zakończonych sezonie grzewczym straż miejska przeprowadziła ponad trzy tysiące kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej .

- Od października 2021 r. do marca 2022 r. ujawnili 44 wykroczenia, nałożyli 23 mandaty karne, sporządzili 14 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli siedem osób – wylicza krakowski magistrat.

To właśnie w tym mieście pomiary ujawniały bardzo zanieczyszczone powietrze. Jednak od kilku lat w Krakowie systematycznie maleją stężenia pyłów zawieszonych.

- Nie dochodzi również już do wysokich przekroczeń poziomów zanieczyszczeń, które odnotowywaliśmy jeszcze kilka lat temu – zapewniają krakowscy urzędnicy.

I podkreślają, że wpływ na taki stan ma obowiązująca od 1 września 2019 roku uchwała antysmogowa oraz stałe działania prewencyjne miasta.

Wobec osób, które ignorują przepisy tej uchwały wyciągane są konsekwencje, wynikające z przepisów prawa (pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. zł).

- Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne –wylicza krakowski magistrat.

Mieszkańcy donoszą na trucicieli

Z danych krakowskiej straży miejskiej wynika, że zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej.

A w Łodzi od października ub. roku do końca marca straż miejska przeprowadziła ponad dwa tysiące kontroli instalacji grzewczych pod kątem spalania w nich materiałów niedozwolonych.

- Nałożyliśmy o 339 grzywien. Udzieliliśmy no 167 pouczeń, a do sądu skierowano 13 wniosków o ukaranie za wykroczenia – wylicza Paweł Trojanowski, naczelnik Oddziału Specjalistycznego Straży Miejskiej w Łodzi.

Dodaje, że odnotowano także 1299 zgłoszeń mieszkańców dotyczących termicznego przekształcania odpadów zarówno w instalacjach do tego celu nieprzeznaczonych oraz na terenie otwartym.

Rok wcześniej- kontroli było nieco ponad 1,7 tys. Wówczas odnotowano 828 zgłoszeń mieszkańców dotyczących spalania śmieci w piecach.

- Sezon grzewczy 2020/2021 to kulminacja pandemii Covid 19 – przypomina naczelnik Trojanowski.

W Poznaniu tylko w pierwszym kwartale tego roku straż miejska podjęła ponad 500 interwencji. Ukarano 158 osób na kwotę 20 tys. zł. Do sądu trafiły cztery wnioski o ukaranie. Poza tym strażnicy przeprowadzili 319 kontroli rodzaju i jakości paliwa używanego do ogrzewania .

- A 25 osób ukarano na kwotę 1670 zł za brak atestu na paliwa stałe węglowe oraz zła wilgotność drewna opałowego, a 14 osób pouczono wylicza Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej.

Dron czuwa w powietrzu

Dla porównania w całym 2021 roku poznańska straż miejska podjęła 2,2 tys. interwencji. Ukarano 363 osoby na kwotę 41 tys. zł. Do sądu wysłano 11 wniosków.

Strażnicy pobrali też 46 próbek popiołu i przeprowadzili, a w 30 przypadkach ujawniono spalanie odpadów. Winnych ukarano.

Poza tym były też 664 kontrole rodzaju i jakości paliwa używanego do ogrzewania. A 44 osób ukarano na kwotę 2 570 zł i 51 osób pouczono

- Liczba interwencji w I kwartale tego jest o połowę mniejsza aniżeli w analogicznym okresie 2021 roku, jednak przeprowadzone interwencje są bardziej „zasadne”, a liczba ukaranych jest większa. A to za sprawą wykorzystywania do wskazania miejsca kontroli drona, zwłaszcza po zmroku – mówi Przemysław Piwecki.

Przyznaje, że dron praktycznie nie ma zastosowania do kontroli w rejonie ścisłej zabudowy starych, wysokich kamienic z licznymi przewodami wentylacyjnymi, ale sprawdza się w zabudowie jednorodzinnej niskich budynków.

Zdaniem rzecznika poznańskiej straży mniejsza liczba zgłoszeń to zapowiedź poprawy, ale jest jedno – ale.

- Obecna sytuacja geopolityczna i wzrost cen paliwa gazowego może skutkować powrotami do kotłów na opał stały, zwłaszcza drewno, ale zobaczymy jak będzie dodaje funkcjonariusz.

- Dane, którymi dysponuje Straż Miejska, napawają optymizmem. Zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej. Mamy bardziej świadome społeczeństwo, a krakowska uchwała przynosi efekty – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Jednak straże obawiają się, że po kilku lepszych latach, może być gorzej m.in. za sprawą wojny w Ukrainie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekologia
Jak pomóc zwierzętom zimą? Ruszyła kampania w Radiu Kraków
Ekologia
W Opolu powstanie Klaster Energii
Ekologia
Warszawska Strefa Czystego Transportu będzie większa, ale będą dodatkowe ulgi
Ekologia
Ważą się losy krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Sprawa nie jest przesądzona?
Ekologia
Fale upałów to ogromne straty dla miast. Potrzeba więcej drzew
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości