Zostań sponsorem łąki, rabaty bądź drzewa

Nie masz własnego ogródka? Nic nie szkodzi, bo i tak możesz mieć własny kawałek zieleni. Samorządy oferują mieszkańcom i firmom możliwość założenia własnej rabaty czy zasadzenia drzewa na ich terenie. Warunek jest jeden- trzeba za to zapłacić.

Publikacja: 23.05.2021 11:44

W Warszawie Zielony Fundusz umożliwia przedsiębiorstwom wsparcie ekologicznych inicjatyw miasta

W Warszawie Zielony Fundusz umożliwia przedsiębiorstwom wsparcie ekologicznych inicjatyw miasta

Foto: AdobeStock

– Łódź wyszła z szeroką ofertą do lokalnego biznesu zapraszając do włączenia się w zazielenianie miasta w ramach tzw. ekopaktu dla biznesu. Oferta spotkała się z szerokim odzewem. Firmy sieją m.in. łąki kwietne na terenach miejskich. Stawiają na dachach swoich budynków ule dla pszczół i domki dla owadów na miejskich zieleńcach skwerach – podaje łódzki ratusz.

Wspólnie odpowiadamy za przestrzeń wokół

Warszawa utworzyła nowy mechanizm pozyskiwania środków na rozwój terenów zieleni. To „Zielony Fundusz|” – specjalna platforma współpracy z coraz szerszym gronem przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w zieloną transformację stolicy.

– Zrównoważony rozwój miasta leży w interesie wszystkich mieszkańców. Wspólnie budujemy Warszawę, w której można żyć w ścisłym kontakcie z naturą i oddychać czystym powietrzem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

Dodaje, że od miesięcy coraz mocniej redukuje się budżety samorządów, zabiera kolejne środki, z których moglibyśmy finansować inwestycje.

– Cieszymy, że coraz więcej firm bierze na siebie współodpowiedzialność za zrównoważony rozwój miejsc, które są im bliskie – dodaje prezydent Trzaskowski.

Zielony Fundusz umożliwia przedsiębiorstwom wsparcie ekologicznych inicjatyw miasta, takich jak programy „Milion drzew dla Warszawy” czy „Zielone Ulice”. Pozwoli też firmom na realizację własnych pomysłów na zazielenienie stolicy.

– Zależy nam na zaangażowaniu przedsiębiorstw w rozwój miasta, budowanie poczucia wspólnoty i wspólnej odpowiedzialności za miejską przestrzeń. Im będzie ona bardziej zielona, tym bardziej atrakcyjna i korzystna dla zdrowia – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Kwietna łąka na własnym balkonie

Środki pozyskiwane w ramach Zielonego Funduszu będą zasilać budżet miasta, ale będą przeznaczane wyłącznie na nowe nasadzenia. A z darczyńcami zawierane będą stosowne porozumienia, w których jasno określony będzie cel przeznaczenia środków. Pierwsze zgłoszenia od firm już są. Władze stolicy chcą też do pomysłu włączyć mieszkańców, którzy chcieliby dorzucić się finansowo do tego typu inwestycji.

Więcej zielni dzięki dotacjom

Warszawa tworząc swój „Zielony Fundusz” powołuje się na doświadczenia największych metropolii świata, takich jak Nowy Jork, Londyn, Kopenhaga czy Paryż, które realizują od lat podobne inicjatywy. Ale okazuje się, że i w Polsce nie brak takich rozwiązań w samorządzie. Pakiety sponsorskie, które ZZM w Krakowie wprowadził jako pierwszy w Polsce już w 2016 roku.

– Od kilku lat korzystamy z takiej możliwości, dając możliwość angażowania się w krakowską zieleń mieszkańcom oraz prywatnym firmom. Przez pięć lat z sektora prywatnego pozyskaliśmy ponad milion złotych, który spożytkowany został na krakowską zieleń – drzewa, krzewy, nasadzenia lasów itp. – wylicza Aleksandra Mikolaszek, z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

W Łodzi już funkcjonuje program „Biznes dla środowiska”, dzięki któremu lokalne firmy mogą wspierać rozwój zieleni w mieście. W tym roku parkach: Podolskim i Źródeł Olechówki, skwerach: Jagiełły i Kolbego oraz na zieleńcu przy Akademii Sztuk Pięknych powstanie pięć kwietnych łąk o powierzchni prawie 2 tys. mkw. A to dzięki firmie Giardini Polska, która wyłożyła na nie pieniądze. W sumie 43 tys. zł

– Jesteśmy z Łodzi i postanowiliśmy zrobić coś dla naszego miasta i mieszkańców. Za kilka tygodni urządzone przez nas tereny rozkwitną i będą cieszyć oko mieszkańców” – mówi Kamil Hamrin z Giardini Polska.

Firmy i mieszkańcy Łodzi mogą dołączyć do programu. I tak zasadzenie drzewa i jego pielęgnacja przez trzy lata to koszt 3 tys. zł, ale adopcja przez taki okres to 350-500 zł. – To koszty pielęgnacji – tłumaczy miasto. Ogród fasadowy to ok. 900-1,2 tys. zł, a zielona ściana 200 zł za metr bieżący nasadzeń. Opcji jest więcej. Wszystkie znajdziemy na stronie miasta.

– Otwieramy się na szeroką współpracę w trosce o środowisko naturalne, gdyż jego lepsza jakość to zdrowie i komfort życia mieszkańców – podkreśla łódzki ratusz.

Także we Wrocławiu Zarząd Zieleni Miejskiej uruchomił program, dzięki któremu można zostać sponsorem małego, zielonego projektu.

– Do wyboru są m.in. parki, skwery, zieleńce i lasy komunalne oraz pasy zieleni przy ulicach. W przypadku małej architektury – mówi Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

Dodaje, że ZZM stara się uwzględnić życzenia co do miejsca montażu danego elementu, a w ten sposób prywatne firmy mogą dołożyć swoją cegiełkę do zielonego miasta.

Wspierają zielone otoczenie wokół siebie

W Poznaniu jak na razie nie ma podobnego rozwiązania.

– Idea wprowadzona przez Warszawę jest jednak niewątpliwie ciekawa i warta głębszej analizy. W tym miejscu warto podkreślić, że w mieście nie są obce działania w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu – zapewnia Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Dodaje, że lokalne firmy i osoby prywatne wspierają i inicjują wiele działań o charakterze ekologicznym. Za tymi krokami idą także środki finansowe

Niebawem w mieście będzie podpisane porozumienie z firmą Torpol, która wesprze finansowo realizację projektu naturalnego otoczenia jednej z poznańskich szkół. Z kolei Polski Związek Firm Deweloperskich zadeklarował przekazanie Zarządowi Zieleni Miejskiej pięć domków dla owadów, które staną w poznańskich parkach.

W 2020 roku pracownicy firmy Beiersdorf Manufacturing Poznań przekazali swoim sąsiadom z Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Masłowskiego, przy ul. Bałtyckiej niespełna pół tysiąca sadzonek roślin, drzew i krzewów.

– Łódź wyszła z szeroką ofertą do lokalnego biznesu zapraszając do włączenia się w zazielenianie miasta w ramach tzw. ekopaktu dla biznesu. Oferta spotkała się z szerokim odzewem. Firmy sieją m.in. łąki kwietne na terenach miejskich. Stawiają na dachach swoich budynków ule dla pszczół i domki dla owadów na miejskich zieleńcach skwerach – podaje łódzki ratusz.

Wspólnie odpowiadamy za przestrzeń wokół

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży