Poradnik jedyny w swoim rodzaju. Miasta dzielą się wiedzą, jak przetrwać w czasach epidemii

Fot. Pixabay

Związek Miast Polskich opublikował „Poradnik dla miast” – bazę wiedzy i informacji na temat rozwiązań i działań podejmowanych w czasie pandemii.

Raport „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” przyciąga oko klarowną formą. Podzielony jest na kilka zasadniczych części – od rozdziału o pracy zdalnej z uczniami i przedszkolakami (m.in. zestaw narzędzi e-learningowych, materiały dydaktyczne), przez pomoc sąsiedzką i wolontariat (formy wsparcia dla seniorów), po działania firm i organizacji pozarządowych (obszerny przegląd narzędzi do e-pracy oraz przygotowana przez Stowarzyszenie Praktyków Ochrony Danych checklista, pomagająca w odpowiedzi na pytanie: czy jesteś przygotowany do zdalnej pracy?).

W dalszej części poradnika znajdujemy informacje na temat profilaktyki, pomocy medycznej i prawnej oraz wsparcia psychologicznego w trudnych chwilach, a także – co krzepiące – opisy oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Mam zakwas!

Przykładem tych ostatnich może być grupa Widzialna Ręka – Podhale, świadcząca pomoc w czasach izolacji. Profil społecznościowy grupy stanowi forum żywej współpracy. W odpowiedzi na wpis „Chętnie przyjmę zakwas na chleb, by piec w domu. Jeśli piekarnie mają i mogą się podzielić, albo ktoś robi domowy, to byłoby super!” szybko pojawiają się reakcje w rodzaju „Mam zakwas pszenno-żytni na chleb! Dziś dokarmię i już jutro mogę się nim podzielić. Do odebrania z Nowego Targu”.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

Poradnik odsyła do licznych rozwiązań praktycznych, czyli działań, jakie w efekcie epidemii podjęto w kilkudziesięciu wybranych miastach średniej wielkości, m.in. Koninie, Pile, Legnicy, Zabrzu, Krośnie, Cieszynie, Krapkowicach czy Jeleniej Górze.

Grant na horyzoncie

Doświadczeniami dzielą się tu samorządy, które biorą udział w programie Rozwój Lokalny – konkursie na grant wspierający zrównoważony rozwój. Do podziału jest 117,6 mln euro (z czego 100 mln pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego).

Do bieżącej edycji programu zgłosiło się 213 samorządów, do drugiego etapu zakwalifikowały się 54 z nich. Ostatecznie wybranych zostanie około 15 projektów rozwojowych o wartości 3 – 10 mln euro każdy, które będą wdrażane do końca kwietnia 2024 r. Wypracowane rozwiązania zostaną upowszechnione w środowisku samorządowym.

Poradnik „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” może więc stanowić zarówno przegląd aktywności poszczególnych kandydatów, jak też wstęp do upowszechniania najlepszych rozwiązań.

Lokalna siła

„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” to także tytuł kampanii wizerunkowej Związku Miast Polskich, która ma podkreślić znaczenie współpracy samorządów, wzmocnić poczucie wspólnoty i wskazać na korzyści płynące ze współdziałania.

CZYTAJ TAKŻE: To miasto postanowiło wesprzeć wszystkich swoich przedsiębiorców

– Współcześnie to właśnie miasta biorą na swoje barki rozwiązywanie największych problemów i wyzwań. Uczymy się od siebie nawzajem, czerpiemy inspiracje i kształtujemy lepszą rzeczywistość – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Zarządu ZMP. – W tym roku świętujemy 30 lat odrodzenia samorządu terytorialnego w naszym kraju. To doskonała okazja, aby pokazać, że państwo zdecentralizowane, z silnymi władzami lokalnymi, to gwarancja zarządzania zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy przedszkola żerują na lukach w prawie? Miasta mają z nimi na pieńku

Prywatne placówki drenują samorządowe kasy. Pomaga im w tym korzystne dla nich orzecznictwo sądowe. ...

Basia zaśpiewa w Katowicach

Wybitna polska wokalistka światowej sławy zaprezentuje przeboje i piosenki z nowej, najbardziej jazzowej płyty ...

Kujawy-Pomorze – gęsina, tradycja, dobra zabawa

Jak co roku o tej porze restauracje w całym kraju umieszczą w menu specjalne ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...

Prezydent Szczecina: Samorząd jest obcy dla rządu

Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, ...