To miasto postanowiło wesprzeć wszystkich swoich przedsiębiorców

Nowa Sól.
shutterstock

Kolejne samorządy wprowadzają ulgi dla lokalnych firm. Rezygnują z podatku od nieruchomości, a nawet części opłat za media.

W środę Rada Miasta Nowa Sól uchwaliła „Nowosolski pakiet wsparcia”. Zakłada pomoc dla wszystkich bez wyjątku miejscowych przedsiębiorców.

Kompleksowy pakiet wsparcia

Zostają oni zwolnieni z podatku od budynków i gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej za miesiąc kwiecień. Poza tym miasto odracza termin płatności podatków od budynków i gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej za miesiące maj i czerwiec do dnia 31 sierpnia bieżącego roku. Odroczony został też termin opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów do 30 czerwca.

– To taka nasza, nowosolska cegiełka dołożona do pomocy dla przedsiębiorców. Oczywiście, bardzo uważnie będziemy się przyglądać, co dalej. Walka o utrzymanie miejsc pracy jest równie ważna, jak ta z epidemią. W jednej i drugiej musimy być solidarni – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus pogrąża miejskie budżety. Zapłacą również mieszkańcy

„Nowosolski pakiet wsparcia” wejdzie w życie dwa tygodnie po opublikowaniu. – To będzie jeszcze w tym miesiącu. Jeszcze przedsiębiorcy, którzy płacą podatek od nieruchomości co miesiąc to jeszcze go nie wnosili, a ci co płacą kwartalnie – to mają na to czas w maju. Tak więc przedsiębiorcy skorzystają z tej ulgi – tłumaczy prezydent Milewski.

Z wyliczeń Urzędu Miasta w Nowej Soli wynika, że wskutek wprowadzonych ulg do miejskiej kasy wpłynie ok. dwa miliony złotych mniej.

Nowa Sól nie przewiduje ulg za użytkowe lokale komunalne. – Bardzo mało ich mamy. Ale zwolniliśmy z opłat najemców na miejskich targowisku. Oni mają normalne umowy. Nie będą płacić za czas, kiedy targowisko jest zamknięte – mówi prezydent Milewski.

Nowe ulgi również w Poznaniu

Nowe ulgi dla przedsiębiorców wprowadził w środę Poznań. – Wprowadzona rządowa tarcza antykryzysowa nie zapewnia wystarczającej pomocy – w związku z tym Poznań uruchamia kolejne mechanizmy, by wesprzeć wynajmujących lokale od miasta i miejskich jednostek – informuje poznański ratusz. Miasto oferuje obecnie możliwość obniżenia o połowę dotychczasowego czynszu na okres trzech miesięcy (kwiecień, maj, czerwiec).

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy pracy. To tu rozstrzygnie się przyszłość gospodarki

Poza tym władze Poznania o połowę tną opłaty za media na trzy miesiące: za kwiecień, maj, czerwiec z wpłaconej kaucji. – Kaucja będzie musiała zostać uzupełniona do 30 kwietnia 2021 roku – podaje Urząd Miasta w Poznaniu.

Wnioski o ulgi mogą składać najemcy lokali użytkowych, którzy z podatku dochodowego na terenie Poznania nie mieli na koniec lutego zaległości w płatności czynszu (dopuszczalne są zaległości za media wynikające ze złożonych reklamacji itp.) oraz udokumentują, że w porównaniu do stycznia/lutego w marcu uzyskali przychody niższe o co najmniej 25 proc.

– Przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, które nie spełniają jednego z powyższych warunków, również będą mogły liczyć na pomoc na podstawie indywidualnych porozumień – zapewnia poznański ratusz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jest lepiej, oponami już nie palą

Władze Krakowa złożyły już do sądu 85 wniosków o ukaranie mieszkańców palących drewnem i ...

Przy śmieciach trzeba kalkulować

Zryczałtowana stawka za odpady z ogródków działkowych czy domków letniskowych musi być oparta na ...

Pomoc będzie można zorganizować inaczej

Gminy będą mogły realizować zadania związane ze wsparciem osób potrzebujących lub rodziny, powołując w ...

Powrót PKS-ów bez szans na sukces

Samorządy są ostrożne w staraniach o przywrócenie lokalnych połączeń. Nie chcą dopłat państwa, bo ...

Świdnik z innowacyjną aplikacją

Program GovTech Polska, który ma usprawnić współpracę na linii administracja–startupy i skrócić ścieżkę zamówień ...

Paraliż urzędów i bałagan. Przepisy antykryzysowe nie pomagają

Przedsiębiorcy chcą, by miasta prowadziły postępowania i wydawały decyzje. Ale w czasie epidemii nie ...