Rozmowy o przyznaniu tej kwoty i sposobie jej rozdzielenie prowadzone są w ramach Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jak poinformował Związek Miast Polskich, kwota zadeklarowana obecnie przez Ministerstwo Finansów jest „dalece mniejsza od wstępnych informacji o niej”. Nie zagwarantuje też zasypania luki między dochodami bieżącymi a bieżącymi wydatkami jednostek samorządu terytorialnego (jst). Przypomnijmy, że spadek dochodów jst, głównie miast, to efekt zmian w podatku dochodowym wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
– Miasta najwięcej straciły na obniżeniu progu podatkowego z 17 do 12 proc. i najmniej skorzystają na przygotowanej propozycji podziału dodatkowych środków – zaznaczył Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej.
Czytaj więcej
Energetyka i kwestie finansowe mogą być tematem kolejnych rozmów przedstawicieli sfery samorządowej z premierem Mateuszem Morawieckim.
Według wstępnych ustaleń cała kwota na ten rok zaproponowana przez resort finansów ma być podzielona na dwie części. Większa, obejmująca dwie trzecie środków, byłaby podzielona proporcjonalnie do partycypacji poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w podatku PIT zapłaconym przez mieszkańców danej jednostki. Pozostała część miałaby wesprzeć finansowo słabsze samorządy. Sposób rozdzielenia tej pozostałej kwoty ma zostać zaproponowany przez stronę samorządową i przedstawiony na kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych zaplanowanym na 22 maja br.