Warszawski budżet obywatelski. Ostatni dzwonek na odwołania

1152 projekty z 1747 zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dopuścili do głosowania miejscy urzędnicy. Autorzy negatywnie ocenionych projektów mogą się odwoływać od decyzji do 11 maja.

Publikacja: 08.05.2023 14:43

Warszawski budżet obywatelski. Ostatni dzwonek na odwołania

Foto: Adobe Stock

- Była kiedyś taka kreskówka dla dzieci „Pomysłowy Dobromir”. Tytułowy bohater widząc, co można poprawić w najbliższym otoczeniu wpadał nagle na pomysł, wtedy na głowie podskakiwała mu radosna piłeczka, a potem w magiczny sposób pojawiały się narzędzia i Dobromir brał się do pracy – odpowiada Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

– Podobnie działa budżet obywatelski, tyle że narzędzia do realizacji pomysłów nie pojawiają się w sposób magiczny. Urzędnicy miejscy muszą sprawdzić każdy projekt – czy jest zgodny z prawem, czy da się go zrealizować w proponowanym terminie, za proponowaną sumę, na proponowanym terenie, czy nie koliduje z planami zagospodarowania itp. Zdecydowana większość projektów została oceniona pozytywnie, w czerwcu mieszkańcy wybiorą najlepsze, a w przyszłym roku urzędnicy je zrealizują - dodaje.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet
Rady poparły wykonanie samorządowych budżetów. Jednak nie wszędzie
Budżet
Niższe długi, ale też mniejsze inwestycje lokalnych władz
Budżet
Samorządy chcą wiedzieć, kiedy wyrównane będą straty dochodów
Budżet
Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Budżet
Samorządy przeznaczają coraz więcej na budżety obywatelskie. Chodzi o miliardy