– Sytuacja w finansach samorządowych jest wręcz tragiczna. Doprowadziły do tego nie tylko takie wydarzenia jak pandemia Covidu, wojna u granic Polski, wzrost cen energii i surowców energetycznych, ale również działania na budżetach jednostek samorządu terytorialnego, które od 2019 r. obniżają dochody własne samorządów i utrudniają ich spięcie – powiedział Zygmunt Frankiewicz, senator, prezes Związku Miast Polskich. Wspólnie z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim wystąpił on z inicjatywami ustawodawczymi, które mają poprawić kondycje finansową samorządów.
Projekty, stworzone przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, trafiły do senatu pod koniec lipca br. W poniedziałek, 5 września br., podczas posiedzenia połączonych komisji: budżetu i finansów publicznych, ustawodawczej oraz samorządu terytorialnego i administracji odbyło się ich pierwsze czytanie.
Przed rozpoczęciem posiedzenia Frankiewicz powiedział: – Potrzebne są zmiany. Z tymi zmianami występują komisje senackie i grupa senatorów, i one zmierzają w dwóch kierunkach. Doraźnym oraz docelowym. W ramach działań doraźnych przygotowane są dwa projekty ustaw i one dzisiaj są procedowane.
Czytaj więcej
Lokalne budżety są pod ogromną presją. Z jednej strony uderzają w nie reformy PIT, z drugiej – szalejące ceny energii i inflacja. Rząd niby pomaga, ale realnego wsparcia wciąż brakuje.
Pierwsza z ustaw przewiduje podniesienie, jeszcze w tym roku, subwencji oświatowej. Frankiewicz podkreślił, że jest ona z roku na rok zaniżana i prowadzi do luki finansowej w oświacie, która wynosi obecnie ponad 30 mld rocznie. – W roku 2004 wydatki na oświatę z budżetu państwa stanowiły niecałe 3 proc. budżetu. W tej chwili stanowią niecałe 2 proc. budżetu – powiedział.