2,5 miliona – tylu gości odwiedza co roku Toruń. Ta liczba musi robić wrażenie, zważywszy, że miasto ma niespełna 200 tysięcy mieszkańców. Tym samym turystyka to jedna z głównych gałęzi gospodarki Torunia. Szacuje się, że w sektorze turystycznym pracuje ok. 3 tys. osób. Niemniej na obsługę ruchu turystycznego składają się także inne branże.
Artykuł został opublikowany w dodatku specjalnym „Zainwestuj w Toruniu” przygotowanym we współpracy z Miastem Toruń.
Pobierz dodatek specjalny „Zainwestuj w Toruniu”
Na gości czeka bogata infrastruktura. Według szacunków liczy 100 obiektów gastronomicznych, 7240 miejsc noclegowych, w tym 6 hoteli czterogwiazdkowych, hostele, kemping i apartamenty. W 2020 r. ruch z powodu z pandemii, a w efekcie zamrożenia kultury i sportu, był znacznie mniejszy, co nie zmienia faktu, że Toruń mimo to cieszył się wielką popularnością.
Gotycka starówka i spacer nad Wisłą
Najważniejszą ikoną miasta jest niewątpliwie starówka, wpisana na światową listę UNESCO. Toruń to jedno z najstarszych polskich miast, w XIII wieku należał do Hanzy, związku bogatych miast handlowych północnej Europy, a jednocześnie stanowił ważny ośrodek Państwa Krzyżackiego. Stąd wyjątkowa architektura i sztuka gotycka z tamtych czasów. W Toruniu są monumentalne gotyckie kościoły, najstarsze na polskich ziemiach mury obronne, barbakany, baszty, bramy.