Biura, technologie, finanse oraz szkolenia

W Toruniu działa aż 13 instytucji zajmujących się obsługą biznesu. Można w nich uzyskać pełną ofertę instrumentów wsparcia – od finansowania, poprzez zwolnienia i ulgi podatkowe, pełne doradztwo, po szkolenia i promocję.

Publikacja: 22.09.2021 19:26

W Toruńskim Parku Technologicznym działa Hub Innowacji Cyfrowych. Jego częścią jest Exea Data Center

W Toruńskim Parku Technologicznym działa Hub Innowacji Cyfrowych. Jego częścią jest Exea Data Center, zaprojektowane z myślą o rozwiązaniach chmurowych

Foto: mat.pras.

Pierwszym kontaktem dla potencjalnych inwestorów jest Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. To miejska jednostka, a jej zadaniem jest szeroko pojęta obsługa firm zainteresowanych inwestowaniem. Lista zadań centrum jest długa, wystarczy wspomnieć, że przedsiębiorcy otrzymują pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego, a także po jego zakończeniu. Tylko w 2020 roku centrum obsłużyło 152 inwestorów.

Artykuł został opublikowany w dodatku specjalnym „Zainwestuj w Toruniu” przygotowanym we współpracy z Miastem Toruń.

Pobierz dodatek specjalny „Zainwestuj w Toruniu”

Inwestorów, z tym że zagranicznych, obsługuje również Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora w Toruniu, dysponujące marką Invest in Kujawsko-Pomorskie. To jednostka należąca do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego siedziba znajduje się także w Toruniu. W ramach obsługi firm centrum ściśle współpracuje z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Poręczenia i kredyty od funduszy

Ważnym adresem jest Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych, którego głównymi udziałowcami są Miasto Toruń i Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz udziela poręczeń na kredyty i leasingi. Dzięki niemu sfinansować można wszystkie wydatki związane z działalnością firmy – od zakupu środków trwałych, poprzez budowy i remonty, aż wynagrodzenia. O poręczenie mogą się ubiegać firmy z całego województwa, niezależnie od branży. Poza działalnością finansową fundusz prowadzi też doradztwo finansowe dot. działalności gospodarczej i organizuje bezpłatne szkolenia dla firm.

Na podobnych zasadach działa Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, którego właścicielem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Fundusz udziela pożyczek mikro-, małym i średnim firmom ze środków europejskich oraz własnych. Dodatkowo prowadzą też Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości – we Włocławku, Bydgoszczy i Toruniu. Dzięki nim początkujące firmy mogą liczyć na tanie czynsze i w pełni wyposażone biura, nie tylko w meble, ale i sprzęt komputerowy. Mogą też skorzystać z biurka w tzw. open space.

Park, grunty i nowe technologie

Zasięg regionalny – podobnie jak fundusze – ma też Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, której udziałowcami jest m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Toruń. Instytucja działa od 1995 roku i prowadzi bardzo szeroką działalność – doradczą, szkoleniową, finansową, biurową, a nawet posiada w swoim portfolio grunty inwestycyjne.

– Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego oferuje potencjalnym inwestorom grunty położone w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego węzła drogi ekspresowej S10 – mówi Michał Korolko, prezes TARR. – Naszych inwestorów zapraszamy do Toruńskiego Parku Technologicznego, w którym oferujemy wsparcie w trakcie realizacji inwestycji, a także w budowaniu regionalnych i międzynarodowych relacji biznesowych. Inwestorzy mogą też korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach proinwestycyjnej polityki miasta Torunia oraz ze zwolnień z podatku dochodowego.

Agencja prowadzi doradztwo dla firm i liczne szkolenia, a także udziela wsparcia w zdobywaniu nowych rynków przy wykorzystaniu Enterprise Europe Network, wcześniej działającego pod nazwą Euro Info Centre. To sieć złożona z ponad 600 ośrodków w całej Europie, wspierających przedsiębiorczość i wymieniających się informacjami. Dzięki nim firmy mogą składać i pozyskiwać oferty biznesowe z całej Europy. Toruński ośrodek jest prowadzony właśnie przez TARR.

Ważną rolą agencji jest dystrybucja funduszy europejskich. Łączna suma udzielonych dotacji przekroczyła już 1,7 mld zł.

W ramach agencji działa Toruński Park Technologiczny, w którym przedsiębiorcy mają do dyspozycji 15 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. Co ważne – park ze swoją strukturą, wyposażeniem i ofertą dedykowany jest głównie sektorowi ICT. Na koniec 2020 roku działało w nim 140 firm zatrudniając około 800 osób.

Autem dla potencjalnych najemców jest też możliwość udziału w szkoleniach, warsztatach, konferencjach i seminariach.

W parku działa Hub Innowacji Cyfrowych, dzięki któremu firmy z regionu mogą wypróbować, które technologie najlepiej sprawdzą się w ich działalności, nawiązać relacje biznesowe. Częścią huba jest pierwsze w Polsce centrum przetwarzania danych – Exea Data Center, które zaprojektowano z myślą o rozwiązaniach chmurowych. Dzięki temu firmy mogą szybko korzystać z infrastruktury lub oprogramowania bez ponoszenia kosztów zakupu. Tutaj też działa Exea Smart Space, nowoczesna przestrzeń coworkingowa, które oferuje nie tylko miejsce do pracy, ale i szybkiej wymiany doświadczeń i szkoleń.

Samorząd gospodarczy też pomaga

W Toruniu działa również Toruński Inkubator Technologiczny (w ramach sieci Business Link). Jego siedziba znajduje się w dawnych Młynach Toruńskich, które zostały wyremontowane i w nieszablonowy sposób przystosowane do działalności biurowej. Inkubator, który ma 1,3 tys. mkw. powierzchni skierowany jest głównie do branży ICT. Na ostatnim piętrze znajdują się przestrzenie coworkingu, sale konferencyjne, miejsce relaksu, a na dachu klub i ogród. Firmy, w tym startupy, którym dedykowany jest Business Link, mogą korzystać nie tylko z biur, ale i obsługi księgowej, pomocy prawnej czy sal konferencyjnych. Nie tylko w Toruniu, ale i innych oddziałach BL w Polsce.

Nie tylko instytucje wspierają biznes, ale przedsiębiorcy sami się zrzeszają. Właśnie w ten sposób od 1989 roku działa Izba Przemysłowo-Handlowa, do której należy ponad 200 firm z sektora MŚP. Zadaniem izby jest pomoc dla firm, która polega na konsultowaniu, doradzaniu i organizacji spotkań.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM TORUŃ

materiały prasowe

Pierwszym kontaktem dla potencjalnych inwestorów jest Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. To miejska jednostka, a jej zadaniem jest szeroko pojęta obsługa firm zainteresowanych inwestowaniem. Lista zadań centrum jest długa, wystarczy wspomnieć, że przedsiębiorcy otrzymują pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego, a także po jego zakończeniu. Tylko w 2020 roku centrum obsłużyło 152 inwestorów.

Artykuł został opublikowany w dodatku specjalnym „Zainwestuj w Toruniu” przygotowanym we współpracy z Miastem Toruń.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.