Potencjał tkwi w ludziach

Nowoczesny sektor logistyczny, branża BSS, a także charakterystyczny dla Torunia przemysł elektromaszynowy tworzą gospodarczą mapę miasta. Uzupełnia je silne zaplecze naukowe z 20 tysiącami studentów oraz dynamicznie rosnące wskaźniki ekonomiczne.

Publikacja: 22.09.2021 18:37

Potencjał tkwi w ludziach

Foto: mat.pras.

Zdecydowanie najlepiej rozwijającym się dziś sektorem jest branża logistyczno-magazynowa. Powód jest oczywisty – położenie miasta i rozbudowana sieć połączeń drogowych.

– Toruń zajmuje coraz silniejszą pozycję na mapie gospodarczej Polski. Z racji swoich walorów inwestycyjnych, bezpośredniego połączenia z autostradą A1, czy centralnego położenia w samym sercu kraju, szczególnie prężny rozwój obserwowany jest m.in. w branży logistycznej – potwierdza Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia. – W Toruniu inwestują bowiem wiodący deweloperzy powierzchni magazynowej, oferując swoim klientom nowoczesną powierzchnię gotową do wynajęcia. Moduły magazynowe mogą być elastycznie dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających nabywców z różnych branż, w tym również sektora produkcyjnego.

Artykuł został opublikowany w dodatku specjalnym „Zainwestuj w Toruniu” przygotowanym we współpracy z Miastem Toruń.

Pobierz dodatek specjalny „Zainwestuj w Toruniu”

Według międzynarodowej firmy doradczej Colliers International już teraz Toruń dysponuje aż 114 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Największe parki magazynowe to GLP Toruń Logistic Centre (67 tys. mkw.), DP Portfolio Toruń (30,5 tys.) i Panattoni Park Toruń II (16,5 tys. mkw.). Ten ostatni docelowo ma mieć aż 57 tys. mkw. powierzchni. W I kwartale 2021 roku tzw. współczynnik pustostanów wynosił 13 proc., a czynsze rzeczywiste od 2,60 do 3 euro miesięcznie za mkw.

Sektor wciąż się rozwija, a miasto stara się pozyskiwać kolejnych inwestorów. W tym celu stworzyło Strefę Inwestycyjno-Logistyczną Toruń Wschód o powierzchni 40 hektarów. W strefie ulokowało się już 12 podmiotów. To firmy usługowe i produkcyjne, m.in. z branż farmaceutycznej, meblarskiej, klimatyzacji, transportu czy budowlanej. Wszystkie będą budować swoje nowe siedziby.

Od przemysłu elektromaszynowego do biurowców

Równomiernie rozwijają się też inne sektory.

– Miasto Toruń podejmuje działania mające na celu wyznaczanie nowych terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod działalność produkcyjną, logistyczną i usługową. Potencjał lokalizacji pozwala na realizację nowych inwestycji lub kooperację z podmiotami prowadzącymi już działalność w Toruniu. Najwięcej zapytań od inwestorów dotyczy sektora produkcyjnego i usługowego, poszukiwane są tereny niezabudowane o powierzchni od 2 do 5 ha. Większość pozyskanych inwestycji to projekty reinwestycje – mówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. I dodaje: – Silnymi branżami w mieście są drobna wytwórczość i handel, usługi brokerskie i obrót stalą, przetwórstwo spożywcze, farmacja i ochrona zdrowia.

Toruń może się pochwalić dynamicznym rozwojem sektora logistycznego. Jest również jednym z ważniejsz

Toruń może się pochwalić dynamicznym rozwojem sektora logistycznego. Jest również jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w kraju

mat.pras.

Mocna jest branża automotive, produkująca na rzecz koncernów motoryzacyjnych. W Toruniu działają m.in. Grupa Boryszew, Hendrickson Poland czy SMPE. Tradycyjną i silną gałęzią gospodarki miasta pozostaje sektor elektromaszynowy na czele z Apatorem, ale i Swangelok Polska, Sinograf, Sempre czy Kastenmüller Polska. W Toruniu działają też od lat Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych Towimor oraz Elektromontaż – Toruń. Obecna jest też branża farmaceutyczno-medyczna, której najbardziej znanymi przedstawicielami są Grupa Neuca i TZMO Group, czy sektor spożywczy (Nestle, Fabryka Cukiernicza Kopernik, Henkell Freixenet Polska, Polski Cukier).

Dzięki stale rozbudowywanej powierzchni biurowej coraz częściej Toruń jest też wybierany przez branżę BSS. Aktualnie w Toruniu jest 58,5 tys. mkw. biur, jednocześnie miasto zanotowało na koniec 2020 roku wyjątkowo niski współczynnik pustostanów (3,9 proc.). W budowie jest kolejne 34,5 tys. mkw., co oznacza, że blisko 200-tysięczne miasto przekroczy wkrótce barierę 100 tys. metrów.

Łącznie w Toruniu działa ponad 27 tys. podmiotów gospodarczych, z czego ponad 40 zatrudnia ponad 250 osób, a blisko 200 – od 50 do 249 osób. 313 z nich to podmioty z udziałem kapitału zagranicznego. Według Banku Danych Lokalnych GUS wartość produkcji sprzedanej toruńskich firm w 2020 roku wyniosła 6,653 mld zł, a wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 696 mln zł.

Silne zaplecze akademickie

Toruń to duży ośrodek dydaktyczno-naukowy. Podstawę systemu edukacji stanowi sieć 43 szkół podstawowych, 68 przedszkoli i 41 żłobków.

Znajduje się tutaj pięć wyższych uczelni, cztery szkoły artystyczne, 12 szkół technicznych, 10 szkół branżowych i 22 licea.

– Toruń stale inwestuje w najcenniejszy kapitał, czyli kapitał ludzki – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. – Toruński krajobraz szkół wyższych jest bowiem motorem rozwoju gospodarczego nie tylko miasta, ale również regionu. Na renomowanym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika każdego roku ponad 19 000 studentów kształci się i przygotowuje do życia zawodowego. Przedsiębiorcy lokalni doceniają ten wartościowy potencjał oraz jakość nabywanych przez nich kwalifikacji. Gród Kopernika to nie tylko miasto humanistów, ale doskonale wykształconych absolwentów kierunków ekonomicznych, prawniczych, informatycznych czy też lekarskich. Władze toruńskich uczelni we współpracy z miastem stale monitorują sytuację na rynku pracy i starają się odpowiadać na jego potrzeby. To wszystko sprawia, iż uczelnie wyższe tworzą niezwykły klimat Torunia jako prężnie rozwijającego się miasta akademickiego – dodaje.

Wśród studentów popularne jest prawo i administracja, w roku akademickim 2019/2020 roku ten kierunek studiowało 4349 osób, a 1044 go ukończyło. Nieco mniej, bo 3324 studiowało, a 916 ukończyło finanse i księgowość. Wysoko w zestawieniu stoi filologia, we wspomnianym okresie studiowało ją 1825 osób, a 459 ukończyło. Co ciekawe oprócz polskiej czy angielskiej studenci chętnie wybierają też romańską (136), włoską (97) czy japońską (132). Nie brakuje studentów IT (1107 studiujących i 75 absolwentów). W sumie w 2020 roku mury uczelni opuściło ponad 4 tys. absolwentów.

Na koniec grudnia 2020 bezrobocie w Toruniu wynosiło 4,6 proc., podczas gdy średnia krajowa 6,2 proc., a w województwie kujawsko-pomorskim aż 8,9 proc. Na koniec 2020 roku Toruń miał niższe średnie wynagrodzenie brutto (5331,63 zł) wobec średniej krajowej (5523,32 zł), ale jednocześnie wyższe od średniej w całym regionie (4831,73 zł).

Niższe koszty zatrudnienia w połączeniu z silnym zapleczem naukowym mogą stanowić magnes dla potencjalnych inwestorów i pracodawców.

– Potencjał Torunia tkwi w ludziach – aktywnych społecznie, przedsiębiorczych, dobrze wykształconych i gotowych na podjęcie nowych wyzwań zawodowych. Główna w tym rola Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz innych uczelni działających w Toruniu, które przyciągają młodzież z dużym potencjałem i kształcą specjalistów zasilających lokalny rynek pracy – opisuje Izabela Tabor-Żurawska, senior consultant w Randstad Professionals, międzynarodowej agencji pracy. – Zauważalny jest wzrost liczby inwestycji biznesowych, co jest jednoznacznym sygnałem o intensywnym rozwoju toruńskiej gospodarki.

Wysoko w rankingach

Dynamiczny rozwój wielu branż znajduje odbicie w rankingach i konkursach.

– Toruń według „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw" uzyskał najwyższą klasę A w kategorii potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej dla wszystkich sekcji gospodarki, staje się doskonałym miejscem do lokowania swojego kapitału przez inwestorów – mówi Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta.

W raporcie Banku Światowego Toruń został sklasyfikowany na czwartym miejscu wśród 18 największych ośrodków. W 2021 r. zajął drugie miejsce w rankingu miast zrównoważonych, a w rankingu fDi Polish Cities of the Future za 2019/2020 zajął piąte miejsce wśród miast średniej wielkości, najlepszych dla ludzi i stylu życia.

– Jakość życia w Toruniu była już wielokrotnie dostrzegana i nagradzana przez zewnętrznych obserwatorów, w wielu rankingach. Toruń to miasto, w którym warto żyć, spędzać wolny czas, edukować się, pracować i inwestować. To miasto kompaktowe, pozbawione wielu defektów, które można spotkać w wielkich metropoliach. To wreszcie miasto bogate w tradycję, którą umiejętnie łączymy z nowoczesnością i innowacjami. Toruń się rozwija, posiada bogatą ofertę dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. To centrum kultury, nauki i sportu naszego regionu. Obecnie obserwujemy bardzo duże zainteresowanie inwestowaniem w Toruniu. Nasza oferta inwestycyjna cieszy się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród lokalnych firm, jak i przedsiębiorców zewnętrznych, którzy coraz śmielej lokują w Toruniu swój biznes – podsumowuje Michał Zaleski, prezydent Torunia.

INFRASTRUKTURA NA PLUS
Toruń zawsze blisko

Nie bez powodu Toruń jest jednym z najstarszych w Polsce miast, których lokacje były uzależnione od naturalnych czynników, takich jak ukształtowanie terenu, bliskość wody czy też istniejące szlaki handlowe. To wszystko Toruń posiadał i wciąż posiada. Miasto położone nad Wisłą ma aż trzy historyczne porty. Do dzisiaj czynny pozostaje tzw. Port Zimowy położony na Rybakach. Znajduje się w nim basen portowy o powierzchni 4,25 ha, głębokości 3 m oraz nabrzeże o długości 345 m. Cumują w nim holowniki i barki, które także dzięki istniejącej infrastrukturze (pochylnia, podnośniki) przechodzą remonty. Z portu operują jednostki zajmujące się utrzymaniem Wisły. I choć dzisiaj ruch statków na Wiśle jest niewielki, to jeżeli plany użeglowienia największej z polskich rzek zostaną zrealizowane, Toruń znajdzie się w samym centrum tego szlaku. – Traktujemy królową polskich rzek jako bardzo istotny fragment życia gospodarczego naszego kraju – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Trzeba podjąć to wyzwanie i powiedzieć: tak, możliwy jest wiślany szlak żeglugowy, skomponowany w symbiozie przyrody i gospodarki, tak, walka o udrożnienie gospodarcze Wisły powinna rozpocząć się właśnie teraz. Nie będzie lepszego momentu niż tu i teraz. Inicjatywy dotyczące Odry, jak i deklaracje Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o zamiarach dążenia polskiego rządu do jak najszybszego przywrócenia regularnej żeglugi towarowej na śródlądowych drogach wodnych to dobry sygnał dla wszystkich, którym bliskie są dalsze decyzje dla Wisły – dodaje prezydent. Póki co krwiobiegiem miasta są drogi. W samym Toruniu, który ma powierzchnię 116 km kw. jest ich 482 km. Przez miasto biegną drogi krajowe nr 10 i 15, a także autostrada A1 łącząca Trójmiasto z południem Polski. Dzięki niej z Torunia do Gdańska można dojechać w mniej niż 100 minut, a do Warszawy w dwie i pół godziny. Z kolei planowana droga ekspresowa S10, pomiędzy Szczecinem a Warszawą, znacznie poprawi też dostępność komunikacyjną Torunia. Warto wspomnieć, że najbliżej realizacji jest właśnie jej 50-km odcinek Bydgoszcz–Toruń. Niemniej już istniejąca sieć dróg, a do tego centralne położenie miasta powodują, że z Torunia praktycznie wszędzie jest blisko – do Poznania (dwie godziny), do Katowic (3 godz. 50 minut), a nawet Krakowa (4 godz. 30 minut). Sieć dróg uzupełniają połączenia lotnicze. Najbliższy, bo oddalony zaledwie o około 50 minut jazdy od centrum, jest port lotniczy w Bydgoszczy, z którą Toruń tworzy główną aglomerację województwa kujawsko-pomorskiego. Wygodny dojazd jest także do lotniska w Gdańsku, Poznaniu czy portów położonych wokół Warszawy.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM TORUŃ

materiały prasowe

materiały prasowe

Zdecydowanie najlepiej rozwijającym się dziś sektorem jest branża logistyczno-magazynowa. Powód jest oczywisty – położenie miasta i rozbudowana sieć połączeń drogowych.

– Toruń zajmuje coraz silniejszą pozycję na mapie gospodarczej Polski. Z racji swoich walorów inwestycyjnych, bezpośredniego połączenia z autostradą A1, czy centralnego położenia w samym sercu kraju, szczególnie prężny rozwój obserwowany jest m.in. w branży logistycznej – potwierdza Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia. – W Toruniu inwestują bowiem wiodący deweloperzy powierzchni magazynowej, oferując swoim klientom nowoczesną powierzchnię gotową do wynajęcia. Moduły magazynowe mogą być elastycznie dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających nabywców z różnych branż, w tym również sektora produkcyjnego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.