Łatwiejsze życie dla niepełnosprawnych

Dla większości ludzi takie czynności jak kąpiel, skorzystanie z toalety czy zaparzenie herbaty są niezwykle proste. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób niepełnosprawnych. Jak sobie z tym najłatwiej poradzić - ma pomóc mieszkanie modelowe zbudowane w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie.

Publikacja: 06.09.2018 10:00

W mieszkaniu modelowym, które od lipca działa w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej U

W mieszkaniu modelowym, które od lipca działa w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu. Marszałkowskiego w Szczecinie, udało się zgromadzić wiele elementów i rozwiązań, jakie mogą pomóc w codziennym życiu

Foto: materiały prasowe

Opieka nad osobami niesamodzielnymi to wyzwanie dla nas wszystkich. Również dla instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, które za swój cel obrały opiekę nad osobami niesamodzielnymi - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Od 1 stycznia 2018 r. poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego realizujemy projekt „Dobre Wsparcie". Chcemy, aby wsparcie dla osób zajmujących się osobami niepełnosprawnymi i potrzebującymi pomocy było profesjonalne. To mieszkanie jest jednym z konkretnych przykładów działań.

Pomoc w codziennym życiu

W mieszkaniu modelowym, które od lipca działa w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, udało się zgromadzić wiele elementów i rozwiązań, jakie mogą pomóc w codziennym życiu - zarówno niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.

I tak - dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne poręcze i pochwyty montowane przy toalecie, umywalce i strefie prysznicowej. Do spłukiwania służy boczny przycisk. Prysznic nie jest zabudowany, ale stanowi otwartą przestrzeń bez brodzika z umieszczonym siedziskiem. Jest też przykładowa wanna wyposażona w szczelne drzwi, dzięki którym można do niej łatwo wejść. Są też poręcze i ławka. Wszystkie urządzenia są tak zamontowane, by pomiędzy nimi była odpowiednia przestrzeń do manewrów wózkiem inwalidzkim. W mieszkaniu jest też fotel geriatryczny. Meble otwierane są na dotyk, włączniki światła są niżej niż w typowych mieszkaniach, a z kolei gniazdka elektryczne wyżej niż zwykle.

Plan dnia i spis czynności

Są też rozwiązania dla osób niedowidzących - to kontrastujące kolory, jeżeli chodzi o przedmioty, czy też stykające się powierzchnie podłogi, ścian, sufitów. Brzegi stolików są wyposażone w podwyższone krawędzie, dzięki czemu trudniej zrzucić z nich przedmiot. Tarcza zegara jest czarna, a godziny białe. Pokój ma dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym, a brzegi mebli mają zabezpieczone albo zaokrąglone kanty. Inne szczegóły: brak dywaników, co eliminuje ryzyko potknięcia się, a progi mają poniżej 2 cm wysokości. Jest też czujnik poziomu cieczy czy podświetlane lupy.

Kolejne rozwiązania przewidziano dla niepełnosprawnych intelektualnie. Chorzy na demencję czy alzheimera mają umieszczone zdjęcia, albumy, zegary w widocznych miejscach. Są też tablice, gdzie notowany jest powtarzalny plan dnia i spis czynności, jakie trzeba wykonać.

W mieszkaniu modelowym odbywają się szkolenia z pielęgnacji i sprawowania opieki nad osobami leżącymi. Do tego celu służy m.in. specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne. Są też m.in. krążki i wałki przeciwodleżynowe, kliny do pozycjonowania, dmuchana wanna do kąpieli w łóżku wraz z zestawem do mycia głowy i wiele innych.

Projekty indywidualne

Mieszkanie modelowe to część projektu „Dobre wsparcie - system lokalnych usług społecznych", który realizuje Fundacja Nauka dla Środowiska Koszalina oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i województwo zachodniopomorskie.

- W ramach projektu kupiliśmy najnowszy sprzęt dostępny na rynku, by zdalnie dostosowywać mieszkania - wyjaśnia Piotr Jaśkiewicz, prezes zarządu Fundacji Nauka dla Środowiska. - Łączymy najnowsze osiągnięcia techniki i nauki, do tego, aby zaprojektować aplikację mobilną dla każdego mieszkańca województwa i stworzyć usługi opiekuńcze „na bazie ludzi". Pan marszałek poprzez program „Społecznik" obudził wśród mieszkańców poczucie dobra wspólnego. Systemowo pobudzamy ludzi do działania. Chcemy szkolić sąsiadów, jak pomagać sąsiadom. Wykorzystujemy do tego narzędzia już działające, np. system powiadamiania.

Celem projektu jest wspieranie rozwoju usług społecznych skierowanych do osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, głównie na obszarach wiejskich. Pieniądze na jego finansowanie pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Oprócz mieszkania modelowego na terenie ośrodka w Szczecinie są organizowane szkolenia, a także prowadzone doradztwo architektoniczne. Nie tylko osobiście, ale telefoniczne lub e-mailowo. Co więcej, starający się o pomoc mogą ubiegać się o uzyskanie gotowego, indywidualnego projektu architektonicznego, a także dofinansowanie remontu. W planie jest też utworzenie Regionalnego Portalu Informacyjno-Doradczego.

Optymalne warunki do opieki

- Cała rodzina dotknięta niepełnosprawnością jest często izolowana we własnym otoczeniu - opowiada Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. - W mieszkaniu przygotowaliśmy optymalne warunki do opieki. Chcemy, aby opiekunowie wiedzieli, jaki sprzęt jest dostępny w Polsce, jak wyposażyć łazienkę, w jaki osób uprościć funkcjonowanie w kuchni. To miejsce uczenia opiekunów nie tylko bezpośredniej pielęgnacji chorego, ale też pokazujemy najbliższe otoczenie, jak je zaaranżować, by bezpiecznie i w miarę godnie żyć.

Jak podaje urząd marszałkowski, program - zainicjowany w tym roku - ma potrwać do końca 2019. Kompleksową pomocą objęte ma być 300 osób. Wartość projektu wyliczono na 10,09 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Życie Pomorza Zachodniego
Zacznijmy od małych. Czy stocznie wrócą na Pomorze Zachodnie?
Życie Pomorza Zachodniego
Wymiana pieców i termomodernizacja. Są pieniądze na walkę ze smogiem
Życie Pomorza Zachodniego
Trzebież znów na trasie. Nowy port na żeglarskiej mapie Polski
Życie Pomorza Zachodniego
Kulinaria, piwo i trójniak. Sześć produktów regionalnych w finale
Życie Pomorza Zachodniego
Najlepsze wsparcie w UE