Ogromna transformacja Katowic

Marcin Krupa, prezydent Katowic. Fot./materiały prasowe
Marcin Krupa, prezydent Katowic. Fot./materiały prasowe

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną transformację – z miasta kojarzonego z przemysłem i kopalniami w stolicę ponad dwumilionowej metropolii, która postawiła na rozwój kultury.

Kultura stała się naszym wyróżnikiem na mapie nie tylko Polski, ale całej Europy. W 2015 roku ukończyliśmy Strefę Kultury oraz otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Kultura odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców i dlatego chcemy w nią inwestować. Oczywiście Katowice kojarzą się z muzyką, ale kulturę pojmujemy o wiele szerzej. Działają u nas znakomite teatry, zarówno te profesjonalne, jak i niezależne, dla których rok temu uruchomiłem teatrogranty.

Kultura w Katowicach to też podmioty działające w ramach programu „Lokalu na kulturę” czy też szereg NGOsów, które często inicjują życie kulturalne w katowickich dzielnicach. Epidemia koronawirusa uderzyła bardzo mocno w cały sektor kultury. Przez kilka miesięcy nie mogły odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, wernisaże. Z dnia na dzień setki artystów i podmiotów kulturalnych straciły źródło dochodów. Dziś działania w całym kraju, także w Katowicach, koncentrują się na ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz reaktywowaniu gospodarki. Musimy jednak pamiętać o kulturze, która jest ważną częścią atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego dla mieszkańców. Gdy kryzys minie, to właśnie przemysł czasu wolnego będzie ponownie stanowić w dużej mierze o jakości życia w mieście. Dlatego przygotowaliśmy Katowicki Pakiet dla Kultury, który jest dodatkowym narzędziem, które umożliwia artystom i podmiotom kulturalnym przetrwanie kryzysu.

Mogą Ci się również spodobać

Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

W ciągu 10 lat w mieście ma przybyć kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew i sprawnie ...

Programista dobrze zarobi nie tylko w stolicy

Choć to w Warszawie specjaliści IT mogą zwykle liczyć na najwyższe stawki, inne miasta ...

Szpital zakaźny z budżetu RPO

Blisko 20 mln zł wsparcia dla szpitali, nowy tomograf dla szpitala wojewódzkiego i co ...

Skarga prokuratora była uzasadniona, ale tylko częściowo 

Obowiązek poniesienia kosztów przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej nie wynikał z uchwały rady ...

Duże różnice na regionalnej mapie płac

Najwyższą średnią płacą w Polsce pochwalić się może miasto Jastrzębie-Zdrój. W 2018 r. było ...