Teatry nie przeniosą się do internetu

Tomasz Karolak, dyrektor Teatru IMKA. Fot./materiały prasowe
Tomasz Karolak, dyrektor Teatru IMKA. Fot./materiały prasowe

Ponieśliśmy ogromne straty, ale pandemia uzmysłowiła raz jeszcze, co jest istotą teatru, czyli wyjątkowy, żywy kontakt pomiędzy aktorami i widzami.

Wszystkim nam tego braku. Oczywiście, było wiele prezentacji online, ale one teatr mogą zastąpić tylko na chwilę, mają bowiem pomocniczy charakter.

Ważnym wydarzeniem dla prywatnych teatrów było to, że w czasie pandemii stworzyliśmy Unię Teatrów Niezależnych. Wiedzieliśmy, że wszystkie środowiska lobbują w sprawie interesów w rozmowach z przedstawicielami rządu, tymczasem nas nie reprezentował nikt. Jeżeli reprezentanci klubów piłkarskich mówią o dopłatach do pustych miejsc na stadionach – my też mamy prawo o tym mówić. Postanowiliśmy dokonać przełomu, teraz działamy razem i jeszcze bardziej uzmysłowiliśmy sobie, że jesteśmy liczącym się partnerem arystycznym, ale i ekonomicznym, a jednocześnie nasza sytuacja jest trudniejsza niż scen publicznych. Teatry publiczne kiedy nie grają – aktorzy mają źródło dochodów w etatach. W teatrach prywatnych nie ma innych źródeł dochodów niż sprzedaż biletów i sponsorzy. Kiedy nie gramy – aktorzy tracą źródła dochodów, a przecież my zatrudniamy ich o wiele więcej niż publiczne sceny. Jesteśmy też płatnikami podatków, a to daje nam prawo do występowania o wsparcie od państwa.

Chciałbym wspomnieć, że IMKA otrzymała dotację z ministerialnego programu „Kultura w sieci”, realizowanego przez NCK, na słuchowisko Tomasza Mana „Nieczystość”. Zmieniliśmy też siedzibę: otworzymy pierwszą z dwóch scen IMKA Kocjana na Bemowie. Jestem dumny, że zacznie działać tam pierwsza profesjonalna scena, gdzie grać będą m. in. Stanisława Celińska, Anna Dereszowska, Zbigniew Zamachowski, Piotr Polk. Z dala od zgiełku centrum będziemy mogli w skupieniu wystawiać również nasze bajki – dla familijnych widzów z Bemowa, Woli, Żoliborza, Łomianek, Izabelina. Jestem już po rozmowach z burmistrz Bemowa Urszulą Kierzkowską, a nasz gospodarz Mazowiecka Izba Gospodarcza przebuduje scenę oraz widownię, by miały amfiteatralny kształt.

– Tytuł pochodzi od redakcji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#BezpiecznieJakWDomu. SUPer Pomorze Zachodnie

Czy wiecie, że na Pomorzu Zachodnim jest prawie tyle jezior jak na Mazurach?! Wszyscy ...

Pociąg stanie na żądanie. Znacznie częściej, niż do tej pory

Koleje Dolnośląskie chcą mieć więcej przystanków na żądnie. Możliwe, że po takie rozwiązanie sięgną ...

Krajobraz z Żelazkiem

Pod okiem konserwatora zabytków na mapę Poznania wróciła właśnie rozebrana w 2011 roku kamienica ...

Kolejne jezioro trafiło na listę stref ciszy w Polsce

Przez rok motorówki mogły bezkarnie pływać po jeziorze położonym na granicy Kotliny Żywieckiej i ...

Wielki brat pomoże w gumkowaniu bohomazów

Czy dodatkowe kamery monitoringu odstraszą grafficiarzy? Zdania są podzielone. Władze Warszawy planują wzmocnienie ochrony ...

120 milionów złotych na darmowe WiFi

W sobotę (7 września) rusza nabór wniosków w konkursie „Internet dla każdego”. Na projekt ...