Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

AdobeStock

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają policja i straż.

W Łodzi w lutym zakończono piąty etap rozbudowy monitoringu miejskiego, który zwiększył się o 163 kamery i obecnie liczy ich 605. – Mamy coraz więcej próśb od mieszkańców w tej sprawie, co roku wpływają wnioski w ramach budżetu obywatelskiego – mówi Zdzisław Kuleta, komendant straży miejskiej w Łodzi.

Stolica, a potem zaraz Łódź

Łódź jest drugim po Warszawie ośrodkiem, jeśli chodzi o skalę monitoringu. W ciągu ostatnich trzech lat Łódź zainwestowała w system 12,9 mln zł. Kamery mają się pojawić w tym roku na osiedlu Montwiłła-Mireckiego, na Zaciszu, w parku Podolskim. Straż miejska została wskazana jako realizator czterech zadań zgłoszonych przez mieszkańców – chodzi o monitoring na ulicach Przędzalnianej, Łęczyckiej, Ozorkowskiej, Grota-Roweckiego. Planowany termin realizacji to rok 2020.

Nowe kamery w tym roku mają pojawić się w Olkuszu, gdzie system miejskiego monitoringu tworzy 13 kamer zlokalizowanych w obrębie Starówki. – 11 zostało zamontowanych w 2012 roku, współpracują z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów – podaje Michał Latos, z Urzędu Miasta.

O potrzebie rozbudowy monitoringu mówił burmistrz w czasie swojej kampanii wyborczej w 2018 roku. – Taką potrzebę sygnalizowali również mieszkańcy, zwłaszcza osiedla Młodych – dodaje Michał Latos.

Skrzyżowania na oku

Także inne miasta rozwijają systemy monitoringu. – Każda nowa lokalizacja jest poprzedzona opiniami policji i straży miejskiej– tłumaczy Krzysztof Kaczorowski z katowickiego ratusza.

W tym roku Wrocław rozpisał już przetarg na zakup 30 kamer. Tamtejszy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ma 1,4 tys. urządzeń zamontowanych na 179 skrzyżowaniach. W Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu działa 150 kamer prewencyjnych. Część z nich w 2018 roku była wymieniana. – Monitoringiem obejmowane jest całe miasto, zwłaszcza miejsca diagnozowane jako wymagające szczególnej opieki. System obsługiwany jest przez cztery osoby, obraz przechowywany jest przez 30 dni – tłumaczy Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Kraków na ten rok zaplanował 600 tys. zł na rozwój monitoringu. – Ma być nim objęty teren dzielnicy Kazimierz – jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa i jednego z ośrodków życia kulturalnego miasta – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego ratusza.

W październiku ub. roku kosztem blisko 10 mln zł utworzony został system monitoringu, oparty na nowo wybudowanej sieci światłowodowej. W jego skład weszły 193 cyfrowe kamery, dwie serwerownie i dwa nowoczesne centra oglądu. Kamery są m.in. w ścisłym centrum miasta. Budowa nowego systemu to wynik referendum z 2014 roku, kiedy mieszkańcy opowiedzieli się za jego stworzeniem. Przy ustalaniu kolejnych punktów z kamerami brane będą m.in. pod uwagę sugestie policji i straży miejskiej.

Inteligentny system

System Monitoringu Wizyjnego Miasta w Poznaniu to 705 kamer, zlokalizowanych w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej. – Pierwsze kamery zostały zainstalowane wzdłuż ul. Głogowskiej w 2003 r. Ze względu na słabą jakość obrazu zostaną wymienione na nowe do końca tego półrocza – zapowiada Michał Lemański, z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa poznańskiego ratusza.

W tym roku miasto zaplanowało ponad 3 mln zł na modernizację i rozbudowę systemu. Niemal taka sama kwota pójdzie na budowę infrastruktury technicznej i aktualizację aplikacji systemu zarządzania monitoringiem. Poznań podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Usługowo-Handlowym ZETO na modernizację i rozbudowę systemu. – Zaplanowaliśmy instalację 52 kamer, a planowany termin zakończenia instalacji to koniec czerwca. Część z nich zostanie zainstalowana do końca marca – mówi Michał Lemański.

Miasto chce kontynuować rozbudowę monitoringu na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice. – Nasz wydział zakończył pierwsze uzgodnienia z policją, strażą miejską i radami osiedli w sprawie lokalizacji nowych punktów kamerowych – podaje urzędnik.

W latach 2015–2017 powstał Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMIA), funkcjonuje 237 kamer, większość z nich jest cyfrowa.

Zmodernizowano salę, w której siedzą operatorzy, instalację i konfigurację systemów odpowiedzialnych za analizowanie i nagrywanie materiału wideo. Z 237 kamer z przyczyn technicznych nie działa 11. Część z powodu przebudowy instalacji teletechnicznej łączącej punkt kamerowy z centrum obserwacji, a pozostałe z powodu prac konserwacyjnych.

W Katowicach od ub. roku trwają prace związane z budową 38 nowych punktów kamerowych – fundusze pochodzą m.in. z budżetu obywatelskiego. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 2,6 mln zł.

Nowe kamery pojawią się w centrach przesiadkowych: Ligota, Zawodzie, Brynów, Sądowa oraz przy basenach Zadole, Kościuszki, Hallera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy. ...

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość!

28 marca w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się konferencja zapowiadająca kampanię „#LubuskieChallenge – Łączy nas ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...

W poszukiwaniu pomorskiej codzienności

Aż trzy wystawy dotyczące historii Pomorza Zachodniego przygotowują wspólnie muzea 
w Szczecinie i Greisfwaldzie ...

Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne ...