Poszukiwania fachowca będą prostsze. Pomagają nowe mapy

Na portalu Wrocławski Rzemieślnik można znaleźć namiary na lokalnych szewców, krawców, zegarmistrzów, cukierników czy mechaników
fot. adobestock / Sergey

Samorządy promują lokalnych rzemieślników. Tworzą choćby specjalne mapy, na których można znaleźć ich warsztaty.

– Dzięki stronie, mieszkańcy Wrocławia mogą bez problemu trafić do lokalnych zakładów rzemieślniczych oraz zapoznać się z ich ofertą. Wiele z nich nigdzie się nie reklamuje, nie posiada stron internetowych ani profili w mediach społecznościowych – mówi Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu.

Wytropić tapicera

Tamtejszy samorząd uruchomił niedawno nowy portal Wrocławski Rzemieślnik. Tam można znaleźć namiary na lokalnych szewców, krawców, zegarmistrzów, cukierników czy mechaników.

Wyszukiwarka wrocławskich rzemieślników to wspólny projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego i Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Regiony inwestują w fachowców

W bazie jest już ponad 120 mikrofirm, zaznaczonych na interaktywnej mapie Wrocławia.

– Dla rzemieślników jest to więc wyjątkowa okazja, aby się wypromować – mówi urzędnik.

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej.

Wrocław nie jest jedyny. Od tego roku podobna mapa działa w Jastrzębiu–Zdroju.

Można na niej znaleźć lokalnych drukarzy, fryzjerów, instalatorów, jubilerów, krawców, mechaników. Ale także serwisantów, stolarzy, szewców, szklarzy, tapicerów, budowlańców, zegarmistrzów i przedstawicieli innych zawodów – wraz z lokalizacją i danymi teleadresowymi. Szukać można po branży lub po nazwie.

Jak trafić do szewca

Z kolei w Łodzi  przy wsparciu miejskim powstała baza łódzkich rzemieślników – tzw. mapa ginących zawodów.

– Gdzie szukać fachowców, wykonujących usługi, skoro większość zakładów jest ukryta w zakamarkach łódzkich ulic i podwórek? W znalezieniu najlepszych rzemieślników pomaga portal internetowy Mapa ginących zawodów – zapewniają jej twórcy.

Łódzki magistrat podkreśla, że twórcy bazy i projektu byli wielokrotnie wspierani przez miasto, radnych miejskich i łódzkie instytucje. – Byli wspierani promocyjnie, otrzymali też wsparcie na wkład własny przy składaniu projektów – podaje biuro prasowe miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Klasy patronackie, staże i praktyki dla przyszłych fachowców

– Nasi bohaterowie wykonują ginące zawody. Sami siebie nazywają „dinozaurami” swojego fachu. Jedne profesje ewoluują i przetrwają zmiany, inne – zapomniane, znikną na zawsze. Na portalu archiwizujemy również zdjęcia oraz rozmowy prowadzone przed kamerą z rzemieślnikami – podkreślają autorzy łódzkiej mapy.

Aktywni w pandemii

W czasie pandemii, gdy znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi online, władze Krakowa uruchomiły interaktywne serwisy mapowe, które miały integrować potrzeby zarówno przedsiębiorców, jak i klientów.

– Ich celem serwisów było ułatwienie dostępu do informacji dotyczących usługodawców, handlowców, producentów działających w najbliższej okolicy. Dzięki temu wspierały lokalne firmy, które pomimo trudnej sytuacji spowodowanej przez epidemię, stale oferowały swoje produkty i usługi – mówi Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

Jednym z serwisów był jestemaktywny.krakow.pl. – To mapa skupiająca kilkaset krakowskich firm. Aktualizowana jest na bieżąco, w miarę napływających zgłoszeń chęci dołączenia do projektu, na podstawie udostępnionej przedsiębiorcom ankiety online – tłumaczy urzędniczka.

W obecnej odsłonie serwisu, oznaczonych jest 507 podmiotów, w tym 15 lokalnych rzemieślników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka odnawialna to jeden z filarów walki z kryzysem klimatycznym.

Samorząd kontra kryzys klimatyczny

Zmiany klimatyczne nie znają granic. Potrzeba ponadpolitycznej współpracy by walczyć z kryzysem środowiskowym. Takie ...

Drugie życie szkół. Co dzieje się w szkołach podczas nauki zdalnej?

Czas nauki zdalnej niektóre samorządy wykorzystują na remonty szkół. Prowadzone są duże prace budowlane, ...

Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – ...

Ruszył ważny etap odmrażania. Praca transgraniczna znowu możliwa

Od 4 maja, po ponadmiesięcznej przerwie, Polacy znów mogą dojeżdżać do pracy w Niemczech ...

Morawiecki pod sąd? Podhale wykopuje topór wojenny

Inicjatorzy akcji „Wolni Przedsiębiorcy” w Prokuraturze Rejonowej w Zakopanem złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia ...

Katar? Nie lekceważ go, to może być początek zapalenia zatok

Jesienne przeziębienia zaczynają się na dobre. Ogólne osłabienie, ból głowy i katar… Po kilku ...