W Gdańsku będą kształcić przyszłych prezydentów

Studia podyplomowe, w tym MBA, wolne studia kompetencyjne oraz program tutoringu – w Gdańsku powołano Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza.

Publikacja: 02.06.2021 11:18

W konferencji inaugurującej Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza wzięło udział wielu samorządow

W konferencji inaugurującej Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza wzięło udział wielu samorządowców

Foto: fot. Grzegorz Mehring

– Mąż mówił – trochę żartując – że bardzo w Polsce brakuje „szkoły dla prezydentów”. Marzył, żeby powstało miejsce, w którym samorządowcy, obecni, ale także i przyszli, mogli uczyć się, jak najlepiej służyć swoim lokalnym społecznościom. Nie jak „uprawiać politykę”, nie politycznego PR i tej całej socjotechniki, która dziś zastąpiła prawdziwą politykę – tylko właśnie roztropnego służenia współobywatelom – powiedziała podczas uroczystości Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego dwa lata temu prezydenta Gdańska.

Dodała, że jej mąż był najlepszym przykładem nieustającego dojrzewania, ewolucji poglądów i sposobów działania – a to wszystko właśnie dzięki nieustającej samoedukacji.

Dlatego tak ważny jest start Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza – miejsca, w którym można będzie uczyć się samorządowego rzemiosła, ale także zrozumieć dogłębnie, że nadrzędnym zadaniem każdego działacza, każdego samorządowca i polityka jest budowanie wspólnoty.

– Chcemy połączyć doświadczenia organizacji pozarządowych oraz uczelni, by wspólnie kształcić liderów przyszłości. Świat się zmienia i chcemy tej zmianie towarzyszyć. Dzisiejsi przywódcy społeczni, prezydenci, burmistrzowie będą mieli wpływ na to, jak przygotujemy liderów zmiany, która nadchodzi – mówił dr hab. Paweł Kowal, koordynator Studium Obywatelskiego.

W ramach studium powstaną cztery moduły edukacyjne: studia podyplomowe, studia podyplomowe typu Master Business Administration, wolne studia kompetencyjne oraz program tutoringu, czyli Program Przywództwa Społecznego opracowany z myślą o kształceniu i wspieraniu liderów zmiany społecznej w indywidualnym trybie pracy z najlepszymi ekspertami w Polsce.

Studia podyplomowe skierowane są do przedstawicieli wszystkich sektorów, którzy chcą poszerzyć wiedzę oraz rozwinąć kompetencje potrzebne im w codziennej pracy oraz aktywności społecznej. Przewidziano jeden kierunek: Współpraca międzynarodowa samorządów (studia organizowane przy współpracy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula).

Z kolei studia podyplomowe typu MBA adresowane są do osób zarządzających projektami, politykami, zespołami i zadaniami w sektorach publicznym, gospodarczym oraz pozarządowym.

Dostępne będą dwa kierunki: MBA – Zarządzanie polityką klimatyczną i energetyczną (studia organizowane przy współpracy z Collegium Civitas), oraz MBA – Zarządzania bezpieczeństwem publicznym (w przygotowaniu). Studia trwają trzy semestry, ok. 300 godzin zajęć w formie online oraz hybrydowej.

A wolne studia kompetencyjne to autorska i otwarta forma kształcenia – są skierowane do wszystkich. Uczestnicy programów mogą wybrać spośród dwóch kierunków: Klimat i Środowisko (studia organizowane przy współpracy Uczelni Korczaka w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Turystyki w Suchej Beskidzkiej) oraz Studia Obywatelskie (autorski program profesora Marcina Matczaka). Obejmują ok. 45 godzin, które realizowane będą podczas 4 zjazdów w formule online lub hybrydowym.

Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnej, regionalnej, państwowej w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości.

– Paweł Adamowicz marzył, by powstało miejsce, w którym ludzie z całej Polski będą dzielili oraz wymieniali się doświadczeniami i kompetencjami. Dlatego dziś nie stawiamy mu pomników z granitu tylko realizujemy jego wizję – podkreślał  Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które będzie partnerem modułu dziedzictwo i idea solidarności.

Obecnie są prowadzone rozmowy z partnerami projektu. W kształcenie włączyli się: Collegium Civitas, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Uczelnia Korczaka, Akademia Psychologii Przywództwa, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Na stronie internetowej studium mają zostać wkrótce opublikowane szczegóły dotyczące rekrutacji i kierunków.

Wtorkowej konferencji inaugurującej Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza towarzyszył cykl debat: „Państwo prawa w XXI wieku” (goście: Adam Bodnar, Sylwia Gregorczyk-Abram, Marcin Matczak, Tomasz Siemiątkowski), „Samorządna Polska przyszłości” (goście: Jacek Jaśkowiak, Jacek Karnowski, Agnieszka Owczarczak, Rafał Trzaskowski, Hanna Wawrowska), „Prawica, lewica, centrum. Polityka przyszłości” (goście: Jacek Bendykowski, Aleksander Hall, Anna Materska-Sosnowska, Barbara Nowacka), „Zielony Ład i nowy Bauhaus – Polska w czasach zielonej zmiany” (goście: Wojciech Jakóbik, Marek Prawda, Frans Timmermans, Izabela Zygmunt).

Partnerem medialnym Studium Obywatelskiego jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

– Mąż mówił – trochę żartując – że bardzo w Polsce brakuje „szkoły dla prezydentów”. Marzył, żeby powstało miejsce, w którym samorządowcy, obecni, ale także i przyszli, mogli uczyć się, jak najlepiej służyć swoim lokalnym społecznościom. Nie jak „uprawiać politykę”, nie politycznego PR i tej całej socjotechniki, która dziś zastąpiła prawdziwą politykę – tylko właśnie roztropnego służenia współobywatelom – powiedziała podczas uroczystości Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego dwa lata temu prezydenta Gdańska.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza