Powstanie nowe, zielone centrum Krakowa?

Kwartał klimatyczny obejmuje sporą część zabytkowego centrum miasta: obszar Kazimierza oraz zachodnią część Grzegórzek
fot. adobestock / Tomasz Warszawski

Kraków przymierza się do utworzenia Kwartału klimatycznego. To urbanistyczny projekt wpisujący się w działania miasta, które mają przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.

Chodzi m.in. o ograniczenie ruchu samochodowego oraz przebudowę ulic i infrastruktury określonego rejonu miasta. Efektem ma być jak najwięcej ułatwień dla pieszych i rowerzystów. O ostatecznym kształcie Kwartału i szczegółach zmian zdecydować mają jednak mieszkańcy, a nie urzędnicy.

Bez podróży i bez emisji

Skąd pomysł na tworzenie kwartału? Dwa lata temu Kraków przystąpił do europejskiego programu EIT Climate-KIC Deep Demonstration – Healthy, Clean Cities. Celem programu jest wspieranie miast w dążeniu i osiąganiu neutralności klimatycznej. W roku 2020 w ramach tej inicjatywy powstał katalog projektów pilotażowych.

CZYTAJ TAKŻE: Ogrody deszczowe w Łodzi finansowane z Norwegii

– Jednym z pierwszych, który będzie realizowany jest właśnie Kwartał klimatyczny – mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie – instytucji, która koordynuje projekt. – Kwartał klimatyczny będzie realizował ideę tzw. miasta piętnastominutowego. Koncepcję urbanistyczną, zgodnie z którą mieszkańcy mogą zaspokoić swoje najistotniejsze, życiowe potrzeby w najbliższym sąsiedztwie – dodaje.

Magistrat podkreśla, że w przypadku kwartału chodzi także o ograniczenie emisji szkodliwych gazów m.in. dwutlenku węgla i spalin. – Chcemy, by Kraków nie był tzw. wyspą ciepła i jak najmniej negatywnie wpływał na środowisko – podkreślał podczas prezentacji projektu Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Nowe centrum miasta

Kwartał klimatyczny obejmuje sporą część zabytkowego centrum miasta: obszar Kazimierza oraz zachodnią część Grzegórzek. Jest ograniczony ulicami: Dietla, Grzegórzecką, al. Daszyńskiego i rzeką Wisłą.

Zamysł jest taki, by na tym obszarze ograniczyć ruch samochodowy i jednocześnie usprawnić komunikację zbiorową. Wszystkie ulice i infrastruktura mają zostać przebudowane tak, by powstało jak najwięcej ułatwień dla pieszych i rowerzystów. Część ulic czy np. parkingów może też zostać przeznaczona na zieleńce lub tereny rekreacyjne. W planach jest też utworzenie ulic-ogrodów.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków kupi tylko zieloną energię. Do tego 6 mln zł taniej

Te zmiany powinny pozwolić na zredukowanie poziomu emisji dwutlenku węgla, a to z kolei przełoży się na poprawę jakości powietrza. Główne zadania, realizowane w ramach projektu to m.in. przywrócenie rezydencyjnego charakteru ulicy Dietla, przebudowa i rewitalizacja ul. Krakowskiej, Placu Nowego, ul. Starowiślnej, czy rewitalizacja Placu Wolnica.

Nowe projekty

Część planowanych w Kwartale klimatycznym zmian już się rozpoczęła.

– Po konsultacjach społecznych z mieszkańcami powstał m.in. projekt zielonego placu Grzegórzeckiego. Znalazły się w nim zmiany konieczne w związku z budowaną stacją szybkiej kolei aglomeracyjnej i powstaniem nowego przystanku kolejowego – Kraków Grzegórzki. Ale głównie chodzi o dostosowanie placu do zmieniającego się klimatu m.in długich okresów suszy i upalnego lata – mówi Kamil Popiela z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Dostosowanie do zmian klimatycznych będzie to możliwe dzięki zaplanowanym rozwiązaniom technicznym np. powstać mają wiaty przystankowe w formie zielonych „lejków”, zbierających wodę deszczową, która będzie magazynowana w zbiornikach pod nawierzchnią i wykorzystywana do nawadniania roślin.

CZYTAJ TAKŻE: „Miasta mają problem”. Wojna z Wodami o cenę wody

Planowane są też ogrody deszczowe, które zbierają wodę deszczową z nawierzchni utwardzonych, zwalniają jej przepływ i wstępnie oczyszczają ją z zanieczyszczeń drogowych. Sam plac będzie zielonym łącznikiem plant Dietlowskich i plant Daszyńskiego.

Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu podkreśla, że miasto ma zamiar podejść do realizacji projektu kompleksowo, a nie zajmować się pojedynczymi inwestycjami. – Jeżeli chodzi o rewitalizację i kształtowanie przestrzeni publicznej w Kwartale klimatycznym, miasto skorzysta z pomocy doświadczonych ekspertów z biur architektonicznych. Mamy już kilka ofert – mówi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak uniknąć kryzysu w samorządach

Zapaść finansowa jednostek samorządu terytorialnego staje się coraz bardziej realna, a standard usług społecznych ...

Dramatyczna sytuacja na cmentarzach i w chłodniach

W cieniu tragedii rozgrywającej się w placówkach służby zdrowia znalazła się branża funeralna. Koronawirus ...

6 mld złotych do wzięcia w dwa tygodnie

Samorządy mogą zacząć realizować „czeki” na inwestycje, które dostały od rząd podczas kampanii wyborczej. ...

Burmistrz Słubic: Mimo niepewności nie rezygnujemy z inwestycji

Słubice to miasto transgranicznego handlu i usług. Mniej klientów z Niemiec to mniejsze dochody ...

Pasażerowie chcą dezynfekować ręce w autobusie

Coraz więcej spółek odpowiedzialnych za komunikację miejską decyduje się na montaż urządzeń do dezynfekcji ...

Ograniczenie emisji spalin jest możliwe

Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, ...