Będzie noc muzeów. Na żywo i online

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w tym roku w niektórych miastach odbędzie się Noc Muzeów. Jednak w nowej formule i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Publikacja: 05.05.2021 18:01

Gdańsk planuje zgłosić do programu trzy inwestycje o strategicznym znaczeniu dla miasta

Gdańsk planuje zgłosić do programu trzy inwestycje o strategicznym znaczeniu dla miasta

Foto: fot. adobestock / Artur

– Jedną z propozycji jest spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza.

Muzeum na świeżym powietrzu

W ub. roku Międzynarodowa Noc Muzeów nie mogła odbyć się z powodu pandemii. Ale w tym roku np. w Gdańsku ma trwać dwa dni. Zaplanowano ją na  sobotę i niedzielę 15 i 16 maja.

– Programy wydarzeń są skromniejsze, przygotowane w dwóch wersjach – na żywo i online. I chociaż te w realu ograniczają się najczęściej do zwiedzania zabytkowych wnętrz lub wystawy stałej, sam fakt, że planujemy znów wejść do muzeów i galerii budzi nadzieję, że normalność powraca – podaje gdański ratusz.

CZYTAJ TAKŻE: Muzea i galerie odmrożone. Przedstawiamy największe atrakcje

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaplanowało m.in. rodzinną grę miejską „Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza”. Podczas spaceru drużyny poznają historię Gdańska i ciekawostki z życia Jana Heweliusza.

W Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć wystawę stałą, a tam m.in. Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na wystawie także przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70. Ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką. Na parterze dostępna będzie też wystawa czasowa „Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą”.

Spacer z kulturą

Warszawska Noc Muzeów będzie obchodzona 15 maja. – O ile nie zmieni się sytuacja epidemiologiczna, podczas Nocy Muzeów będzie możliwe zwiedzanie instytucji – nie tylko tych związanych z kulturą. W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych – mówi Monika Beuth-Lutyk.

W ramach spaceru z kulturą zostały przygotowane dwie trasy do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Poza tym przygotowano również ok. 100 wydarzeń online, które mogą być zachęta do wizyty w wirtualnym muzeów.

CZYTAJ TAKŻE: To nie kina, muzea i teatry wywołują eskalację pandemii

W tym roku nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Wszystko w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się 21 maja. – Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych, dziennych godzinach otwarcia – zapowiada Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że obecnie opracowywany jest program Nocy Muzeów. – Szczegóły dotyczące liczby obiektów muzealnych uczestniczących w inicjatywie, godziny otwarcia oraz program poznamy na początku maja – dodaje urzędniczka.

Wystawy w sieci

Ale nie wszystkie miasta włączą się w Noc Muzeów w formie tradycyjnej. Nie zdecydowały się na to m.in. władze Poznania.

– Dla nas ważne jest, aby ta impreza była okazją do wspólnego, żywego kontaktu z sztuką i kulturą w całkowicie bezpiecznych warunkach. Dlatego Estrada Poznańska wspólnie z Muzeum Narodowym w Poznaniu, po rozważeniu wielu scenariuszy zdecydowali, że zaproszą mieszkanki i mieszkańców Poznania na Noc Muzeów wiosną 2022 roku – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

CZYTAJ TAKŻE: Muzea: Brak wycieczek i turystów to wielki problem

Z kolei mieszkańców Wrocławia w tym roku czeka Wirtualna Noc Muzeów. W ramach imprezy w weekend 14-16 maja będzie można zwiedzić online 20 wystaw w miejscowych muzeach i galeriach.

Swoje podwoje otworzą wówczas m.in. oddziały Muzeum Miejskiego (w tym Stary Cmentarz Żydowski, Pałac Królewski), Muzeum Narodowego, Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Przyrodnicza i wiele innych.

– Każdy z trzech wirtualnych wieczorów rozpocznie się o godzinie 18.00 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie 7 wystaw, każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut.
W roli przewodników po wystawach wystąpią znakomici fachowcy, kuratorzy wystaw i artyści – zapowiada Tomasz Myszko-Wolski z wrocławskiego magistratu.

– Jedną z propozycji jest spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza.

Muzeum na świeżym powietrzu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza