Kwietna łąka na własnym balkonie

Nie tylko miasta i ich spółki odpowiedzialne za zieleń zakładają kwietne łąki. Lokalne władze namawiają też do tego mieszkańców. I rozdają nasiona polnych kwiatów, by zasiać je w ogródku czy na balkonie.

Publikacja: 02.05.2021 16:05

Łąki kwietne przynoszą wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyc

Łąki kwietne przynoszą wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyciągają owady i ptaki

Foto: fot. AdobeStock / W Korczewski

– Takie tereny to wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę dzięki czemu wzmacniają ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne – wylicza Joanna Bieganowska z gdańskiego ratusza.

Miejska stołówka dla pożytecznych owadów

Władze Krakowa rozdają  mieszkańcom 40 tys. pakietów nasion łąk kwietnych na balkony.  Znajdują się w nich nasiona chabrów, maków i innych kwiatów polnych.

–  Akcja „Miłe łąki na balkony” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, a nasiona przekazane do punktów dystrybucji już się kończą – mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu. Akcja organizowana jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej z Fundacją Kwietna oraz agencją Ancymony.

CZYTAJ TAKŻE: Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

W Krakowie jest w ponad 30 ha łąk kwietnych, a w tym roku kwiaty będą dosiewane na kolejnych – 2,5 ha, w nowych lokalizacjach.

– Łąki kwietne zyskały ogromną sympatię mieszkańców, co bardzo cieszy. Tego rodzaju zagospodarowanie miejskiej przestrzeni posiada szereg zalet takich jak wspieranie bioróżnorodności, pomoc zapylaczom, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych – wylicza Kamil Popiela.

W tym roku Poznań realizował już akcję „Stołówka dla fifnych owadów”. – Do szkół i przedszkoli  trafiły „Tytki dobroci dla owadów”, w których znalazły się mieszanki nasion – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Nasiona zostały posiane w przedszkolnych i szkolnych ogródkach, tworząc miejsca przyjazne owadom zapylającym. A uzupełnieniem są hotele dla owadów.

Łąki kwietne na terenie Poznania znajdują się m.in. w Parku Edukacji Ekologicznej oraz w Parku Rataje.

– U nas można spotkać także samoistne łąki, które powstają spontanicznie na koszonych rzadko obszarach. Łąka taka może być zlokalizowana tam, gdzie nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ruchu kołowego – mówi pani rzecznik. Zapewnia, że takich łąk z roku na rok jest w Poznaniu coraz więcej.

Zbrataj się z bratkiem

Kwietnych łąk przybywa też we Wrocławiu. – Tylko Zarząd Zieleni Miejskiej w ub. roku założył ich 15. W rzeczywistości jest ich więcej. Niektóre trawniki w ramach utrzymania są tak prowadzone, by wyrosła na nich łąka – mówi Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu.

CZYTAJ TAKŻE: Moja woda? Dotacje do oczek wodnych dotychczas nie zrobiły furory

A w Gdańsku łączna powierzchnia łąk kwietnych wynosi 7500 mkw. – Ilość takich terenów wzrośnie jeszcze w tym roku. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego oraz Rad Dzielnicy przybędzie kolejnych siedem łąk kwietnych – zapowiada Joanna Bieganowska.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni kilka lat z rzędu organizował akcje „Zbrataj się z bratkiem, przygarnij stokrotkę”.

– W ubiegłym roku ze względu na sytuację pandemiczną akcja się nie odbyła. Może uda się w tym roku – mówi urzędniczka.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie