Kwietna łąka na własnym balkonie

Łąki kwietne przynoszą wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyciągają owady i ptaki
fot. AdobeStock / W Korczewski

Nie tylko miasta i ich spółki odpowiedzialne za zieleń zakładają kwietne łąki. Lokalne władze namawiają też do tego mieszkańców. I rozdają nasiona polnych kwiatów, by zasiać je w ogródku czy na balkonie.

– Takie tereny to wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę dzięki czemu wzmacniają ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne – wylicza Joanna Bieganowska z gdańskiego ratusza.

Miejska stołówka dla pożytecznych owadów

Władze Krakowa rozdają  mieszkańcom 40 tys. pakietów nasion łąk kwietnych na balkony.  Znajdują się w nich nasiona chabrów, maków i innych kwiatów polnych.

–  Akcja „Miłe łąki na balkony” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, a nasiona przekazane do punktów dystrybucji już się kończą – mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu. Akcja organizowana jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej z Fundacją Kwietna oraz agencją Ancymony.

CZYTAJ TAKŻE: Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

W Krakowie jest w ponad 30 ha łąk kwietnych, a w tym roku kwiaty będą dosiewane na kolejnych – 2,5 ha, w nowych lokalizacjach.

– Łąki kwietne zyskały ogromną sympatię mieszkańców, co bardzo cieszy. Tego rodzaju zagospodarowanie miejskiej przestrzeni posiada szereg zalet takich jak wspieranie bioróżnorodności, pomoc zapylaczom, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych – wylicza Kamil Popiela.

W tym roku Poznań realizował już akcję „Stołówka dla fifnych owadów”. – Do szkół i przedszkoli  trafiły „Tytki dobroci dla owadów”, w których znalazły się mieszanki nasion – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Nasiona zostały posiane w przedszkolnych i szkolnych ogródkach, tworząc miejsca przyjazne owadom zapylającym. A uzupełnieniem są hotele dla owadów.

Łąki kwietne na terenie Poznania znajdują się m.in. w Parku Edukacji Ekologicznej oraz w Parku Rataje.

– U nas można spotkać także samoistne łąki, które powstają spontanicznie na koszonych rzadko obszarach. Łąka taka może być zlokalizowana tam, gdzie nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ruchu kołowego – mówi pani rzecznik. Zapewnia, że takich łąk z roku na rok jest w Poznaniu coraz więcej.

Zbrataj się z bratkiem

Kwietnych łąk przybywa też we Wrocławiu. – Tylko Zarząd Zieleni Miejskiej w ub. roku założył ich 15. W rzeczywistości jest ich więcej. Niektóre trawniki w ramach utrzymania są tak prowadzone, by wyrosła na nich łąka – mówi Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu.

CZYTAJ TAKŻE: Moja woda? Dotacje do oczek wodnych dotychczas nie zrobiły furory

A w Gdańsku łączna powierzchnia łąk kwietnych wynosi 7500 mkw. – Ilość takich terenów wzrośnie jeszcze w tym roku. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego oraz Rad Dzielnicy przybędzie kolejnych siedem łąk kwietnych – zapowiada Joanna Bieganowska.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni kilka lat z rzędu organizował akcje „Zbrataj się z bratkiem, przygarnij stokrotkę”.

– W ubiegłym roku ze względu na sytuację pandemiczną akcja się nie odbyła. Może uda się w tym roku – mówi urzędniczka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

23 miliony złotych na eksponaty

Przetarg na wykonanie 212 eksponatów ogłosi w tym miesiącu Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. ...

Pomorze będzie bardziej ekologiczne. Ale 100 tys. kotłów trzeba wymienić

Domy w regionie ocieplane starymi kotłami – tam, gdzie to możliwe – będą musiały ...

Deszcz na odsiecz kościołowi

Z powodu suszy brakowało wody w Stawie Kościelnym w Zwierzyńcu,  gdzie na wyspie stoi ...

„Ukarani za sukces”. Rodzi się nowy samorządowy sojusz

Powstanie nowe stowarzyszenie samorządowców: „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”. Akces do niego zgłosiło już ...

Truskolaski: Czarny scenariusz to upadłości samorządów

Apelujemy o spotkanie z premierem Morawieckiem - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...