Jak kuszą miasta? Specjalne oferty i rabaty dla mieszkańców

Nie tylko zniżki na bilety okresowe, ale też rabaty do miejskich instytucji jak kina, baseny, lodowiska czy zoo – można zyskać dzięki kartom mieszkańca wydawanym przez miasta.

Publikacja: 04.03.2021 17:50

Karta Łodzianina to system atrakcyjnych zniżek zachęcających mieszkańców do aktywnego korzystania z

Karta Łodzianina to system atrakcyjnych zniżek zachęcających mieszkańców do aktywnego korzystania z oferty kulturalno-rozrywkowej i usługowej miasta. W programie uczestniczy między innymi EC1

Foto: AdobeStock / Karnakhall

To kolejny sposób samorządów, by zachęcić do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Od marca Łódź ma taką kartę.

– To dla mnie ogromna radość i duma, że każdy łodzianin może korzystać z rabatów i ofert od ponad 100 partnerów, którzy już dołączyli do Karty Łodzianina – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Duży system zniżek

Karta Łodzianina – to system atrakcyjnych zniżek zachęcających mieszkańców do aktywnego korzystania z oferty kulturalno-rozrywkowej i usługowej miasta. Jedną z głównych korzyści posiadania karty będą tańsze od maja bilety miesięczne w komunikacji miejskiej.

Poza tym posiadacze karty mogą liczyć na rabaty wynoszące nawet 20 procent. Przygotowały je między innymi miejskie lodowiska, baseny, Aquapark Fala, EC 1 oraz Zoo.

Do projektu dołączyli także łódzcy restauratorzy i prywatne przedsiębiorstwa: kina, sklepy, firmy usługowe, korporacje taksówkarskie, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz placówki medyczne. Katalog partnerów karty z każdym dniem rozszerza się o kolejne podmioty.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska w opałach. Czy bilety zdrożeją?

Łódzki ratusz szacuje, że do końca marca do mieszkańców zostanie rozesłanych 360 tys. kart. – Tak aby przynajmniej jedna karta trafiła do każdego z gospodarstw domowych – podkreśla Urząd Miasta Łodzi.

W stolicy Kartę Warszawiaka wdrożono już siedem lat temu. Daje ona ulgi nie tylko w stołecznym transporcie, ale też kulturze i sporcie.

– Celem programu jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców Warszawy w ofercie kulturalnej, edukacyjnej czy sportowej. Szerszy dostęp do usług i towarów w formie ulg i preferencji dla posiadaczy Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka. Karty są dostępne dla każdego mieszkańca i mieszkanki Warszawy płacących podatki w stolicy oraz ich dzieci – podkreśla stołeczny ratusz.

Bezpłatne wejścia dla mieszkańców

Kraków też ma własną kartę dla mieszkańców. – Karta Krakowska to element polityki promocyjnej i społecznej miasta, mający na celu jego rozwój, zwiększenie dostępności do komunikacji miejskiej i dóbr kultury oraz zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – wylicza Joanna Korta z krakowskiego magistratu.

Dzięki karcie można skorzystać nie tylko ze zniżek na bilety okresowe komunikacji miejskiej, ale także z bogatej i różnorodnej oferty partnerów miejskich oraz komercyjnych.

„Karta Krakowska” daje 20 proc. zniżki w opłatach za bilety wstępu do miejskich muzeów i galerii. W innych miejscach rabat sięga zwykle od 5 do 20 proc., ale bywa że nawet i 30 czy 50 proc. Z władzami miasta w tym zakresie współpracuje ok. 130 instytucji i firm. Do tej pory miasto wydało ponad 270 tys. takich kart.

CZYTAJ TAKŻE: Prawie 750 polskim miastom ubyło mieszkańców. Kto stracił najwięcej?

Własny program lojalnościowy ma też stolica Dolnego Śląska. Dzięki kartom „Nasz Wrocław” można bezpłatnie raz w roku wybrać się na Stadion Wrocław, ale też pływalnię Orbita, do Hali Stulecia, ZOO, Aquaparku, Hydropolis czy na mecz WKS Śląsk Wrocław.

– Poza darmowymi wejściami do miejskich instytucji, uczestnicy programu „Nasz Wrocław” mogą bez ograniczeń cieszyć się zniżkami nawet do 60 procent w blisko 60 punktach partnerskich – mówi Krystyna Braciak z wrocławskiego magistratu.

Z programu korzysta już ponad 112 tysięcy mieszkańców i mimo trwającej pandemii ta liczba rośnie. Tylko od 1 stycznia br. do programu dołączyło ponad 24 tysiące osób.

Badania opinii

Własną kartę ma też Gdańsk. – Osoby korzystające z komunikacji miejskiej dzięki pakietowi mieszkańca w tym roku będą mogły nadal doładowywać swoje Karty Mieszkańca ze zdjęciem imiennymi biletami okresowymi. To zaś sprawia, że zyskują bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO w granicach Gdańska – kusi gdański ratusz.

Zapewnia, że nie zabraknie też bezpłatnych wejść do gdańskich instytucji kultury, nauki i sportu. Nadal będzie można skorzystać raz w roku kalendarzowym z bezpłatnego wejścia do zoo, Hevelianum czy na pływalnie GOS.

Kiedy tak się stanie? – Wszystko zależy od tego, jak szybko obiekty zostaną ponownie otwarte dla odwiedzających – tłumaczą urzędnicy.

Władze Gdańska chcą, by mieszkańcy mieli też łatwą możliwość wypowiadania się w sprawach ważnych dla miasta i dla społeczności.

– Dlatego każda osoba, która doda do swojego konta pakiet na 2021 rok, może zostać zaproszona do udziału w badaniach. Wierzymy, że dzięki modułowi partycypacji społecznej każdy z nas będzie miał realny wpływ na to, co dzieje się w mieście – tłumaczą urzędnicy.

Ale jeszcze nie wszystkie duże miasta wprowadziły taką kartę. – Pracujemy aktualnie nad rozwiązaniem, które ma zostać wdrożone jesienią – zapowiada Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

To kolejny sposób samorządów, by zachęcić do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Od marca Łódź ma taką kartę.

– To dla mnie ogromna radość i duma, że każdy łodzianin może korzystać z rabatów i ofert od ponad 100 partnerów, którzy już dołączyli do Karty Łodzianina – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład