Samorządy ruszą do „starcia z opresyjnymi organami państwa”

Fot. Pixabay

Prezydent Ciechanowa wspiera lokalnych przedsiębiorców nękanych przez Sanepid. Pomoc prawną miejscowym firmom oferują też władze Krakowa.

Działania kontrolne Sanepidu oraz wydawane przez nich kary są nielegalne. W ostatnich tygodniach sądy administracyjne jednoznacznie i wielokrotnie uznawały, iż zakazywanie działalności gospodarczej poprzez rządowe rozporządzenie jest niekonstytucyjne. Sądy uchylają kary Sanepidu, a mimo tego ta instytucja nadal nachodzi przedsiębiorców i na podstawie tych samych, już zakwestionowanych, przepisów karze prowadzących działalność gospodarczą – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa (PSL), z wykształcenia prawnik.

Starcie z opresyjnymi organami

Kilka dni temu zapowiedział publicznie, że udzieli prywatnie pomocy jako właśnie prawnik, a nie jako prezydent miasta przedsiębiorcom nękanym przez Sanepid.

Zdaniem prezydenta Ciechanowa przepisy, na podstawie których zakazywane jest prowadzenie działalności gospodarczej, są niezgodne z konstytucją i są nielegalne.

– Uważam, że należy opowiedzieć się po słabszej stronie, którą w starciu z opresyjnymi organami państwa są niewątpliwie przedsiębiorcy – dodaje w rozmowie z „Życiem Regionów”.

Obecnie prezydent Ciechanowa wspiera dwóch przedsiębiorców prowadzących lokal gastronomiczny, którzy otworzyli go w reżimie sanitarnym.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki pod sąd? Podhale wykopuje topór wojenny

Nie dostali oni żadnej pomocy od państwa z żadnej z rządowych tarcz. Spotkałem się z nimi, doradzam jako prawnik, skierowałem pismo w ich obronie do Sanepidu – mówi prezydent Kosiński.

Podkreśla, że „obecnie są prowadzone działania związane z wystąpieniami do RPO, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz NIK.

– Trwają też analizy, czy decyzje Sanepidu mogą wypełniać znamiona przestępstwa z art. 220 kodeksu karnego, tj. utrudnianie czy uniemożliwianie przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej – zdradza prezydent Ciechanowa.

Przypomina, że przedsiębiorcom pomaga też samo miasto, które podjęło decyzję o zwolnieniu gastronomii z opłaty koncesyjnej, a branże, które mają zakaz działalności lub jej istotne ograniczenie, zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości.

– Wszelkie koszty tych działań ponosi budżet miasta, niestety nie możemy liczyć na żadne rekompensaty z budżetu państwa – zauważa prezydent Kosiński.

Nieodpłatne dyżury

Z pomocą prawną przedsiębiorcom ruszył też Kraków. Jeszcze w styczniu władze miasta zdecydowały się podpisać umowę z Okręgową Radą Adwokacką na udzielanie właścicielom firn bezpłatnych porad prawnych.

– Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców, więc zachęciliśmy Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie, by krakowscy adwokaci przyłączyli się do akcji pomocowej realizowanej przez miasto – mówił nam Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: O krok od nowego lockdownu. Może go sprowokować głupota

Jak zauważa Grażyna Rokita, z krakowskiego magistratu „przedłużająca się pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia coraz bardziej niekorzystnie odbijają się na kondycji krakowskich firm.
– A rosnąca grupa przedsiębiorców deklaruje, że w związku z zaistniałą sytuacją zmuszona będzie do zamknięcia bądź ograniczenia swojej dotychczasowej działalności. Zadaniem Urzędu Miasta Krakowa jest wszechstronna pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla tych działających w skali mikro – tłumaczy Grażyna Rokita.

Od 2 lutego w każdy wtorek w godz. 11-12 adwokaci pełnią nieodpłatne dyżury w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy (POP) przy ul. Wielickiej 28a w Krakowie.

Na konsultację przedsiębiorcy mogą umówić się, dzwoniąc pod numer telefonu POP (12) 616 56 00 lub poprzez stronę internetową https://business.krakow.pl/pop.

– Na dzień dzisiejszy wszystkie terminy konsultacji są już zarezerwowane na dwa tygodnie do przodu – mówi Grażyna Rokita.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kielce: najpierw budżet na przyszły rok, potem może referendum

Najwcześniej w styczniu kieleccy radni zajmą się wnioskiem w sprawie referendum dotyczącego odwołania prezydenta ...

Rząd uchylił portfela: do niektórych gmin trafiły pierwsze pieniądze

Pierwsze jednostki samorządu dostały pieniądze z programu Zdalna Szkoła. Od początku kwietnia gminy i ...

Katowice, Wrocław i Poznań przygotowują się do FST

Z 40 mld euro, jakie w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczono dla górniczych regionów, aż ...

Wałbrzych: zakaz foliówek trafi do kosza?

Wojewoda dolnośląski zakwestionował uchwałę Wałbrzycha zakazującą sprzedaży torebek foliowych. Władze miasta nie wykluczają wniesienia ...

Tarcza dla samorządów. Pomoc przez wzrost długu

Od mieszania w kubku herbata słodsza nie będzie - ostrzegają samorządowcy. I proszą rząd ...

Warszawa też ma słabe strony

Stolica ma ogromny potencjał rozwojowy, ale nie wszystko jest idealne – wynika z 4. ...