Każdy tańczył go raz w życiu. Polonez trafi na listę UNESCO?

Polonez jest głównym punktem studniówek, a jeszcze niedawno nie odbył się bez niego żaden bal! Teraz polonez ma szansę znaleźć się na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Publikacja: 06.02.2021 10:09

Każdy tańczył go raz w życiu. Polonez trafi na listę UNESCO?

Foto: Adobestock/ elmar gubisch

Potrzebną do wniosku w tej sprawie dokumentację przygotowuje Balet Dworski Cracovia Danza.

Szopki i tańce

Na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 2018 roku znajduje się już krakowskie szopkarstwo. Teraz jest szansa, by dołączył i polonez – jeden z najbardziej znanych polskich tańców figurowych. Polonez w 2015 roku został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego razem z czterema innymi tańcami narodowymi: mazurem, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem.

CZYTAJ TAKŻE: Kultura w liczbach: mieszkańcy Mazowsza najczęściej w teatrze

Żeby znaleźć się na liście międzynarodowej musiał zostać umieszczony na liście krajowej ponownie, tym razem jako osobna pozycja. I tak się stało. Wpis otworzył drogę do starań o miejsce na liście międzynarodowej. Polonez może otrzymać swoją pozycję na światowej liście dziedzictwa UNESCO już pod koniec przyszłego roku. Obecnie trwa przygotowywanie wniosku wpisu, za co odpowiada Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

– Będziemy zbierać informacje o tym tańcu, promować go, bo nie jest wystarczająco wypromowany. Potrzebujemy poloneza rewitalizować, potrzebne są kolejne działania do jego zachowania – mówiła Romana Agnel podczas konferencji otwierającej kampanię wpisu poloneza.

Kraj i Kraków

Akcja wpisu poloneza na listę UNESCO jest ogólnopolska, ale ważną role odegra Kraków. Stolica Małopolski stawia na tradycję i dziedzictwo, więc nic dziwnego, że polonez jest częścią wielu miejskich uroczystości.

W wykonaniu Baletu Cracovia Danza towarzyszy zapalaniu świateł na choince w Rynku przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, polonez na wiele par był tańczony na Festiwalu Szkockiej Kraty, pojawił się w filmie promocyjnym miasta, otwierał tradycyjne bale w Sukiennicach. I dlatego Kraków będzie miejscem wielu wydarzeń, stając się w ten sposób partnerem wpisu poloneza na listę UNESCO.

CZYTAJ TAKŻE: Teatralny hit sezonu. Danie, które dogodzi najwybredniejszym

Koordynatorem krakowskich wydarzeń będzie Balet Cracovia Danza, który ma w swoim repertuarze aż 26 choreografii poloneza z różnych epok, autorstwa wielu choreografów. Jest też jedynym zespołem w Polsce, który poświęcił polonezowi całe spektakle – „Poloneza czas zacząć” czy „Od poloneza do mazura”. Cracovia Danza prowadzi w kraju i zagranicą warsztaty tańca dawnego, w których duży nacisk kładzie na naukę poloneza.

Wpis na listę UNESCO zobowiązuje. Do czasu jego uzyskania eksperci UNESCO będą obserwować, sprawdzać i oglądać jak promowany jest ten taniec, czy jest faktycznie tańcem, o którym się pamięta i go tańczy. W Krakowie rozpoczęło działalność koło polonezowe, na FB działa grupa „Polonez łączy” a zainteresowani znajda tam informacje o przebiegu akcji wpisu, można też wklejać swoje filmy i wydarzenia związane z tym tańcem.

Potrzebną do wniosku w tej sprawie dokumentację przygotowuje Balet Dworski Cracovia Danza.

Szopki i tańce

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza