Trójmiasto: rezygnują z kapslowego, by ulżyć przedsiębiorcom

AdobeStock / nimito

Samorządy z Trójmiasta zamierzają zwolnić firmy branży gastronomicznej z obowiązku płatności drugiej raty koncesji za sprzedaż alkoholu. Inne miasta chcą pójść ich śladem.

Niższe wpływy z tzw. kapslowego to mniej środków na programy profilaktyczne dla osób walczących z uzależnieniem. – Zrobimy wszystko, by zaplanowane programy profilaktyczne zrealizować i żeby niższe wpływy z koncesji ze sprzedaży alkoholu nie wpłynęły na obniżenie jakości tych programów – zapowiada  Izabela Heidrich, rzecznik Urzędu Miasta Sopotu.

Chcą szybko ruszyć z pomocą

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni: Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek przekazali dziś radom swoich miast projekty uchwał zwalniających przedsiębiorców branży gastronomicznej z obowiązku płatności drugiej raty koncesji za sprzedaż alkoholu.

– To jest kolejna forma pomocy przedsiębiorcom branży gastronomicznej, którzy w wyniku pandemii są nadal w bardzo trudnej sytuacji. Rada Miasta zajmie się tym projektem na najbliższej sesji, czyli w czwartek – mówi Izabela Heidrich.

Projekt przewiduje także zwrot równowartości jednej raty tym przedsiębiorcom, którzy w styczniu dokonali już opłaty jednorazowej za cały rok 2021.

– Będzie to forma rekompensaty za te miesiące pandemii, w czasie których sprzedaż alkoholu – i tym samym korzystanie z koncesji – była niemożliwa. Zwolnienie z opłat będzie dotyczyć przedsiębiorców opłacających koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, a więc w restauracjach, barach, kawiarniach etc. – podkreśla urzędniczka z Sopotu.

CZYTAJ TAKŻE: Sopot skonstruował własny model nauki w podstawówkach

Jeśli Rada Miasta przyjmie projekt uchwały, w Sopocie przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Także na najbliższej sesji Rady Miasta w Gdyni zostanie przedstawiony projekt nowej uchwały, która częściowo zwolni firmy z tej branży z opłaty pobieranej za sprzedaż alkoholu spożywanego „na miejscu”. Podobnie jak w Sopocie, gdyńscy restauratorzy, którzy opłacili pełną stawkę za cały rok z góry, będą mogli ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części.

– Gastronomia jest jedną z tych branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń  wprowadzonych w związku z pandemią. Wszyscy mamy świadomość, że niemożność normalnego funkcjonowania kawiarni czy restauracji to gigantyczne straty dla prowadzących je podmiotów gospodarczych – mówi Rafał Klajnert, sekretarz Urzędu Miasta Gdyni.

Według szacunków wpływy do budżetu z powodu braku raty od koncesji za sprzedaż alkoholu spadną o ok. 100 tys. zł.

Czekają tysiące restauratorów

Na podobne rozwiązania decydują się też inne miasta, choćby Wrocław czy Kraków. –  Dopiero 26 stycznia weszły w życie ustawowe przepisy umożliwiające samorządom przygotowanie uchwał i wprowadzenie przepisów zwalniających lub odraczających płatność tzw. „korkowego”, czyli koncesji za sprzedaż alkoholu – zauważa Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Wrocław chce zwolnić branżę gastronomiczną z wnoszenia drugiej transzy tej opłaty, która płatna jest do końca maja.

– Bardzo nam  zależy, aby pomóc naszym przedsiębiorcom. Dlatego na lutową sesję Rady Miejskiej przygotowana została uchwała zwalniająca ich z opłaty majowej, czyli drugiej transzy „korkowego” – mówi Michał Młyńczak, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.

CZYTAJ TAKŻE: Budżety miast na 2021 r. Podwyżki opłat i cięcia inwestycji

Wrocławski ratusz zapewnia, że przedsiębiorcom, którzy „z góry” zapłacili za cały rok – zwracana będzie 1/3 tej kwoty.

Z pomocy miasta, jak szacuje ratusz, skorzystać będą mogli we Wrocławiu, właściciele około tysiąca lokali gastronomicznych, restauracji i barów. – Dzięki miejskiej uchwale oszczędzą około 2 mln złotych. To kolejny element „covidowej” pomocy we Wrocławiu – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Przedłużone terminy płatności

Do 15 lutego Urząd Miasta Krakowa powinien znać wstępne dane finansowe dotyczące wartości sprzedanego w ubiegłym roku alkoholu, co pozwoli oszacować wpływ pandemii na rynek alkoholowy w mieście, w tym straty przedsiębiorców.

– Po przeanalizowaniu tych danych, zostanie przygotowany projekt uchwały Krakowa w sprawie ulg dla przedsiębiorców. Wstępna propozycja to przesunięcie terminu wpłaty II raty opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych, natomiast niewykluczone są inne formy pomocy – zapowiada Dariusz Nowak z krakowskiego ratusza.

Z kolei Rada Miasta Poznania nie podjęła we wtorek uchwały o zwolnieniu przedsiębiorców branży gastronomicznej z obowiązku płatności drugiej raty koncesji za sprzedaż alkoholu.

– Podjęła uchwałę o przedłużeniu terminu wniesienia I i II raty opłaty za korzystanie w 2021 roku z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży do 30 września – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Janusz Cieszyński: Chcemy wspierać firmy dotknięte skutkami epidemii

Planujemy ulgi w opłatach, których wysokość zależy od miasta. Wiemy, że jest przygotowywany pakiet ...

Inkasent nie może obliczyć należności

Ewentualne trudności z egzekwowaniem obowiązku poboru opłat lokalnych mogłyby być rozwiązane przez właściwą organizację ...

Ruszyła organizacja koncertów, ale areny odmrażają się powoli

Katarzyna Nosowska i Lady Pank wracają do swoich fanów. Najwięcej będzie się działo w ...

Prezydent Bydgoszczy: rząd stawia na mniejsze miasta kosztem dużych

Teraz rząd stawia zdecydowanie na mniejsze ośrodki kosztem dużych - mówi Rafał Bruski, prezydent ...

Burza wokół Mazowsza

Budżet regionu na przyszły rok w oczywisty sposób kładzie szczególny nacisk na ochronę zdrowia i mimo ...

Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane ...