Samorządy włączają się do akcji szczepień. Oto, kto może skorzystać

W poniedziałek ruszają szczepienia na koronawirusa dla seniorów 70 plus. Osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym samorządy pomogą na nie dotrzeć.

Publikacja: 25.01.2021 21:16

Osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym samorządy pomogą dotrzeć na szczepienie.

Osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym samorządy pomogą dotrzeć na szczepienie.

Foto: Fot. Pixabay

Jak podał w niedzielę Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 trafią do punktów szczepień powszechnych już w niedzielę wieczorem, a szczepienia seniorów nie są zagrożone.

Już wcześniej samorządy dogadały się z rządem, że pomogą w transporcie osób szczepionych. Dotyczy to zwłaszcza niepełnosprawnych i osób niemobilnych.

W Gdańsku

Jak poinformował gdański magistrat, seniorzy, którzy chcą zaszczepić się przeciw Covid-19, ale mają trudności z dotarciem do punktu szczepień, będą mogli skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez miasto transportu.

Dla mieszkańców Gdańska potrzebujących takiej pomocy działa już specjalna infolinia, można też zapisać się przez stronę gdanskpomaga.pl. To pomoc dla osób niepełnosprawnych i powyżej 70. roku życia.

Bezpłatny dowóz na szczepienie przysługuje osobom w wieku 70 plus, które mają trudności w poruszaniu się, nie mają możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie oraz posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R lub N, lub odpowiednio I grupę z takim schorzeniem.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

– Zachęcamy wszystkie osoby, które spełniają obecne kryteria do szczepień, żeby bez zwłoki, za pośrednictwem systemów rządowych, zapisywały się na szczepienia – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska.

Dodaje, że grupa obecnie wskazana do szczepień wymaga przygotowania i realizacji systemu transportu dla osób, które mają realny problem z dotarciem na szczepienia, ale nie wymagają specjalistycznego transportu.

W Krakowie i Rzeszowie

Także w Krakowie osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia miasta i mają wyznaczony termin szczepienia przeciw Covid-19, mogą zgłaszać się za pomocą infolinii (12) 616 52 66, czynnej od poniedziałku do piątku, w godz. 8 –15.

W Krakowie z transportu do punktu szczepień mogą skorzystać mieszkańcy, którzy posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R lub N albo, odpowiednio, I grupę z wymienionymi schorzeniami, a także mieszkańcy powyżej 70. roku życia mający obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu zlokalizowanego najbliżej miejsca zamieszkania.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Wałbrzycha: Moglibyśmy szczepić w tempie izraelskim

– Oznacza to, że osoby zgłaszające chęć skorzystania z organizowanego przez miasto transportu będą proszone o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących uprawnienia i możliwość objęcia usługą. Będą np. pytania o rodzaj orzeczenia o niepełnosprawności czy sytuację rodzinną – tłumaczy krakowski magistrat.

Urzędnicy wyjaśniają, że wynika to z konieczności zapewnienia pomocy osobom uprawnionym i tym mieszkańcom, którzy nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień we własnym zakresie, czy przy wsparciu bliskich.

W Rzeszowie seniorzy, którzy nie mogą dotrzeć samodzielnie na szczepienie, mogą się zapisać na transport pod numerami tel. 607 270 832 (w godzinach od 7.30 do 15.30) lub (17) 863 02 53 (w godzinach od 15.30 do 7.30). – Zgłoszenia przyjmowane są w każdy dzień roboczy od poniedziałku do piątku – podaje rzeszowski Urząd Miasta.

W Warszawie

W Warszawie transport jest przewidziany dla osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N stopniu lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami.

– Będziemy realizować przewozy transportem niespecjalistycznym i specjalistycznym. W przypadku przewozów pojazdami specjalistycznymi – uprawnioną jest osoba, która porusza się na wózku i nie jest w stanie korzystać z pojazdów osobowych – informuje stołeczny ratusz.

Podkreśla, że usługa nie pełni funkcji transportu medycznego i dlatego nie jest świadczona osobom wymagającym przewozu w pozycji leżącej.

CZYTAJ TAKŻE: Każdy dostanie indywidualne zaproszenie na szczepienie?

Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”.

Od 25 stycznia osoby spełniające powyższe kryteria mogą zamawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333 44 33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Dowóz na szczepienia oferują wszystkie samorządy. Szczegóły można znaleźć na ich stronach internetowych bądź podczas kontaktu z Urzędem Miasta bądź gminy.

Jak podał w niedzielę Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 trafią do punktów szczepień powszechnych już w niedzielę wieczorem, a szczepienia seniorów nie są zagrożone.

Już wcześniej samorządy dogadały się z rządem, że pomogą w transporcie osób szczepionych. Dotyczy to zwłaszcza niepełnosprawnych i osób niemobilnych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza