Miasta dają choinkom drugie życie. Ale nie wszystkim

mat.pras.

W stolicy świąteczne drzewka w doniczkach można przekazać Lasom Miejskim. Wrocław promuje ich osobiste zasadzenie, a urzędnicy z Poznania radzą, by mieszkańcy oddali je do bioodpadów.

Niektórzy rozbierają swoje choinki tuż po Sylwestrze, inni po święcie Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym Świętem Trzech Króli, czyli po 6 stycznia, a są jeszcze takie osoby, które czekają aż do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, znanego jako Matki Boskiej Gromnicznej.

Ale co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Warszawiacy mogą oddać świąteczne drzewka w doniczkach do ponownego zasadzenia. – W ten sposób dajemy im szansę na drugie życie – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Choinki powinny być pozbawione świątecznych ozdób. Mieszkańcy mogą przekazywać drzewka w tę i kolejną sobotę (16 stycznia) w godz. 9-15. Dziś w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej, a za tydzień w tych samych godzinach można je zawieźć do głównej siedziby Lasów Miejskich przy ul. Korkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa przegrała bitwę o reklamozę. Czy przegra wojnę?

– Zebrane iglaki zostaną zasadzone podczas sprzyjających warunków pogodowych. Szanse na przyjęcie się posadzonych drzewek zależą od ich kondycji, stanu korzeni i tego, jak długo choinki przebywały w ciepłym pomieszczeniu – mówi Karolina Gałecka.

Także urzędnicy z Wrocławia uważają, że warto podarować drzewku drugie życie. Można je posadzić we własnym ogródku lub na działce, albo oddać do adopcji. – Taką możliwość daje m.in grupa, która ogłasza to na Facebooku – tłumaczą urzędnicy.

Platforma przekazywania drzewek została uruchomiona na profilu Zielony Wrocław na Facebooku. Zasady są proste. Wystarczy zrobić zdjęcie drzewka, wejść na profil i poinformować pod postem, że chcemy oddać choinkę.

W Poznaniu drzewka odbiera Związek Międzygminny GOAP – za pośrednictwem firm wywożących odpady. Choinkę można także samodzielnie przetransportować do PSZOK (Gratowisko) lub włożyć do odpowiedniego pojemnika.

CZYTAJ TAKŻE: W Poznaniu i Gdyni wiedzą, jak zmniejszyć rachunki za ciepło

– Choinkę należy pociąć i wrzucić do pojemnika na bioodpady lub odstawić w jedno miejsce np. przy altanie śmietnikowej lub koło pojemników na odpady komunalne w dniu poprzedzającym odbiór lub w dniu odbioru do godziny 6 rano – radzą z kolei urzędnicy z Gorzowa.

Podkreślają, że choinka musi być pozbawiona doniczki, wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu, szkła. W Gorzowie pierwsze choinki zostaną zabrane  12 stycznia, a akcja  potrwa do 18 lutego.

W Poznaniu odebrane od mieszkańców drzewka trafią do podpoznańskiej Biokompostowni. Tam zostaną przetworzone na kompost, którym będzie można użyźnić ziemię w ogrodach.

A co ze sztucznymi drzewkami? – Powinniśmy zostawiać je w pojemnikach na odpady wielkogabarytowe. Można je też przywieźć do PSZOK-u. Jeśli sztuczne drzewko jest niewielkich rozmiarów, można wrzucić je również do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy go jednak wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne – podkreślają urzędnicy z Wrocławia.

Plastikowe dekoracje w tym wysłużone plastikowe bądź szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki – należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, bo tworzywa, z których zostały zrobione takie dekoracje, nie nadają się do ponownego przetworzenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz więcej gwiazd w łódzkiej Alei Gwiazd

W łódzkiej Alei Gwiazd pojawiły się kolejne gwiazdy – Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra. ...

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstają m.in. węzły przesiadkowe

Projekty w ramach ZIT realizowane są zgodnie z prawem, ale wolno

Opóźnienia w przygotowaniu i realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych powodują zwłokę w wykorzystaniu funduszy europejskich ...

Tak się tworzy martwe prawo. Zakaz wjazdu dziurawy jak sito

Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich krytykują podejście Ministerstwa Klimatu do Stref Czystego Transportu. ...

Religia nie musi być pierwsza ani ostatnia

Jedna z uchwał rady gminy dotycząca organizacji planu zajęć szkolnych wywołała rekcję przedstawicieli Kościoła. ...

Jantar dla literatów

Nagrodę Literacką Jantar ogłosiło województwo zachodniopomorskie. Tytuł będzie przyznawany od 2020 roku autorom mieszkającym ...

Ranking Samorządów 2019: Ścieki pod kontrolą

W miastach już ponad 90 proc. mieszkańców korzysta z kanalizacji, na wsi jest znacznie ...