Sylwester inny niż poprzednie. Oto, co się będzie działo w miastach

Internetowa domówka we Wrocławiu, multimedialny pokaz z wykorzystaniem techniki mappingu 3D w Gdańsku, czy spektakularny pokaz świateł na stołecznym Pałacu Kultury i Nauki.

Publikacja: 31.12.2020 14:32

Sylwester inny niż poprzednie. Oto, co się będzie działo w miastach

Foto: Fot. Pixabay

Jednak część samorządów całkowicie zrezygnowała ze specjalnych atrakcji na Sylwestra w swoich miastach.

– Od blisko 30 lat mieszkańcy zwyczajowo spędzali ten czas na wrocławskim Rynku. W tym roku, ze względu na pandemię, jest to niemożliwe, jednak spotkamy się wirtualnie na szczycie najwyższego budynku we Wrocławiu, by zgodnie z tradycją przeżyć ten dzień wspólnie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Razem, choć osobno

Miejski sylwester w tym mieście odbędzie się w zupełnie nowej formule wprost ze Sky Tower. Zabawa rozpocznie się o godzinie 20, prowadzi ją Paweł Gołębski, a wśród gości m.in. gotująca Magdalena Orłoś, DJ Gambit, wokalistka Justyna Szafran czy aktor Janusz Chabior. Przed północą życzenia widzom złoży prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

We wrocławskiej „domówce” na szczycie Sky Tower – dzięki transmisji online – będzie mógł wziąć udział każdy. Sylwestra będzie można śledzić na miejskim portalu www.wrocław.pl.

CZYTAJ TAKŻE: To będzie wyjątkowy Sylwester. Wyjątkowo powściągliwy

– Od wielu miesięcy uczymy się tego nowego modelu komunikowania, łączenia się w Internecie. Tak odbywają się konferencje, zebrania, ale też prywatne spotkania. Ten model już znamy. Tak też każdy będzie mógł wpaść na naszą domówkę. W ten sposób możemy spotkać się także z tymi, którzy będą na innych kontynentach – mówi Paweł Gołębski, reżyser tegorocznego Sylwestra. – Będziemy gotować, opowiadać jak minął rok, grać, śpiewać, a czasem też walczyć z technologią – dodaje.

Jak podkreśla Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław, Sylwester to taki moment, kiedy żegnamy się ze starym rokiem. – Chcemy być razem, razem z wrocławianami i wrocławiankami, ale też mieszkańcami Polski i całego świata, ze wszystkimi którzy zechcą się z nami połączyć. Zostańmy w domach, bawmy się w gronie najbliższych, ale połączmy się z Wrocławiem – prosi.

Widokówki miasta

Z kolei w Gdańsku podczas tegorocznego wieczoru sylwestrowego, i w Nowy Rok, na „Zieleniaku” wyświetlany będzie pokaz multimedialny z wykorzystaniem techniki mappingu 3D.

– Projekcja obrazów na powierzchni około 3100 mkw. to bezpieczna forma symbolicznego świętowania wejścia w 2021 r., a zarazem doskonała okazja, aby życzenia noworoczne dotarły do mieszkańców – mówi Marta Formella, z gdańskiego magistratu.

Prace od momentu przygotowania maski i bryły 3D obiektu trwały ponad 40 dni. Do wyświetlenia zastosowane będą dwa potężne video-projektory, każdy o mocy 31000 ANSI lumenów w rozdzielczości 4K. Wyświetlany z połączonych projektorów obraz będzie miał wymiary około 47 na 66 m, co daje ponad 3,1 tys. mkw. powierzchni projekcji.

CZYTAJ TAKŻE: Wystrzałowy sylwester bez huku fajerwerków

– Jako atrakcję przygotowano videomapping 3D ściśle wpasowany w strukturę architektoniczną budynku. Podczas projekcji widzowie będą mieli możliwość obejrzenia animowanych widokówek z najbardziej charakterystycznych miejsc Gdańska przeplatanych efektownymi abstrakcyjnymi animacjami i przekształceniami bryły budynku w 3D. Kolorowe animacje będą poruszały się płynnie po fasadzie, a dzięki sugestywnej grze świateł i cieni budowla zostanie podzielona na przesuwające się względem siebie wirtualne segmenty – mówi Marta Formella.

Widokówki z gdańskimi motywami o charakterze noworocznym będą wyświetlane 31 grudnia 2020 r. w godzinach 16:30-19:00 i 1 stycznia 2021 r. w godzinach 16:30-23:59 na budynku przy ul. Wały Piastowskie 1 w Gdańsku, tzw. „Zieleniaku”.

Pokaz świateł w stolicy

Inną formę będzie miał też stołeczny Sylwester. Zamiast fajerwerków i koncertów na scenie miasto przygotowało pokaz świateł. Będzie on widoczny na fasadzie Pałacu Kultury. Nowy Rok przywitamy w domach: pokaz będzie można oglądać w internecie oraz z okien i balkonów.

– W trudnym dla nas wszystkich 2020 r. zabawa z ulic miasta musi przenieść się do domów. Chcemy jednak, aby warszawiacy mogli poczuć choć odrobinę Sylwestrowej atmosfery. Dlatego tuż przed północą na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, a także na warszawskim niebie, rozbłyśnie spektakularny pokaz świateł. Świetlne „fajerwerki” zostały zaprojektowane tak, aby było widać je z niemal każdego okna i balkonu – mówi Katarzyna Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Koncert świateł będzie można oglądać również w internecie – w mediach społecznościowych na profilach prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Warszawy i Stołecznej Estrady.

CZYTAJ TAKŻE: Sylwester przyjazny dla zwierząt

– Decyzja o odwołaniu klasycznej miejskiej imprezy zapadła jeszcze we wrześniu. Wszystko ma związek z niestabilną sytuacją epidemiczną w całym kraju. Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami obowiązuje bezwzględny zakaz zgromadzeń. Dlatego tak ważne jest to, że atrakcje przygotowane przez Warszawę będzie można podziwiać, nie wychodząc z domu – mówi Karolina Gałecka.

Wszystko odwołali

Jednak część samorządów całkowicie zrezygnowała ze specjalnych atrakcji na Sylwestra. – W związku z sytuacją epidemiczną w Katowicach w tym roku zrezygnowaliśmy z wszelkich atrakcji, zabaw i imprez organizowanych przez miasto – mówi Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

A Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania, informuje, że decyzję o odwołaniu miejskiego Sylwestra podjęła dyrekcja Estrady Poznańskiej, która jest organizatorem wydarzenia.

– Była ona podyktowana przede wszystkim troską o zdrowie poznanianek i poznaniaków, ale także uwarunkowaniami finansowymi: to niezwykle trudny rok dla poznańskich instytucji, które mają bardzo uszczuplone budżety, m.in. w wyniku spadku przychodów ze sprzedaży biletów czy z wynajmu przestrzeni, którymi zarządzają – mówi Joanna Żabierek.

Także w Krakowie, w związku z restrykcjami dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa, miasto oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – organizatorzy Sylwestra – podjęli decyzję o odwołaniu działań zaplanowanych na 31 grudnia i 1 stycznia 2021 roku. – Decyzja ta jest związana także z faktem wprowadzenia zakazu przemieszczania się od godziny 19 w Sylwestra aż do godz. 6 w Nowy Rok – podał krakowski magistrat.

Jednak część samorządów całkowicie zrezygnowała ze specjalnych atrakcji na Sylwestra w swoich miastach.

– Od blisko 30 lat mieszkańcy zwyczajowo spędzali ten czas na wrocławskim Rynku. W tym roku, ze względu na pandemię, jest to niemożliwe, jednak spotkamy się wirtualnie na szczycie najwyższego budynku we Wrocławiu, by zgodnie z tradycją przeżyć ten dzień wspólnie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy