Raj po polsku. Oto miejsca, w których Polakom żyje się najlepiej

Wielkopolska, Pomorskie i Mazowsze: to regiony, w których mieszkańcom żyje się najlepiej – wynika z rankingu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

Publikacja: 28.12.2020 19:44

Wielkopolska, Pomorskie i Mazowsze: to regiony, w których mieszkańcom żyje się najlepiej.

Wielkopolska, Pomorskie i Mazowsze: to regiony, w których mieszkańcom żyje się najlepiej.

Foto: Fot. Pixabay

Instytut badał trzy aspekty: zadowolenie z poziomu życia w województwie, percepcję relatywnego poziomu życia oraz ocenę władz wojewódzkich w danym regionie.

Najwyższe zadowolenie z poziomu życia panuje na Pomorzu, Wielkopolsce i Śląsku, a najniższe w kujawsko-pomorskiem. – Badanie pokazuje, że Polacy niezależnie od regionu, w większości są zadowoleni ze swojego poziomu życia – mówi nam Marcin Duma, prezes IBRIS.

Trawa sąsiada jest bardziej zielona

Zupełnie inaczej kształtuje się percepcja relatywnego poziomu życia. Tu najwyższe oceny dostało Mazowsze, Małopolska i Śląsk. Najniższe – Lubelskie. – Jest takie powiedzenie: u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona. Akurat ten pomiar wskazuje, że mieszkańcy większości województw mu nie ulegają. Wyjątkami są województwa lubelskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie – w tym ostatnim wskaźniki subiektywnej oceny jakości życia w ogóle są najniższe. Warto zwrócić uwagę, że w odpowiedziach dominują wskazania pozytywne i neutralne – zauważa prezes Duma.

Najwyższą ocenę władz wojewódzkich dostał od mieszkańców samorząd lubuskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Najgorszą – lubelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Mieszkańcy docenią starania samorządu

– To potwierdza zasadę, że najważniejszym miernikiem zadowolenia z życia tu i teraz są relacje międzyludzkie i ten sukces to zaufanie ludzi budowane latami poprzez dobrą komunikację społeczną, otwartość i przewidywalność – komentuje dla „Życia Regionów” marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

W ostatecznym rankingu okazało się, że najwyżej została oceniona Wielkopolska, dalej Pomorze i Mazowsze. Najsłabiej – Lubelszczyzna. – O wejściu do najlepszej trójki decydowała niewielka różnica punktów procentowych – mimo wszystko, zarówno czołówka, jak koniec peletonu są wyraźnie zaznaczone – mówi prezes Duma.

Z czego może wynikać wysoka ocena niektórych regionów, zapytaliśmy marszałków województw. – My, Wielkopolanie, rzeczywiście w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a może nawet dłuższego okresu, inwestowaliśmy przede wszystkim w fundamenty rozwoju. Inwestowaliśmy w takie elementy, które sprzyjają przedsiębiorczości, tworzeniu przedsiębiorstw, nowych miejsc pracy. Staraliśmy się inwestować bardzo mądrze w te wszystkie kwestie, które budują rozwój i wzmacniają potencjał, unikając wydatków na spektakularne atrakcje, bo uważaliśmy, że to nie jest najbardziej pilne i potrzebne – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielopolskiego.

Kilka przyczyn szczęścia

Zdaniem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, na poziom zadowolenia mieszkańców składa się kilka aspektów. – Na pewno nie bez znaczenia jest położenie i warunki naturalne. Te walory nie tylko sprawiają, że na Pomorzu przyjemnie jest wypoczywać, ale także na co dzień czerpiemy z nich korzyści, choćby z uwagi na niewielki problem ze smogiem – uważa marszałek Struk. Region przyciąga też poszukujących pracy i możliwości rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków: mieszkańcy pożyczają mieszkańcom. Na początek drabinę i wiertarkę

– Innym aspektem, który na taką ocenę ma z pewnością wpływ jest sprawne działanie pomorskich samorządów, w tym naszego. Minione lata były czasem ogromnych inwestycji, które przekładają się na codzienność każdego mieszkańca. Dość wspomnieć o Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To chyba najlepszy przykład zmian, które zaszły i wciąż zachodzą dzięki sprawnemu zarządzaniu, ale i dobremu wykorzystaniu unijnych środków. Nie ma praktycznie miasta, miasteczka czy wsi na Pomorzu, gdzie te zmiany nie nastąpiły – zauważa marszałek Struk.

Jego zdaniem ten optymizm, który po raz kolejny potwierdza ranking IBRIS, jest charakterystyczny dla mieszkańców naszego regionu. – I przejawia się w wielu kwestiach, m.in. w wyższym niż gdzie indziej poziomie powoływania nowych inicjatyw gospodarczych, czy też w większym rozwoju organizacji pozarządowych. Korzystamy więc na tym wszyscy – dodaje marszałek Struk.

Z kolei Adam Struzik, marszałek Mazowsza, mówi, że zależy mu na tym, by realizowane inwestycje czy projekty wynikały z potrzeb mieszkańców.

– Z myślą o nich co roku przygotowujemy liczne programy wsparcia, dzięki którym powstają miejsca aktywności sportowej, do szkół trafia sprzęt komputerowy, a na wsiach przeprowadzanych jest szereg małych, ale jakże potrzebnych społecznie inicjatyw – siłownie zewnętrzne, place zabaw, mała architektura. W tym roku rozstrzygnęliśmy też pilotażowy Budżet Obywatelski Mazowsza – mówi Marszałek Struzik.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy o planie zagospodarowania wypowiedzą się też w internecie

Przyznaje, że ogromne zainteresowanie programem mile zaskoczyło, bo potwierdziło się, że mieszkańcy chcą decydować, na co przeznaczane są środki publiczne i aktywnie uczestniczą w tym procesie. – Do tego po raz kolejny przeznaczyliśmy 30 proc. naszego budżetu na inwestycje w służbie zdrowia, instytucjach kultury, na modernizacje i budowy dróg. To działania, które sprawiają, że Mazowsze z roku na rok zmienia się i to mocno – dodaje marszałek Struzik.

Instytut badał trzy aspekty: zadowolenie z poziomu życia w województwie, percepcję relatywnego poziomu życia oraz ocenę władz wojewódzkich w danym regionie.

Najwyższe zadowolenie z poziomu życia panuje na Pomorzu, Wielkopolsce i Śląsku, a najniższe w kujawsko-pomorskiem. – Badanie pokazuje, że Polacy niezależnie od regionu, w większości są zadowoleni ze swojego poziomu życia – mówi nam Marcin Duma, prezes IBRIS.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza