W Poznaniu i Gdyni wiedzą, jak zmniejszyć rachunki za ciepło

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej.
Fot. Pixabay

Obraz z kamery termowizyjnej pokaże, którędy ciepło ucieka z domu.

Termowizja to prosty sposób na ocenę stanu izolacji cieplnej w budynkach. Z takiego założenia wyszły samorządy miast, w których prowadzone są programy bezpłatnych badań z użyciem kamery termowizyjnej.

Taka akcja – pod hasłem „Trzymaj ciepło” organizowana jest od ponad 10 lat w Poznaniu. Tym sposobem przebadano już ponad 5,2 tys. domów jednorodzinnych i ponad 200 kamienic.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji. Zaplanowano sprawdzenie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza. Każde z badań zakończy się raportem, który w ciągu miesiąca trafi do właścicieli domu lub mieszkańców kamienicy.

Uwaga na okna i drzwi

Podobny program prowadzony jest w Gdyni – dotychczas przebadano tu 470 budynków w różnych dzielnicach, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. W tym sezonie, podczas czwartej edycji akcji „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, z termowizji skorzystają mieszkańcy 120 kolejnych.

CZYTAJ TAKŻE: Szombierki zagrożone. „Każda wizyta w elektrociepłowni strasznie boli”

Dzięki temu – jak zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – gdynianie zobaczą, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Obok badania termowizyjnego sprawdzane są także warunki panujące w pomieszczeniach – m.in. wilgotność i poziom dwutlenku węgla.

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej. Jednocześnie blisko 60 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć uszczelnienia swoich lokali.

Czerwone plamy

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, właściciel może zaplanować termomodernizację – ocieplenie, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

W przykładowym raporcie z podwarszawskiego Legionowa – gdzie urząd miasta również prowadzi cykliczne badania termowizyjne – szczegółowo przedstawiono działania, jakie powinien wykonać właściciel domu, by ograniczyć straty ciepła. Całość uzupełniają zdjęcia, na których czerwony kolor wyraźnie wskazuje nieszczelności.

CZYTAJ TAKŻE: Ciepło może być tanie i czyste

Do badań termowizyjnych potrzeba odpowiednich warunków pogodowych – niewielkiego nasłonecznienia przed i podczas badania, temperatury nie wyższej niż +3 stopnie, braku opadów. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem powinna przekraczać 15 stopni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krakowianie opracowali projekt respiratora ostatniej szansy

Zespół inżynierów z Krakowa opracował i udostępnił za darmo projekt respiratora, który można wydrukować ...

Teatralny hit sezonu. Danie, które dogodzi najwybredniejszym

„Tajemnica beletrysty” to majstersztyk warszawskiego Klubu Komediowego. Działający w piwnicy na Zbawiksie, czyli na ...

Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak pomagają miasta

W poznańskim Punkcie Interwencji Kryzysowej liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej nie wzrosła, jednak samorządy ...

Forum Ekonomiczne rozrusza Karpacz?

Forum Ekonomiczne w tym roku zostało przeniesione z Krynicy-Zdroju do Karpacza. W Sudetach szykują ...

Teatry w dobie pandemii

Pandemia pokazała, że na prywatne teatry nie można patrzeć wyłącznie w aspektach artystycznych. Trzeba ...

W rękawiczkach za kierownicą. Jak urzędy chronią przed epidemią

W niektórych miastach mieszkańcom wchodzącym do urzędu dezynfekowane są ręce, a kierowcy komunikacji miejskiej ...