W Poznaniu i Gdyni wiedzą, jak zmniejszyć rachunki za ciepło

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej.
Fot. Pixabay

Obraz z kamery termowizyjnej pokaże, którędy ciepło ucieka z domu.

Termowizja to prosty sposób na ocenę stanu izolacji cieplnej w budynkach. Z takiego założenia wyszły samorządy miast, w których prowadzone są programy bezpłatnych badań z użyciem kamery termowizyjnej.

Taka akcja – pod hasłem „Trzymaj ciepło” organizowana jest od ponad 10 lat w Poznaniu. Tym sposobem przebadano już ponad 5,2 tys. domów jednorodzinnych i ponad 200 kamienic.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji. Zaplanowano sprawdzenie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza. Każde z badań zakończy się raportem, który w ciągu miesiąca trafi do właścicieli domu lub mieszkańców kamienicy.

Uwaga na okna i drzwi

Podobny program prowadzony jest w Gdyni – dotychczas przebadano tu 470 budynków w różnych dzielnicach, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. W tym sezonie, podczas czwartej edycji akcji „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, z termowizji skorzystają mieszkańcy 120 kolejnych.

CZYTAJ TAKŻE: Szombierki zagrożone. „Każda wizyta w elektrociepłowni strasznie boli”

Dzięki temu – jak zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – gdynianie zobaczą, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Obok badania termowizyjnego sprawdzane są także warunki panujące w pomieszczeniach – m.in. wilgotność i poziom dwutlenku węgla.

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej. Jednocześnie blisko 60 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć uszczelnienia swoich lokali.

Czerwone plamy

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, właściciel może zaplanować termomodernizację – ocieplenie, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

W przykładowym raporcie z podwarszawskiego Legionowa – gdzie urząd miasta również prowadzi cykliczne badania termowizyjne – szczegółowo przedstawiono działania, jakie powinien wykonać właściciel domu, by ograniczyć straty ciepła. Całość uzupełniają zdjęcia, na których czerwony kolor wyraźnie wskazuje nieszczelności.

CZYTAJ TAKŻE: Ciepło może być tanie i czyste

Do badań termowizyjnych potrzeba odpowiednich warunków pogodowych – niewielkiego nasłonecznienia przed i podczas badania, temperatury nie wyższej niż +3 stopnie, braku opadów. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem powinna przekraczać 15 stopni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jantar dla literatów

Nagrodę Literacką Jantar ogłosiło województwo zachodniopomorskie. Tytuł będzie przyznawany od 2020 roku autorom mieszkającym ...

Kłopoty ze zdalnym nauczaniem. Covid skraca lekcje

Koronawirus dziesiątkuje kadrę nauczycielską, więc bywa, że lekcje są skracane lub odwoływane. Sytuacja jest ...

Rozwój dzięki mądremu wsparciu

W ocenie banków udzielenie kredytów mikro, małym i średnim przedsiębiorcom o niskim kapitale własnym, ...

Twórca Forum Ekonomicznego: Karpacz może nie być ostatecznym wyborem

Gdy większość konferencji odbywała się online, my postawiliśmy na dotychczasową formułę – mówi Zygmunt ...

Unia Europejska idzie na wojnę z dezinformacją

Rozwój social mediów doprowadził do kryzysu w dziennikarstwie tradycyjnym, które jest bardziej odpowiedzialne. Media ...

Burmistrz Muszyny: Na turyście z apartamentu mało się zarabia

Aby ucywilizować problem krótkoterminowego wynajmu, wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie funkcjonują w innych państwach. ...