Zmiany na Śląsku są nieuchronne. Jak się do nich przygotować?

Adobestock / Daniel Jędzura

Twórcy mikroserialu „Mamy sprawę” próbują przybliżyć i oswoić perspektywę transformacji energetycznej Śląska.

Górny Śląsk to ostatnie duże zagłębie wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej – podkreślają pomysłodawcy serialu z katowickiego stowarzyszenia BoMiasto.

„Wyczerpujące się zasoby węgla, w połączeniu z widmem nadchodzącej katastrofy klimatycznej i rosnącymi kosztami pracy sprawiają, że Śląsk znajduje się w równie trudnym, co historycznym momencie. Nieuchronność schyłku ery węgla kamiennego stała się faktem, wzbudzając lęk i niepewność” – argumentują.

Barbara i Marian

I tu na scenę wkraczają Starzyńscy. Barbara, Marian plus dwoje dzieci – Klara i Janek. Rodzina, jakich wiele na Śląsku. Pracę w kopalni uważa się tu za naturalną kontynuację tradycji poprzednich pokoleń. Jednak coś wokół się zmienia, a ta zmiana dotknie też bohaterów. Cztery kilkuminutowe odcinki zaledwie sygnalizują napięcia społeczne, jakie może spowodować (lub już powoduje) dopiero co ogłoszony plan zamknięcia śląskich kopalń do 2050 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Smog śląski. Wydatki rosną, efektów nie widać

Co będzie z ludźmi pracującymi w tym sektorze? To przecież ponad 70 tysięcy osób! – przypominają autorzy serialu. Podczas gdy pozostałe górniczo – hutnicze regiony Europy szykowały się do transformacji już od połowy XX wieku, Polska jest wciąż na początku trudnej drogi.

Tradycja na wyczerpaniu

Zmiana jest nieuchronna i już się dzieje. O ile jeszcze w 2004 r. PKB per capita był w regionie o ponad 11 proc. wyższy niż średnia krajowa, o tyle teraz ta przewaga zmalała do niespełna 4 proc. – zauważa dr Krzysztof Wrana z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. To znaczy, że możliwości rozwoju opierające się na branżach tradycyjnych stopniowo się wyczerpują.

– Pragniemy dodawać górniczym rodzinom otuchy i wzmacniać je w myśleniu, że jest praca po kopalni – deklarują autorzy serialu. – Chcemy pokazywać opcje, sektory, w których praca będzie opłacalna i satysfakcjonująca, a które przyjmą górników z otwartymi ramionami – dodają.

CZYTAJ TAKŻE: „Śląsk to jedna z największych porażek kolei w Polsce”. Jest szansa, że będzie lepiej

Na razie nastroje nie są najlepsze – w rankingu zadowolenia z życia, przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), śląskie zajmuje 9. miejsce w kraju (wśród 16 województw) z 2,6 pkt na 10 możliwych. Trzeba tu dodać, że Polacy generalnie deklarują niski poziom zadowolenia z życia, mimo że inne ze wskaźników OECD – jak np. poziom wykształcenia, bezpieczeństwo publiczne czy aktywność obywatelska – stoją wysoko.

Wiedza i powietrze

Prezesem stowarzyszenia BoMiasto, stojącego za serialem, jest katowicki radny Patryk Białas. – Głęboko wierzymy w sens dyskutowania na ten temat, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. My również, tak jak bohaterowie serialu, mamy sprawę. Uważamy, że należy już teraz przygotowywać mieszkańców, górników do nadchodzących zmian, tak by wyszli z nich silniejsi – podkreśla.

W ostatnich tygodniach stowarzyszenie zorganizowało serię spotkań z udziałem mieszkańców śląskich miast – rozmowy na temat sprawiedliwej transformacji toczyły się w Rybniku, Mysłowicach, Gliwicach i Bytomiu. Z racji epidemii spotkania były kameralne jednak, jak zapewniają organizatorzy, padło kilka ważnych pytań, pojawiły się też propozycje rozwiązań.

Te rozwiązania to – zdaniem ekspertów – m.in. rozwój sektorów kreatywnych opartych na wiedzy, przeciwdziałanie depopulacji i procesowi starzenia się społeczeństwa, rozwój kompetencji zawodowych i społecznych mieszkańców, ograniczenie niskiej emisji i zanieczyszczenia środowiska oraz współpraca pomiędzy samorządami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kopciuchy wciąż w służbie miast

Zmiany należy zaczynać od sobie. Sprawdziliśmy zatem, ile starych pieców na paliwa stałe pozostaje ...

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Nasz dom rodzinny, działalność w opozycji nauczyły Pawła niezwykłej determinacji w dążeniu do celu. ...

Podkarpackie samorządy stracą miliony

W efekcie przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego lokalne samorządy stracą ponad 40 proc. depozytów ...

Nowy pomysł na pomoc

Centra usług wspólnych mają sprzyjać współczesnym potrzebom mieszkańców, ale utworzenie ich teraz może być ...

Polskie miasta w ogonie Europy pod względem zamożności

Pod względem potencjału ludnościowego nasze metropolie również nie należą do europejskich czempionów. Zmienić tę ...

Ponad sto firm w walce o finał

Aż 113 firm z Pomorza Zachodniego zgłosiło się do konkursu „Twój biznes pod banderą ...