Szkolne kucharki przygotują świąteczne potrawy. Na zamówienie

Adobestock / Jarek Witkowski

W zamkniętych szkołach część kuchni przygotowuje posiłki dla dzieci na świetlicach, a część kucharek jest delegowana do innych zadań.

– U nas kuchnie czekają też na zlecenia zestawów świątecznych dla mieszkańców – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Od 9 listopada we wszystkich rodzajach szkół odbywa się nauczanie zdalne, a dwa tygodnie wcześniej na taki tryb nauki przeszły uczelnie wyższe, szkoły średnie i branżowe, a także najstarsze klasy szkół podstawowych.

Zamknięte szkoły to też problem z kadrą. Co robią w tym czasie szkolne kucharki? – Większość naszych szkół korzysta z cateringu, a nie własnych kuchni. W tych szkołach, w których są kuchnie (ok 40) rozwiązania są różne – mówi Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Dodaje, że w związku z obowiązkiem opieki świetlicowej oraz działaniem zerówek szkolnych, w części szkół nadal prowadzone jest wyżywienie, w związku z czym pracownicy kuchni realizują swoje obowiązki bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE: Przedszkola drenują kasę miast

Podobnie jest w zespołach szkolno-przedszkolnych, gdzie kucharki mogą być w razie potrzeby delegowane ze szkół do przedszkoli. – Innym rozwiązaniem jest delegowanie pracowników do innych zadań oraz ewentualne postojowe na podstawie Kodeksu Pracy – wylicza wrocławska urzędniczka.

W Bydgoszczy osoby zatrudnione w kuchni w szkołach, które pracują zdalnie, otrzymują pełne wynagrodzenie.

– W razie potrzeby, na podstawie przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych otrzymują polecenie tymczasowego przeniesienia do wykonywania pracy w innej jednostce, wspomagając przedszkola, których personel obsługi skierowany jest na kwarantannę, izolację bądź występuje duża absencja pracowników z innych powodów – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Przyznaje, że pracownicy kuchni ze szkół otrzymali od dyrektorów polecenia wykonania generalnych prac porządkowych, dokładnej dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów, a niektórym zlecono udział w czynnościach związanych z pełną inwentaryzacją.

W Łodzi pracownicy kuchni – kucharki i pomoce kuchenne – w czasie zawieszenia zajęć dydaktycznych realizują czynności zlecone przez dyrektora szkoły, wynikające z bieżących potrzeb placówki.

– Jest wśród nich m.in. sprzątanie pomieszczeń kuchni, stołówki, magazynu; przegląd stanu magazynu, przegląd żywności sprzątanie innych pomieszczeń – wylicza Monika Pawlak z łódzkiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty ze zdalnym nauczaniem. Covid skraca lekcje

Dodaje, że w czasie pandemii w wielu szkołach przeprowadzane są mniejsze lub większe prace remontowe np. malowanie pomieszczeń, więc pracownicy kuchni są oddelegowani do pomocy.

– W miarę potrzeb pracownicy kuchni zastępują nieobecnych pracowników obsługi – przebywających na kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim – dodaje łódzka urzędniczka.

W Krakowie, w szkołach, w których ajenci prowadzą kuchnie, obiady wydawane są na wynos dla chętnych, a szkolne kuchnie zbierają zamówienia na dania świąteczne.

W Warszawie jedna z firm cateringowych, która żywiła uczniów mokotowskiego ogólniaka gotuje teraz obiady dla mieszkańców. Na wynos. Zestaw kosztuje 16 zł, a posiłki wydawane są przy szkolnej furtce.

W zaistniałej sytuacji nie mamy środków do życia. Nie chcemy zwolnić swoich pracowników, ponieważ są również w trudnej sytuacji. Pomyśleliśmy, że jedyne co możemy zrobić, to robić to co nam najlepiej wychodzi: gotować obiady domowe na wynos – zapewnia właścicielka firmy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasto Ełk – o wyzwaniach, planach i skarbie

To był burzliwy, ale i wyjątkowy rok. Zmagaliśmy się z pandemią, zdalnym nauczaniem, organizacją służby zdrowia, ...

Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak pomagają miasta

W poznańskim Punkcie Interwencji Kryzysowej liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej nie wzrosła, jednak samorządy ...

Błędne koło gniewu. Miasto odcięło gminę od przystanków

Gmina Grudziądz od początku roku przestała korzystać z usług MZK w Grudziądzu, bo uruchomiła ...

Segregacja odpadów po nowemu: więcej czasu dla gmin

Stare regulaminy czystości i porządku w gminach będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. ...

Wartość kultury się liczy

Samorządy inwestują w kulturę tyle, ile mogą. Takie są oczekiwania mieszkańców, a odpowiedź – ...

Rząd niepotrzebnie rywalizuje z samorządem

Mamy bardzo przeregulowane prawo. Chyba tylko oddychanie nie jest uregulowane. To jest problem, który ...