Problem ze smogiem? Jakość powietrza sprawdzisz na przystanku

Pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej o stanie powietrza informowani są nieprzerwanie od pięciu lat
Adobestock / Antonio

Samorządowi przewoźnicy coraz częściej na przystankach komunikacji miejskiej informują o aktualnym stanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

– To działanie jest pozytywnie oceniane przez mieszkańców – zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. W tym mieście takie informacje pojawiają się już od pięciu lat, w innych pojawiły się niedawno, a w części takie tablice dopiero powstaną.

Smog dusi Polskę od lat. Na czele rankingów najbardziej zasmogowanych polskich miast zadomowiły się Pszczyna i Nowy Targ. Ale w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska za 2019 rok nie brakuje miast m.in. ze Śląska. W ub. roku najwięcej dni smogowych było w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Ale też w Wodzisławiu Śląskim, Nowej Rudzie czy w Zabrzu.

Mają dane z powiatu…

Mieszkańcy wielu miast z wysokim stężeniem smogu o poziomie zanieczyszczeń w danym dniu mogą dowiedzieć się na przystanku komunikacji miejskiej. Także pasażerowie korzystający z komunikacji organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która obsługuje aż 41 gmin, mogą od kilku dni sprawdzić stan jakości powietrza czekając na autobus.

Informacje pojawiły się na tablicach elektronicznej informacji pasażerskiej w poprzednim sezonie grzewczym (2019- 2020). Wtedy dotyczyły całej strefy oceny jakości powietrza pod nazwą Aglomeracja Górnośląska.

CZYTAJ TAKŻE: Smog śląski. Wydatki rosną, efektów nie widać

– W tym sezonie, po ubiegłorocznych doświadczeniach, metropolia we współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego wprowadziła zindywidualizowany system informowania w oparciu o powiaty (miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie) – poinformował nas Witold Trólka z biura prasowego Metropolia GZM.

Podkreśla, że informacje, które trafiają na przystankach do pasażerów pochodzą z codziennego prognozowania jakości powietrza przygotowywanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.

Informacja o jakości powietrza w poszczególnych powiatach metropolii będzie się pojawiać do kwietnia. Wyświetlana jest w godz. 12-20. – Mogą występować wyjątki. Priorytet ma bowiem informacja pasażerska, np. dot. utrudnień w komunikacji miejskiej – zapowiada urzędnik.

…albo z jednego miasta

W Rybniku na elektronicznych tablicach przy przystankach miasto informuje pasażerów o jakości powietrza każdego dnia. – Specjalne komunikaty pojawią się w dniach z alarmem smogowym – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

CZYTAJ TAKŻE: Smog w oku drona. Posypią się mandaty

Z kolei krakowskie MPK publikuje na wszystkich tablicach na przystankach informacje o stanie powietrza codziennie, nieprzerwanie od 6 lipca 2015 roku.

Na taką informację muszą jeszcze trochę poczekać m.in. mieszkańcy Oświęcimia. – Pierwsze tablice informacji pasażerskiej pojawią się u nas w lutym przyszłego roku – zapowiada Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Jak poprawić ochronę danych w samorządach

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli na temat cyberbezpieczeństwa w samorządach był dla lokalnych władz ...

Politechnika w Gliwicach uczelnią badawczą

Politechnika Śląska w Gliwicach dołączyła do grona laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. ...

Wspieramy kulturę w dobie pandemii

Miasto Łódź bardzo szybko uruchomiło program „Zdrowa kultura”, który wspiera kulturę w dobie pandemii. ...

Skansenu w Branicach jeszcze nie ma, ale eksponatów przybywa

Krakowski skansen w Branicach jeszcze nie powstał, ale są już pierwsze eksponaty, które do ...

Nowe restrykcje: czerwony alarm dla miast

Największym wyzwaniem jest organizacja komunikacji, ale nowe restrykcje dotykają wielu obszarów życia. Samorządowcy starają ...