Na Mazowszu trwa wielkie liczenie pieców. Wiele trzeba będzie pilnie wymienić

AdobeStock

Mazowieckie gminy sprawdzają źródła ogrzewania u mieszkańców. Pozwoli to ustalić, ile pieców w regionie wymaga wymiany i jakie środki trzeba będzie na to przeznaczyć.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza – nie tylko na Mazowszu, ale w całym kraju – są  domy ogrzewane przestarzałymi kotłami na paliwa stałe.

– Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza przyjętym przez sejmik we wrześniu, wszystkie samorządy gminne z terenu województwa mazowieckiego mają obowiązek wykonania inwentaryzacji do końca 2021 roku – przypomina Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa. – Oznacza to wizytę przedstawicieli gmin w tysiącach domów na ich terenie.

Czego nie spalać

Podstawowym celem inwentaryzacji jest wyśledzenie niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń ze źródeł umiejscowionych do 40 metrów nad ziemią. W niektórych gminach, przy okazji inwentaryzacji źródeł ciepła, przygotowano materiały informacyjne dla mieszkańców. W broszurach znajdują się informacje m.in. na temat mazowieckiej uchwały antysmogowej, wśród nich obowiązujące i przyszłe ograniczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Smog śląski. Wydatki rosną, efektów nie widać

Zgodnie z jej zapisami, od 11 listopada 2017 roku można montować tylko kotły zgodne z wymogami ekoprojektu (dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca urządzeń odpowiedzialnych za emisję gazów cieplarnianych). Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego, miału węglowego i wilgotnej biomasy (np. mokrego drewna).

Kiedy zmienić piec

Zbliżają się także terminy obowiązkowej wymiany starych pieców. Od 1 stycznia 2023 roku nie wolno będzie używać kotłów na paliwa stałe poniżej 3. klasy (wg europejskich norm emisji). Nieco później – od 2028 roku – w użyciu pozostaną jedynie piece klasy 5.

CZYTAJ TAKŻE: Smog w oku drona. Posypią się mandaty

Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć w urządzenia ograniczające emisję pyłu.

Z dotacji na przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła – w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza – skorzystały 242 gminy. Łączna kwota dofinansowania przekroczyła 23 mln zł. Zbieranie informacji potrwa do końca roku. Następnie gminy przekażą zebrane dane samorządowi województwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cezary Przybylski: wybory w maju zagrożeniem dla życia i zdrowia

Rola samorządu jest w dzisiejszej sytuacji nie do przecenienia - mówi marszałek Dolnego Śląska ...

Warszawska Praga ma szansę na skok cywilizacyjny

Prawobrzeżna stolica krok po kroku zmienia oblicze. A prawdziwą rewolucję Praga może przeżyć dzięki ...

Szykuje się upadek samorządu jaki znamy

Według idei PiS Polska ma być państwem scentralizowanym – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Samorządy: Zróbmy „piątkę transportową”

Co najmniej cztery pary połączeń dziennie między sąsiadującymi gminami, regularne kursy także w święta ...

W kurortach lawinowo przybywa śmieci. Rewal rekordzistą

Statystycznie Polak wytwarza już prawie 0,9 kg odpadów dziennie. W popularnych miejscowościach turystycznych – ...

Głos seniorów ma być lepiej słyszalny

Jeśli gmina liczy 20 tys. mieszkańców i co najmniej 100 osób w wieku po ...