Jeszcze dwa lata z kopciuchem. Tempo wymiany pieców spacerowe

AdobeStock

Termin wymiany kopciuchów zapisany w wojewódzkich uchwałach antysmogowych wciąż wydaje się odległy, więc tempo wymiany najstarszych pieców jest spacerowe.

W pierwszym półroczu 2020 roku zlikwidowano 45 kopciuchów komunalnych – czytamy w odpowiedzi warszawskiego ratusza na interpelację radnych. Zgodnie z informacją władz stolicy do likwidacji pozostaje 980 bezklasowych pieców w budynkach komunalnych. Z tego 339 miałoby zostać wymienionych w drugiej połowie tego roku, 359 – w roku 2021, a 282 – w 2022.

Koniec 2022 roku to termin ostateczny. Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową, mieszkańcy województwa – a tym bardziej jednostki samorządu – muszą pozbyć się pieców niespełniających żadnej z norm emisji zanieczyszczeń do 1 stycznia 2023 roku.

13,5 tys. w szacunku

Piece w tzw. zasobie komunalnym, czyli w budynkach należących do miasta, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Całkowita liczba starych kotłów w stolicy pozostaje w sferze szacunków – mowa o około 13,5 tys. budynków niepodłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej.

CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie pierwszy rok bez kopciucha

O skali problemu świadczą kwoty – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w roku 2020 i latach kolejnych władze Warszawy zamierzają przeznaczyć na walkę ze smogiem 270 mln zł. Program obejmuje nie tylko dotacje do wymiany pieców, ale także montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizację i dodatkowe mycie ulic. Jeszcze w tym roku warszawiacy mogli uzyskać dotację pokrywającą 100 proc. kosztów wymiany kotła. W 2021 roku dofinansowanie spadnie do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70 proc.

119 lat, może mniej

W trudnej sytuacji jest Łódź. Tu także bezklasowe piece na paliwo stałe powinny zniknąć do 1 stycznia 2023 r. Zgodnie z szacunkami przekazanymi przez Polski Alarm Smogowy liczba wszystkich kopciuchów w mieście może sięgać nawet 100 tysięcy.

Podsumowanie bieżącej edycji miejskiego programu dotacyjnego (stan na 30 października) mówi o likwidacji 210 pieców. To jedna czwarta z liczby zadeklarowanej do likwidacji w tym roku. Jeśli wszyscy właściciele zamienią słowo w czyn, miasto wypłaci łącznie 3 mln zł dotacji.

CZYTAJ TAKŻE: Prawie 100 mln zł na likwidację „kopciuchów” na Śląsku. Które miasta skorzystają?

Ale nawet jeśli tak się stanie, to w tym tempie likwidacja łódzkich kopciuchów potrwa 119 lat.

Może mniej, bo jak informuje łódzki magistrat, po podłączeniu remontowanych kamienic do sieci cieplnej (wieloletni program modernizacyjny Mia100 Kamienic), a także przy okazji rewitalizacji obszarowej, żywot zakończy kolejne 4 tysiące kopciuchów.

18 naprawdę eko

W zasobie miejskim Poznania znajduje się ok. 3,5 tys. wiekowych kotłów.  – Do tego należy doliczyć mieszkania, w których miasto ma udziały we wspólnotach – informuje Łukasz Kubiak z poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

CZYTAJ TAKŻE: Smog śląski. Wydatki rosną, efektów nie widać

Sami poznaniacy, w ramach programu Kawka Bis, złożyli w tym roku 634 wnioski o przyznanie dotacji na wymianę pieca. Pozytywnie rozpatrzono 473 z nich – łączna kwota umów dotacyjnych sięgnęła 8 mln zł. Warunkiem otrzymania pieniędzy było rozliczenie umowy – czyli wymiana pieca – do końca października 2020.

Po raz pierwszy można było wnioskować o dotację na montaż paneli słonecznych lub pomp ciepła. Na ekologiczne rozwiązania zdecydowało się jednak tylko 18 wnioskujących.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorząd w konstytucji

Kluczowe są dwie zasady: decentralizacja i podmiotowość publicznoprawna samorządu. W dążenie Polski do wolności, ...

Gala ubiegłorocznej, XIV edycji rankingu

Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. ...

Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

W programie inwestycyjnym zaplanowanym do 2023 roku PKP zamierza przebudować prawie 190 dworców. To ...

Burmistrz Sandomierza: bon turystyczny budzi kontrowersje

Dopiero pandemia pokazała, jak ważna jest turystyka dla Sandomierza - mówi burmistrz miasta Marcin ...

Jak pomóc komunalnym dłużnikom

Wrocław wprowadził abolicję dla dłużników z czynszówek. W innych miastach też mogą oni liczyć ...

Stołeczne ścieki płyną znów pod Wisłą

Po miesiącu prac warszawskie MPWiK uruchomiło pod rzeką rurociąg alternatywny. To oznacza, że przepływ ...