Specjalna linia dla studentów i pracowników UMW

Wrocławskie MPK od poniedziałku 26 października uruchamia specjalny autobus: tylko dla medyków.

Publikacja: 26.10.2020 15:04

We Wrocławiu ruszyły specjalne linie autobusowe dla pracowników służby zdrowia i studentów medycyny.

We Wrocławiu ruszyły specjalne linie autobusowe dla pracowników służby zdrowia i studentów medycyny.

Foto: Fot. MPK Wrocław / Krzysztof Balawejder

A Kraków się nad tym zastanawia. – Będziemy czekać na postulaty środowiska medycznego dot. ewentualnego ponownego uruchomienia usługi – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. W kwietniu to miasto miało specjalne linie tylko dla lekarzy.

Wsparcie dla walczących

W czwartek prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, poinformował w mediach społecznościowych, że władze miasta myślą o bezpieczeństwie personelu medycznego oraz studentów.

– Pomyślnie zakończyliśmy próbne przejazdy i już od poniedziałku uruchamiamy specjalne połączenie autobusowe dedykowane pracownikom i studentom Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – poinformował prezydent Sutryk.

Specjalny autobus połączy campus przy ul. Pasteura z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza –Radeckiego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej.

– W tym szczególnym czasie pandemii jesteśmy winni wsparcie wszystkim walczącym na pierwszej linii pandemicznego frontu – uważa prezydent Wrocławia. Uczelnia podaje, że oba przystanki zostaną odpowiednio oznakowane.

– W obecnej sytuacji zdecydowana większość naszych zajęć odbywa się w trybie zdalnym, jednak zajęć klinicznych w szpitalu, przy pacjentach, nie uda się tak zorganizować – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska wraca do życia. „Koszty rosną, a rząd jest głuchy”

Rektor przypomina, że Uniwersytet Medyczny ma kilka ośrodków. – Dostawaliśmy liczne sygnały od studentów, że poruszanie się pomiędzy tak zwanym starym kampusem przy ul. Skłodowskiej, a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, gdzie mają kontakt z pacjentami, w czasie epidemii jest szczególnie trudne – zauważa prof. Zatoński.

Przyznaje, że studenci korzystają często ze środków komunikacji miejskiej, dlatego chcąc zminimalizować ryzyko infekcji uczelnia postanowiła zorganizować studentom i pracownikom dedykowany transport.

– Udało się dzięki wsparciu prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz władz wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji –cieszy się prorektor UMW.

Podobnie, jak w przypadku zwykłych linii wrocławskiego MPK, tak i tu, ze względów epidemicznych, będzie obowiązywał limit osób mogących przebywać w autobusie.

Zwykły pojazd zabierze 30 pasażerów, a przegubowy – 50. Specjalnie oznakowanym pojazdem będą mogli przemieszczać się tylko studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, po okazaniu legitymacji studenckiej lub pracowniczej.

Postulaty środowiska medycznego

To nie pierwszy taki pomysł. Na początku kwietnia na ulice Krakowa wyjechało osiem linii medycznych. Specjalne autobusy służyły wyłącznie personelowi krakowskich szpitali z podkrakowskich gmin.

– Zapewni to większe bezpieczeństwo pracowników służby zdrowia, ich rodzin i pacjentów – tłumaczył Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

Autobusy opisane na wyświetlaczu MED1, MED2, MED3, MED4, MED5, MED6, MED7 i MED8 były przeznaczone wyłącznie dla pracowników szpitali.

Pojazdy operowały dwa razy dziennie. Przewoziły medyków na poranną zmianę – na godzinę 7 oraz na zmianę popołudniową – na godz. 19. W sumie na specjalne linie skierowano w sumie 10 autobusów. Kursowały przez kilka tygodni.

Na razie Kraków nie wraca do takiego rozwiązania. – Kursowanie specjalnych linii autobusowych, które dowoziły personel szpitalny oraz pracowników domów pomocy społecznej do najważniejszych ośrodków w Krakowie zostało zawieszone. Będziemy czekać na postulaty środowiska medycznego dotyczące ewentualnego ponownego uruchomienia usługi – mówi Joanna Dubiel, z krakowskiego magistratu.

A Kraków się nad tym zastanawia. – Będziemy czekać na postulaty środowiska medycznego dot. ewentualnego ponownego uruchomienia usługi – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. W kwietniu to miasto miało specjalne linie tylko dla lekarzy.

Wsparcie dla walczących

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?