Jesienny lockdown: ruszyła pomoc dla najstarszych

Zakupy, dostarczanie posiłków, specjalne telefony wsparcia – a nawet sprzątanie grobów. Takie m.in. usługi oferują osobom starszym samorządy.

Publikacja: 24.10.2020 21:05

Wolontariusze w dużych miastach ruszą z pomocą seniorom, m.in. robiąc dla nich zakupy.

Wolontariusze w dużych miastach ruszą z pomocą seniorom, m.in. robiąc dla nich zakupy.

Foto: Fot. Pixabay

‒ W tych trudnych tygodniach pamiętajmy też o innych ‒ przede wszystkim o seniorach, osobach z niepełnosprawnościami, nie posiadających rodzin i bliskich, częściej doświadczających stresu i lęku przed zachorowaniem, obostrzeniami, kwarantanną czy samotnością ‒ apeluje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. Społecznych.

Od soboty cała Polska jest w czerwonej strefie, a to oznacza liczne obostrzenia sanitarne. A dodatkowo – jak zdecydował w piątek rząd ‒ osoby, które ukończyły 70. rok życia, powinny zostać w domu.

Mogą go opuszczać wyłącznie w kilku przypadkach: wyjście do pracy, kościoła czy zaspokojenie niezbędnych potrzeb życia codziennego – np. wyjście do sklepu czy lekarza.

‒ Na śmierć, na poważne zagrożenie dla zdrowia, narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program „Ochrona dla seniorów” – mówił w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd ma powołać organizację zrzeszającą wolontariuszy, którzy będą wspierać osoby powyżej 70. roku życia: Korpus wsparcia seniorów.

Ma on pomagać osobom starszym w wykonywaniu podstawowych czynności, m.in. w robieniu zakupów. Będą go tworzyć m.in. harcerze czy żołnierze WOT.

Dla seniorów uruchomiono także specjalną infolinię 22 505 11 11, gdzie mogą zadzwonić i prosić o pomoc.

Obiad dla seniora

Specjalne programy wsparcia już wcześniej uruchomiły samorządy.

W stolicy ośrodki pomocy społecznej we współpracy z dzielnicowymi zespołami „Warszawa Wspiera” dostarczają darmowe posiłki dla potrzebujących seniorów.

‒ Z tej formy pomocy mogą skorzystać również inne osoby i rodziny wymagające wsparcia ‒ mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Podkreśla, że każda racja żywnościowa zawiera 10 kg produktów, które wystarczają do przygotowania trzech posiłków dziennie przez tydzień dla jednej osoby oraz jadłospis opracowany przez dietetyka.

Ośrodki zamówiły łącznie blisko 2 tys. racji żywnościowych przeznaczonych dla osób samotnych, starszych i rodzin.

Władze Warszawy uruchomiły też telefon zaufania dla osób starszych, które potrzebują wsparcia psychologicznego.

Pod numer specjalnej infolinii 22 635 09 54 mogą zadzwonić osoby starsze, samotne, potrzebujące wsparcia psychologicznego.

– To wsparcie ma przeciwdziałać izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i doradczą – tłumaczy Karolina Gałecka.

W Lublinie osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego mają do dyspozycji działający Telefon Zaufania ‒ pod numerem tel. 733 588 900. Czynny jest całodobowo. A pod numer tel. 733 588 600 można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 7-19.

W Lublinie uruchomiono też specjalne numery interwencyjne. W takich sprawach seniorzy mogą dzwonić na tel. 81 466 55 46 oraz tel. 81 466 55 47.

Starsi mieszkańcy Lublina mogą również skorzystać z dowożenia posiłków do domów oraz z usług opiekuńczych. Aktualnie z obiadów dowożonych korzysta 220 osób dziennie.

Poza tym osobom starszym pomagają lubelskie organizacje społeczne: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, który służy wszechstronną pomocą, zarówno w zakresie potrzeb doraźnych, jak i długoterminowych. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pomaga w zmaganiu się z samotnością poprzez wolontariat towarzyszący.

A fundacja „Domowe Zacisze” organizuje opiekę lekarską i pielęgniarską pacjentom obłożnie chorym i niepełnosprawnym w domu. ‒ Mimo czasowego zawieszenia działalności placówek wsparcia dziennego podopieczni nie zostali pozostawieni samym sobie. Pracownicy Zespołu Ośrodków Wsparcia telefonują do nich, czy wysyłają wspierające SMS-y – zapewnia lubelski ratusz.

Podopiecznym wydawane są też obiady, z których normalnie korzystaliby podczas zajęć w placówkach – informują urzędnicy z Lublina.

Zakupy do domu

Krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wznowił usługę „Zakupy dla Seniora” adresowaną do osób powyżej 60. roku życia, którzy zamieszkują samotnie, bądź z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością.

‒ Pracownicy Ośrodka robią zakupy podstawowych artykułów spożywczych, środków czystości i higienicznych w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w wybranym hipermarkecie posiadającym szeroki asortyment artykułów – tłumaczy krakowski magistrat.

Prosi też, ze względu na ograniczone możliwości transportowe MOPS, aby z tej usługi korzystały wyłącznie osoby które pozostają w swoich domach i nie mogą liczyć na pomoc w zakupach ze strony rodziny, sąsiadów czy znajomych.

– Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, kwota zgłaszanych zakupów nie powinna przekraczać 100 zł – tłumaczą urzędnicy. Dodają, że osoba potrzebująca pomocy może zgłosić konieczność zrobienia zakupów raz w tygodniu.

W Łodzi w piątek rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń od seniorów, a miejscy wolontariusze wyruszyli już na pierwsze zakupy. Do tej pory zgłosiło się około 50 osób w ramach drugiej edycji Miejskiego Wolontariatu.

‒ Apeluję do wolontariuszy, do osób, które chcą pomóc naszym łódzkim seniorom. Zgłaszajcie się, w ramach pierwszej edycji wolontariatu mieliśmy ponad 160 wolontariuszy, na razie jest ich 50 – mówi Agata Kobylińska z Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Podkreśla, że to bardzo ważne, by było ich jak najwięcej, bo dzięki temu do każdego wolontariusza będzie można przypisać jedną osobę potrzebującą pomocy, co nie będzie bardzo dużym obciążeniem dla wolontariuszy, którzy sami często pracują i mają także swoje codzienne obowiązki.

Aby zgłosić się do Miejskiego Wolontariatu należy skontaktować się z Biurem Aktywności Miejskiej wysyłając maila na adres: wolontariat@uml.lodz.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 42 638 52 53.

Posprzątają też groby

A w Gdańsku wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 60+ lub z niepełnosprawnością w sprzątaniu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach.

‒ Celem akcji „Gdańsk pomaga sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej – mówi Dariusz Wołodźko, z gdańskiego ratusza.

Dodaje, że projekt jest skierowany do osób powyżej 60. roku życia, ale też do osób z niepełnosprawnościami lub szczególnie narażonych na ciężkie powikłania związane z wirusem COVID-19.

‒ Do naszej akcji można zgłaszać zarówno potrzebę, jak i chęć pomocy. Działania rozpoczną się 26 października i potrwają do 6 listopada. W tym czasie wolontariusze będą sprzątali zgłoszone nagrobki oraz zapalą na nich znicze – mówi
Dariusz Wołodźko.

‒ W tych trudnych tygodniach pamiętajmy też o innych ‒ przede wszystkim o seniorach, osobach z niepełnosprawnościami, nie posiadających rodzin i bliskich, częściej doświadczających stresu i lęku przed zachorowaniem, obostrzeniami, kwarantanną czy samotnością ‒ apeluje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. Społecznych.

Od soboty cała Polska jest w czerwonej strefie, a to oznacza liczne obostrzenia sanitarne. A dodatkowo – jak zdecydował w piątek rząd ‒ osoby, które ukończyły 70. rok życia, powinny zostać w domu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
20 lat samorządów w Unii Europejskiej. Jakie wyzwania na przyszłość
Z regionów
20 lat Polski w UE. "Rzeczpospolita" wyróżnia samorządy
Z regionów
Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba
Z regionów
Ranking rzetelności przedsiębiorstw: Tam, gdzie mniej firm, tam więcej rzetelności
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Listy kandydatów dopiero zamknięte, a kampania już się kończy