Nowy przewodnik dla przedsiębiorców: jak się zachować w Parku

AdobeStock / Daniel

Uchwała o ustanowieniu Parku Kulturowego Nowa Huta wejdzie w życie 29 listopada.

Urząd Miasta Krakowa przygotował przewodnik po swoich parkach kulturowych. Nie dla turystów jednak, ale dla przedsiębiorców i artystów, którzy będą pracować na terenie objętym ochroną. Znalazły się tu odnośniki do aktów prawnych, katalogi dobrych praktyk i kontakty do odpowiednich instytucji.

Bez błyskotek

Chodzi m.in. o kwestię estetyki elewacji, szyldów i reklam. Nowe przepisy regulują bowiem warunki umieszczania wszelkich tablic i urządzeń reklamowych na terenie Parku Kulturowego Nowa Huta. Nośniki już istniejące powinny zostać dostosowane w ciągu sześciu miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie skansen w Nowej Hucie. Ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych

I tak, w granicach parku nie będzie reklam ani szyldów powyżej linii parteru. Obowiązuje zakaz umieszczania reklam w jaskrawej kolorystyce (z wyjątkiem neonów rurkowych), projekcji świetlnych, elementów pulsujących czy ruchomych. O działalności prowadzonej w budynku będzie informować tylko jeden szyld, zaś wyklejki na szybach mogą zajmować maksymalnie 30 proc. powierzchni witryny i zawierać wyłącznie informacje określone w przepisach. Jakie? Tym bardziej warto zajrzeć do przewodnika.

Stara Nowa Huta

Park kulturowy to jedna z form ochrony określonych w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Może obejmować krajobraz kulturowy i tereny z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej.

AdobeStock

Celem utworzenia Parku Kulturowego Nowa Huta jest ochrona układu urbanistycznego i architektury najstarszej części dzielnicy, która szczyci się już 70-letnią historią.

Na tle Krakowa to niewiele, jednak warto przypomnieć, że budowę osiedla dla pracowników nowego kombinatu metalurgicznego – Huty im. Lenina – rozpoczęto w 1949 roku.

Park obejmuje 376-hektarową część Nowej Huty, w tym obszar wpisany już do rejestru zabytków. Pomoże chronić historyczną linię zabudowy, formy architektoniczne, układ zieleni i osie widokowe. Zapobiegnie nadmiernej rozbudowie działalności handlowej i usługowej ingerującej w formę architektoniczną i ekspozycję obiektów zabytkowych. Jednym słowem, pomoże w opanowaniu chaosu wizualnego, z którym od lat próbują się uporać polskie miasta.

Kraków zaczął…

Stolica Małopolski jest parkowym pionierem. W 2010 roku miejscowi radni powołali Park Kulturowy Stare Miasto. Pozwoliło to na poprawę estetyki okolic Starego Miasta, Plant i Wzgórza Wawelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Zwiedzaj parki ze smartfonem

W małopolskie ślady poszli radni Wrocławia (park obejmuje Stare Miasto, Wyspy Odrzańskie, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski, park Słowackiego, Promenadę Staromiejską oraz ulicę Kościuszki), Łodzi (ul. Piotrkowska), Zgierza (Park Kulturowy Miasto Tkaczy) oraz Zakopanego, gdzie chronione są Krupówki.

… i idzie dalej

Kraków ma plany na dwa kolejne parki kulturowe – miałyby objąć Kazimierz ze Stradomiem oraz Stare Podgórze z Krzemionkami. Prace nad utworzeniem Parku Kulturowego Kazimierz-Stradom już trwają. W uzasadnieniu krakowscy radni wskazują na „niepokojące zjawisko monofunkcyjności” AdoKazimierza – który staje się zagłębiem rozrywkowym pełnym kawiarni, pubów i restauracji – oraz na postępującą degradację substancji historycznej. Plan ochrony dzielnicy zostanie uzgodniony z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, będzie też konsultowany z krakowianami.

Park Stare Podgórze-Krzemionki ma być rozpatrywany w drugiej kolejności – prace nad jego stworzeniem miałby zacząć się w przyszłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lubuskie ma plan na kolej

Urząd Marszałkowski postawił diagnozę: czas, by lubuska kolej nabrała kształtów. Samorządy województw biorą lekcje ...

W dużym mieście medycy poruszają się specjalną, darmową komunikacją

Władze Krakowa opracowały szczegóły przewozu personelu szpitalnego do najważniejszych ośrodków medycznych w mieście. Na ...

Czynszówki czy mieszkania+

Ani rządowe lokale, ani mieszkania deweloperskie nie są dla wszystkich. Pilnie potrzebujemy osiedli komunalnych.

Czeladź pokazuje, że śląskie kopalnie mają przyszłość

Położona w powiecie będzińskim Czeladź zrewitalizowała kolejne budynki dawnej kopalni Saturn. W warsztatach elektrycznych ...

Zbliża się koniec biurowego eldorado?

Mimo kłopotów z najemcami, biurowce w Łodzi pną się do góry. W budowie jest ...